DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. septembrī, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

PTAC ieteikumi patērētājiem, izvēloties apkures katlus

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ņemot vērā valsts pieejamo atbalstu energoefektivitātes uzlabošanai mājsaimniecībās un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem, kā arī gatavošanos jaunajai apkures sezonai, palielinās patērētāju interese par apkures katlu iegādi. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) aicina patērētājus pirms apkures katla iegādes rūpīgi izvērtēt, vai prece ir atbilstoša gan patērētāja vajadzībām, gan arī valsts atbalsta programmas atbalstāmajām aktivitātēm, ja tādas ir plānots izmantot.

PTAC, veicot tirgus uzraudzības pasākumus, ir konstatējis, ka interneta vietnēs, kur tiek piedāvāts iegādāties apkures katlus, daļai preču nav pievienots energomarķējums un datu lapa, kā arī preču apraksti nesatur pietiekami daudz informācijas, kas ļautu pārliecināties par atbilstību ekodizaina un energomarķējuma prasībām.

Lai pircēji pieņemtu informētus lēmumus un iegādātos cietā kurināmā katlus (t.sk. malkas un granulu apkures katlus), kuru energoefektivitāte un emisiju līmenis atbilst pašreizējām ekodizaina un energomarķējuma prasībām, visai nepieciešamajai informācijai ir jābūt brīvi pieejamai jau tirdzniecības vietās. Svarīgi atcerēties, ka energomarķējums norāda energoefektivitātes klasi un siltuma jaudu, savukārt datu lapa ietver arī energoefektivitātes indeksu, telpu apsildes sezonas energoefektivitāti un citus raksturlielumus.

Energomarķējuma prasības nosaka, ka veikalā katram apkures katlam ārpusē uz priekšējās vai augšējās virsmas labi redzamā vietā ir jābūt piestiprinātam energomarķējumam. Pēc pircēja pieprasījuma tirgotājam ir jāuzrāda arī ražojuma datu lapa. Savukārt tiešsaistes tirdzniecības vietā energomarķējumam un ražojuma datu lapai jābūt izvietotai tuvu preces cenai. PTAC norāda, ka energomarķējuma formāts ir atkarīgs no attiecīgās preces konfigurācijas, kā arī gada, kad prece ir laista tirgū, un marķējuma ieviešanas gada.

Ražojuma datu lapa ir standarta dokuments ar informāciju par preci drukātā vai elektroniskā veidā. Informāciju apkures katla ražojuma datu lapā sniedz norādītajā secībā:

  • piegādātāja nosaukums vai preču zīme;
  • piegādātāja modeļa identifikators;
  • modeļa energoefektivitātes klase;
  • kW izteikta nominālā siltuma jauda, kas noapaļota līdz veselam skaitlim;
  • energoefektivitātes indekss, kas noapaļots līdz veselam skaitlim;
  • telpu apsildes sezonas energoefektivitāte izteikta %, kas noapaļota līdz veselam skaitlim;
  • jebkādi īpaši piesardzības pasākumi, kas ievērojami, cietā kurināmā katlu montējot, uzstādot vai veicot tā tehnisko apkopi.

Norādītā informācija var būt iekļauta preces brošūrā vai citos materiālos, ko nodrošina kopā ar preci.

Ekodizaina informācijas prasības nosaka, ka tehniskajai informācijai (tai skaitā arī emisiju daudzumam) ir jābūt norādītai lietošanas rokasgrāmatās un ražotāju, to pilnvaroto pārstāvju un importētāju brīvpiekļuves tīmekļa vietnēs.

Prasības attiecībā uz informāciju par cietā kurināmā katlu nosaka, ka rokasgrāmatās un brīvpiekļuves tīmekļa vietnēs tiek sniegta tālāk minētā informācija:

  • tehniskā informācija - tehniskie parametri, kas izmērīti un aprēķināti saskaņā ar Regulu 2015/1189 (II pielikums, 1. tabula);
  • jebkādi īpaši piesardzības pasākumi, kas ievērojami, cietā kurināmā katlu montējot, uzstādot vai veicot tā tehnisko apkopi;
  • norādījumi par cietā kurināmā katla pienācīgu ekspluatāciju un par kvalitātes prasībām attiecība uz rekomendēto kurināmo un jebkādu citu piemērotu kurināmo, u.c.

Papildus PTAC vērš uzmanību, ka pircējiem, tirgotājiem un piegādātājiem ir pieejama EPREL publiskā ražojumu datubāze, kas ļauj iegūt informāciju par preču energomarķējumu un datu lapām. Vairāk informācijas skatīt https://eprel.ec.europa.eu/screen/home

PTAC norāda, ka energomarķējums dod patērētājiem iespēju veikt apzinātu izvēli, pamatojoties uz iekārtu enerģijas patēriņu. Informācija par efektīvām un ilgtspējīgām iekārtām būtiski veicina enerģijas ietaupījumus un palīdz samazināt rēķinus par patērēto elektroenerģiju. Izvēloties energoefektīvus produktus, patērētāji arī palīdz samazināt siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas.

PTAC aicina patērētājus pirms pirkuma veikšanas rūpīgi izvērtēt, vai izvēlētajam apkures katlam ir pieejama nepieciešamā informācija, kas ļauj pārliecināties par tā energoefektivitāti un emisiju līmeni.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI