DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. jūlijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Jāņa Akuratera muzejs aicina uz izstādi “Kad vēl bija prieks… preses ballei – 100”

Attēlā: Preses ballē 1932. gada 20. februārī.

Nezināms fotogrāfs

Jāņa Akuratera muzejā Rīgā, Ojāra Vācieša ielā 6a, līdz 2022. gada 3. septembrim aplūkojama izstāde “Kad vēl bija prieks… Preses ballei – 100”. Lai vairāk uzzinātu par grezno Preses balli un Jāņa Akuratera ģimenes stāstiem par to, 6. jūlijā plkst. 18.00 notiks izstādes kuratores Mairas Valteres vadīta ekskursija.

1922. gadā 26. februārī norisinājās svinības par godu simtajai gadadienai kopš pirmā laikraksta latviešu valodā “Latviešu Avīžu” iznākšanas. Pilsētas Mākslas muzejā tika atklāta latviešu periodikas vēsturei veltīta izstāde, Latvijas Nacionālā operā bija svētku akts ar koncertu, un svinības noslēdza Preses balle Virsnieku klubā. Tā kā pirmā Preses balle izdevās, radot prieku gan organizētājiem, gan dalībniekiem, tika nolemts to turpmāk rīkot katru gadu. Preses balles Latvijā notika līdz 1938. gadam.

Preses balles organizēja vērienīgi – speciāli dekorēja telpas, pieaicinot labākos māksliniekus, sagatavoja un nodrukāja ballei veltītus izdevumus (piemēram, “Preses Balles Vēstnesis”, “Preses Balles Spogulis” u.c.), savāca ziedojumus loterijai, aicināja uzstāties operas solistus un aktierus.

Preses balles bija labi apmeklētas. Publikā bija ne tikai žurnālisti un rakstnieki, bet arī prezidents, ministri, diplomāti, rūpnieki, ierēdņi un daudzi citi.

Par Preses ballēm vēstīja arī tā laika periodika, atmiņas, fotogrāfijas un dažādas piemiņas lietas no Preses ballēm glabājās arī muzeju kolekcijas. Tās tagad ir liecības tam, cik ātri latviešu sabiedrība 20. gadsimta 20.–30. gados iemācījās aristokrātiskas manieres, gaumi un dzīvesstilu.

Izstāde Jāņa Akuratera muzejā sniedz ieskatu gan Preses balles norisēs fotoattēlos, zīmējumos un šaržos, gan iepazīstina ar dažiem Preses ballei veltītiem dzejoļiem, gan arī atklāj Jāņa Akuratera ģimenes stāstus, kas saistīti ar Preses balli. Izstādē eksponēta arī kleita, kurā aktrise Guna Zariņa bija redzama daudzsēriju filmas “Emīlija. Latvijas preses karaliene” Preses balles skatā.

Izstādes kuratore: Maira Valtere

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU