DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. augustā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Starptautiski eksperti augstu novērtē RTU zinātnieku pētījumus enerģētikas un klimata politikas jomā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Vērtējot Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (VASSI) zinātnieku pētījumus enerģētikas un klimata politikas pilnveidošanai, atjaunojamo energoresursu izmantošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai dažādos tautsaimniecības sektoros, starptautiski eksperti augstu vērtē gan zinātnisko izcilību un jaunradītās zināšanas, gan projektos izstrādāto risinājumu novitāti.

Īstenojot valsts pētījumu programmas «Enerģētika» projektus, RTU VASSI zinātnieki izstrādājuši vairākus inovatīvus risinājumus, tai skaitā unikālu rīku enerģētikas un klimata politiku modelēšanai, kas ir brīvi pieejams tiešsaistē gan politikas veidotājiem, gan jebkuram interesentam, lai palīdzētu pieņemt datos balstītus lēmumus par efektīvu rīcībpolitiku Latvijas virzībai uz oglekļa neitralitāti. Modelēšanas rīks –https://ej.uz/EnergetikasUnKlimataModelesana

Latvijas Zinātnes padomes piesaistīti ārvalstu eksperti uzsver, ka projektā «Enerģētikas un klimata modelēšana virzībā uz oglekļa neitralitāti» izstrādātais modelēšanas rīks ļauj lietotājiem «spēlēties» ar politikas rīkiem, reāllaikā gūstot informāciju par to ietekmi uz kumulatīvo enerģijas ietaupījumu un atjaunojamo energoresursu īpatsvaru, piemēram, var pārbaudīt, kāda ietekme ir nodokļu izmaiņām, subsīdijām, Eiropas Savienības finansējuma apjomam, inovatīvām tehnoloģijām, energoefektivitātes politikas pasākumiem utt. Viņi arī vērtē, ka tiek izmantoti korekti dati, metodes un mainīgie algoritmi, tādēļ modelēšanā iegūtā informācija ir uzticama. Turklāt šo rīku var izmantot gan kā autonomu modeli dažādu rīcībpolitiku un scenāriju analīzei, gan sasaistē ar citu modeli, izvērtējot enerģētikas politikas ekonomisko ietekmi.

Atzinīgi tiek vērtēti arī vairāki citi rīki, piemēram, projektā «Ilgtspējīga un atjaunīga transporta politikas formulēšana Latvijā» izstrādātais modelis, kas, balstoties liela apjoma datos, palīdz izvērtēt dažādas transporta rīcībpolitikas un to ietekmi uz emisiju apmēru un atjaunojamo energoresursu īpatsvaru transporta sektorā. Savukārt par vienu no galvenajiem pētījuma «Ceļvedis uz energoefektīvu nākotni» rezultātiem eksperti atzīst novatorisku metodoloģiju dažādu tautsaimniecības nozaru energoefektivitātes potenciāla noteikšanai, kas ir izmantojama ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā līmenī.

Vērtējot VASSI zinātnieku veikumu dažādos valsts pētījumu programmas «Enerģētika» projektos, eksperti norāda uz vērtīgām zināšanām, ko tie rada nozares, tautsaimniecības un sabiedrības attīstībai. Tiek pozitīvi vērtēta zināšanu pārnese – pētnieki dalās ar zināšanām kā zinātniskās publikācijās, tā dažādos semināros un pasākumos plašākai sabiedrībai. Tiek uzsvērta arī starpdisciplinaritāte, sadarbība ar citām universitātēm Latvijā un pasaulē, ietekme akadēmiskās vides attīstībā, pētījumos iesaistot studentus.

RTU VASSI nodrošina vides inženierijas studijas bakalaura, maģistra un doktora līmenī, īsteno vietēja un starptautiska mēroga pētījumus zaļās enerģijas, energoefektivitātes, biotehonomikas jomā, attīsta tautsaimniecību veicinošas vides un klimata tehnoloģijas, kā arī ilgtspējīgus augstas pievienotās vērtības produktus. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI