DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

ES tieslietu ministri Luksemburgā spriedīs par tiesnešu apmācībām un tiesnešu neatkarību

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ceturtdien, 13. oktobrī, Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns piedalās Luksemburgā notiekošajā Eiropas Savienības Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksmē, kur apspriedīs nepieciešamību nodrošināt tiesnešu tālākizglītību, kā arī Krievijas veikto kara noziegumu izmeklēšanu.

Čehijas prezidentūra ir rosinājusi ES tieslietu ministriem apspriest tiesnešu tālākizglītību un specializētās apmācības, kā arī to ietekmi uz tiesu sniegto pakalpojumu kvalitāti un to pieejamību sabiedrībai.

J.Bordāns uzsver, ka tiesnešu apmācības ir būtisks priekšnoteikums tiesiskuma nodrošināšanā, jo tā dod iespēju stiprināt tiesu sistēmas neatkarību, kvalitāti un efektivitāti. Lai iedzīvotājiem nodrošinātu arvien kvalitatīvākus un pieejamākus tieslietu pakalpojumus, Tieslietu ministrija šobrīd ir uzsākusi Tieslietu akadēmijas izveidi kā vienotu tiesnešu, tiesu darbinieku, prokuroru, viņu palīgu un specializēto izmeklētāju apmācību centru, lai veicinātu vienotu izpratni par tiesību normu piemērošanu, līdz ar to saprotamus un argumentētus tiesas spriedumus.

Latvijā ar likumu ir noteikts pienākums tiesnesim visas savas karjeras laikā pastāvīgi papildināt savas zināšanas. Savukārt Tieslietu ministrijas padotībā esošā Tiesu administrācija sniedz atbalstu tiesnešiem un tiesu darbiniekiem, organizējot apmācības un nodrošinot tālākizglītības un profesionālās pilnveides pasākumus. Lai veicinātu nepārtrauktu profesionālo izaugsmi visas karjeras laikā, reizi piecos gados tiek veikta tiesneša profesionālās darbības novērtēšana un uzraudzība, analizējot arī tiesneša dalību kvalifikācijas celšanas pasākumos.

ES tieslietu ministri Luksemburgā apspriedīs arī Krievijas pastrādāto kara noziegumu izmeklēšanu. Sanāksmes laikā Čehijas prezidentūra, Eiropols un Eirojusts informēs tieslietu ministrus par ES atbalstu kara noziegumu izmeklēšanai un vainīgo personu saukšanai pie atbildības, kā arī jaunām iniciatīvām tieslietu jomā cīņā pret nesodāmību par Krievijas pastrādātajiem kara noziegumiem Ukrainā.

J.Bordāns uzsver, ka pēdējo mēnešu notikumi apliecina, ka viens nav cīnītājs! Tāpēc mums ir jābūt vienotiem kopīgā atbildē pret Krievijas karu Ukrainā. Latvija atzinīgi novērtē Čehijas prezidentūras paveikto, lai kopīgi cīnītos pret nesodāmību par kara noziegumiem Ukrainā, stiprinātu jau esošos mehānismus palīdzības sniegšanai cietušajiem Ukrainas iedzīvotājiem un stiprinātu atbalstu Ukrainas Ģenerālprokuratūrai kara noziegumu izmeklēšanā. Latvija uzskata, ka ES dalībvalstīm nepieciešams būt īpaši ciešām attiecībām ar vienotu pieeju, lai kara noziegumu izmeklēšanā iesaistīto ES dalībvalstu komunikācija gan savā starpā, gan ar Ukrainas tiesību aizsardzības iestādēm būtu ātra un efektīva.

Pēc Krievijas agresijas sākuma šobrīd četrpadsmit ES dalībvalstis, tostarp Latvija, ir sākušas izmeklēšanu par noziegumiem, kas izdarīti saistībā ar Krievijas agresiju Ukrainā. Ar Eurojust atbalstu martā tika izveidota arī Polijas, Lietuvas un Ukrainas tiesu iestāžu apvienotā izmeklēšanas grupa. Par savu dalību šajā izmeklēšanas grupā aprīlī paziņoja Starptautiskās Krimināltiesas prokurors, savukārt jau maijā tai pievienojās arī Igaunijas, Latvijas un Slovākijas tiesu iestādes. Tāpat arī Čehijas prezidentūra koordinē tiesu medicīnas atbalstu Ukrainas iestādēm, lai vāktu pierādījumus par starptautiskiem noziegumiem.

Sanāksmes laikā tieslietu ministri kopā ar ES Pamattiesību aģentūras direktoru Maiklu O’Flaertiju apspriedīs pamattiesību ievērošanu arī krīžu laikā, jo pēdējo gadu laikā ES ir skārušas vairākas ekstraordināras situācijas, tostarp, Covid-19 pandēmija, Krievijas agresija Ukrainā un ar to saistītā enerģētiskā krīze, klimata straujās izmaiņas Eiropā. Galvenā uzmanība tiks veltīta tiesībsargājošo iestāžu darbinieku apmācībām, nepieciešamajam cilvēkresursu un tehniskajam nodrošinājumam, lai varētu pienācīgi palīdzēt krīžu rezultātā cietušajām personām, īpaši saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI