DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. maijā, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Lietu izskatīšanas termiņš Latvijas tiesās ir viens no īsākajiem ES

Jaunākais Eiropas Komisijas ziņojums par tiesiskumu Eiropas Savienībā (EU Justice Scoreboard) liecina, ka Latvijā paredzamais laiks lietu izskatīšanai tiesā ir trešais mazākais starp ES dalībvalstīm. Salīdzinot ar vidējiem lietu izskatīšanas ilgumiem ES dalībvalstīs, Latvijā ir ievērojami īsāks strīdīgo civillietu un komerclietu izskatīšanas ilgums un zemākais neizskatīto administratīvo lietu skaits.

Eiropas Komisija publiskojusi 2022. gada ziņojumu par tiesiskumu Eiropas Savienībā (EU Justice Scoreboard), kurā tiek sniegts pārskats par tiesu sistēmas būtiskākajiem rādītājiem: efektivitāti, kvalitāti un tiesu varas neatkarību.

Ziņojumā izmantotie galvenie tiesu sistēmu efektivitātes uzraudzības rādītāji ir tiesvedības ilgums, lietu pabeigšanas koeficients un nepabeigto lietu skaits. Ziņojuma statistika liecina, ka Latvija ir trešajā vietā starp ES dalībvalstīm pēc laika, kas nepieciešams, lai izskatītu civillietas, komerclietas, administratīvās un citas lietas. Ziņojumā norādīts, ka Latvijas straujais lietu izskatīšanas ātruma kāpums ir saistīts ar tiesu sistēmas reformu, tiesu informatīvās sistēmas kļūdu analīzi un datu labojumiem. Tāpat statistika liecina, ka Latvijā ir ievērojami īsāks strīdīgo civillietu un komerclietu izskatīšanas ilgums, salīdzinot ar vidējiem šo lietu izskatīšanas ilgumiem ES dalībvalstīs. Turklāt Latvijā ir vismazākais neizskatīto jeb atlikumā esošo administratīvo lietu skaits.

Šī gada ziņojumā tiek sniegta padziļināta analīze par tiesu iestāžu pieejamību personām ar invaliditāti un bērniem draudzīgu tiesu sistēmu, kā arī par tieslietu digitalizāciju, kurai ir bijusi būtiska nozīme tiesu darbības nodrošināšanā Covid-19 pandēmijas laikā, gan arī plašākā nozīmē, veicinot efektīvu un pieejamu tiesu sistēmu. Latvija ir viena no līderiem, kas nodrošina digitālus risinājumus elektroniskai komunikācijai un attīsta dažādas tehnoloģiskus risinājumus (piemēram, mašīnlasāmi tiesas nolēmumi, pieteikumu iesniegšana un iespēja sekot tiesvedībai digitālā risinājumā). Šajā ziņojumā pirmo reizi dati atspoguļo Covid-19 ietekmi uz tiesu sistēmas efektivitāti. Vienlaikus ziņojumā iekļauti arī dati no diviem Eirobarometra pētījumiem par to, kā sabiedrība un uzņēmumi uztver tiesu neatkarību katrā dalībvalstī.

Plašāka informācija:

EK tiesiskuma ziņojumi tiek apkopoti kopš 2013. gada, kas tiek īstenoti, lai EK uzraudzītu tieslietu reformas ES dalībvalstīs un veicinātu valstu savstarpējo dialogu labās prakses realizācijā.

2022. gada EK ziņojums (EU Justice Scoreboard) pieejams šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU