Pirmdien, 28.februārī, NEPLP no Latvijā retranslējamo programmu reģistra izslēgusi programmas: “MIR 24” un “RTVi” par tāda satura izplatīšanu, kas apdraud valsts drošību, ir neobjektīvs un maldinošs. 27.februārī šāds lēmums tika pieņemts arī attiecībā uz programmu “RBK”.
25. februārī tika aizliegta Baltkrievijas televīzijas programmas “Balarus 24” retranslācija, jo programmas īpašnieks Baltkrievijas pilsonis Ivans Eismonts ir pakļauts ES sankcijām.
Divām programmām - “PBK Igaunija” un “PBK Lietuva”- tika anulēta apraides atļauja. Šāds lēmums pieņemts pēc patiesā labuma guvēja Oļega Solodova pārbaudes un papildu informācijas saņemšanas no kompetentās iestādes.
Saistībā ar programmās pieļautiem smagiem Audiovizuālo mediju pakalpojumu direktīvas un Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma pārkāpumiem – programmā izplatīts saturs un aicinājumi, kas apdraud valsts drošību, kā arī būtiski apdraud sabiedrisko kārtību un drošību - kopš 24.februāra apturēta “Rossija RTR”, “Rossija24” un “TV Centr International” retranslācija.
Monitorējot informatīvo telpu un reaģējot uz tās apdraudējumiem, pēdējo trīs gadu laikā NEPLP dažādu pārkāpumu dēļ no Latvijā retranslējamo programmu reģistra izslēgusi vairāk nekā 60 programmas, no tām puse ir Krievijas TV programmas.
2021.gada 9.februārī izslēgtas 16 programmas: “REN TV Baltic”, “NTV Mir Baltic”, “Karusel International”, “NTV Serial (НТВ Сериал)”, “NTV Stilj (НТВ Стиль)”, “NTV Pravo (НТВ Право)”, “Kinomiks (Киномикс)”, “Nashe novoye kino (Наше новое кино)”, “RODNOYE KINO (РОДНОЕ КИНО)”, “INDIYSKOYE KINO (ИНДИЙСКОЕ КИНО)”, “KINOKOMEDIYA (КИНОКОМЕДИЯ)”, “KINOSERIYA (КИНОСЕРИЯ)”, “KVN TV (КВН ТВ)”, “Kukhnya TV (Кухня ТВ)”, “BOKS TV (БОКС ТВ)”, “HD Life”. NEPLP rīcībā nav informācijas par minēto programmu izplatīšanas pārstāvi vai pārstāvjiem Latvijas teritorijā, kas programmas īpašnieku vārdā varētu dot piekrišanu programmas izplatīšanai Latvijas teritorijā. Tāpat Padome nav saņēmusi informāciju no programmu īpašniekiem par vēlmi turpināt šo programmu izplatīšanu Latvijas teritorijā (programmu tiesisko izplatīšanas pārstāvi Latvijas teritorijā nav iespējams identificēt). Līdz ar to programmu izplatīšana Latvijā nav tiesiska.
2020.gada 30.jūnijā no Latvijā izplatāmo audio un audiovizuālo programmu saraksta izslēgtas 7 programmas: “RT (Russia Today)”, “RT (Russia Today) HD”, “RT (Russia Today) Arabic”, “RT (Russia Today) Spanish”, “RT Documentary (HD)”, “RT Documentary”, “RT TV (Russia Today TV)”. Minētās programmas ir Eiropas Savienības Padomes sankcijām pakļautā Dmitrija Kiseļeva vienpersoniskā valdījumā un pārziņā.
No 2019.gada 20.novembra Latvijā vairs nedrīkst izplatīt 9 programmas: “Vremya: dalekoye i blizkoye”, “Bobjor”, “Dom Kino”, “Dom Kino PREMIUM”, “Muzika Pervogo”, “O!”, “Poyekhali”, “TELECAFE”, “Peterburg – 5 kanal”. Viens no šo programmu patiesajiem labuma guvējiem ir sankcijām pakļauta persona – Jurijs Kovaļčuks. Programmas aizliegts izplatīt uz laiku līdz Eiropas Savienības Padomes noteikto sankciju atcelšanai.
Pēdējos gados slēgto programmu vidū trīsdesmit divas ir bijušas tādas, ko kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzēji vairs neizmanto un vairākus mēnešus nav iekļāvuši savos programmu sarakstos, kā arī tādas programmas, kurām nav spēkā esošas apraides atļaujas vai Padomei nav informācijas par programmu izplatīšanas pārstāvjiem Latvijas teritorijā.
NEPLP norāda, ka Latvijas reģistrā esošas programmas retranslācija ir katra kabeļoperatora izvēle un atbildība.
“Dzīvojam ne tikai demokrātiskā, bet arī tiesiskā valstī un esam pakļauti likumam. To vienmēr svarīgi atcerēties, bet jo īpaši situācijās, kad apstākļi prasa ātru un izlēmīgu rīcību, ” uzsver NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš. “Katru gadījumu esam pamatīgi izanalizējuši, lēmums par represijām pret kādu no komersantiem ir rūpīgi izsvērts un pamatots.”
Gan programmu retranslēšana, gan to slēgšana ES teritorijā ir pakļauta striktiem noteikumiem un konkrētam procesam. Lai pārtrauktu kāda kanāla izplatību Latvijā, ir jāveic virkne darbību, tai skaitā jāsniedz Eiropas Komisijai skaidrojums un pārliecinoši pierādījumi, kas pamato šādu lēmumu. Programmu izplatīšanas ierobežošana tiek pakļauta Eiropas Komisijas izvērtējumam un pārbaudei, vai lēmums atbilst Eiropas Savienības tiesību aktiem.