DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
03. oktobrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

UNESCO iezīmē nākotnes vīziju kultūrpolitikas prioritātēs un to integrēšanā ilgtspējīgas attīstības procesos visā pasaulē

30. septembrī Mehiko, Meksikā, UNESCO kultūras politikas un ilgtspējīgas attīstības konferencē MONDIACULT 2022 tika pieņemta deklarācija, kurā noteikta nākotnes vīzija kultūrpolitikas prioritātēm un to integrēšanai ilgtspējīgas attīstības procesos visā pasaulē. Deklarācijā paustas bažas par pasaulē notiekošajiem procesiem, tostarp klimata pārmaiņām, militārajiem konfliktiem un veselības situāciju un to negatīvo ietekmi uz kultūru, un uzsvērts, ka kultūrai ir nozīmīgs potenciāls ilgtspējīgas attīstības kontekstā.

Deklarācijā izteikta apņemšanās stiprināt kultūras politikas jomu, uzlabot saikni starp kultūras un izglītības politikām, cīnīties pret nelegālu kultūras vērtību apriti, integrēt radošumu kultūras mantojuma diskusijās par klimata pārmaiņām, stiprināt radošās industrijas. Deklarācijā uzsvērti riski, ko kultūrai rada bruņoti konflikti un nosodīta apzināta kultūras mantojuma objektu izmantošana un iznīcināšana militāros konfliktos. Deklarācija aicina UNESCO izcelt kultūras jomu ilgtspējīgas attīstības mērķos pēc 2030. gada un no 2025. gada reizi četros gados organizēt Pasaules kultūras politiku forumu.

Latvija kopā ar virkni citu valstu atbalstīja Apvienotās Karalistes paziņojumu, kurā nosodīta Krievijas agresija Ukrainā, kuras rezultātā ir cietis arī kultūras mantojums un kultūras infrastruktūra. Krievija tiek aicināta nekavējoties atkāpties no okupētajām teritorijām un pārtraukt karadarbību, lai nenodarītu vēl lielāku postu Ukrainā esošajiem kultūras objektiem.

Līdz 12. septembrim UNESCO pārliecinājusies par izdarītiem bojājumiem vismaz 189 Ukrainas kultūras mantojuma objektos – 80 reliģiskos objektos, 13 muzejos, 36 vēsturiskās ēkās, 33 kultūras aktivitātēm veltītās ēkās, 17 pieminekļos un 10 bibliotēkās. Ukrainas puses rādītāji šai ziņā ir vēl augstāki. Turklāt vairāki plašsaziņas līdzekļi ziņo, ka Krievijas spēki izlaupa kultūras mantojuma objektus, piemēram, minēti 2 000 eksponāti, kas pazuduši no muzejiem visā Mariupolē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU