DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. novembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Latvijas iedzīvotāji informētību par Covid-19 jautājumiem vērtē kā augstu

82% Latvijas iedzīvotāju vērtē saslimstības līmeni ar Covid-19 Latvijā kā augstu, un epidemioloģiskās situācijas pasliktināšanās gadījumā 27% iedzīvotāju atbalsta vēl stingrāku ierobežojumu ieviešanu, liecina Valsts kancelejas pētījums. Pārliecinošs vairākums iedzīvotāju atzīst, ka ir labi informēti par dažādiem ar Covid-19 saistītiem jautājumiem un rūpīgi ievēro epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Latvijas iedzīvotāji atzīst, ka mājsēdes laikā ir bijuši labi informēti par higiēnas un individuālās drošības pasākumu lietošanas nepieciešamību (99%), par to, kā pieteikties un saņemt vakcīnu pret Covid-19 (94%), par iespēju saņemt un lietot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu (94%), kā arī to, kāda veida tirdzniecības un pakalpojumu vietas nav pieejamas bez šī sertifikāta (89%). Nedaudz retāk aptaujātie sevi par labi informētiem atzina tādos jautājumos kā maksimālais cilvēku skaits, kas var satikties (72%), par ierobežojumiem interešu izglītībā (59%). Savukārt par ceļošanas ierobežojumiem informēti bijuši 46%, bet valsts atbalstu pandēmijas skartajām nozarēm – 35% aptaujas respondentu.

Saskaņā ar aptaujas datiem iedzīvotāji uzskata, ka mājsēdes laikā ir apzinīgi ievērojuši epidemioloģiskās drošības noteikumus: 95% vienmēr ir nēsājuši sejas aizsargmasku vietās, kur tas obligāti noteikts, bet 87 %, ienākot no ārtelpām, vienmēr mazgājuši vai dezinficējuši rokas, kamēr nedaudz mazāk par pusi jeb 48% respondentu vienmēr ievērojuši fizisku distanci (vismaz 2 metrus) no citiem iekštelpās. Savukārt 87% iedzīvotāju atzīst, ka šajā laikā neesot viesojušies vai uzņēmuši viesus, kamēr 78% izvairījušies no sabiedriskā transporta lietošanas.

Sarežģītāka situācija atklājas darbavietās, kur šajā periodā ar kolēģiem visu darba laiku  klātienes saskarē ir bijuši  37 % no strādājošajiem (nesaskaras – 29%), bet ar klientiem klātienē  – 20% respondentu (nesaskaras – 57%). Atbilstoši aptaujas rezultātiem attālināti strādājuši vien 19% respondentu.

Aptaujātie iedzīvotāju domas dalās, vērtējot valdības rīcību Covid-19 izplatības ierobežošanā. Vairāk nekā viena trešdaļa mājsēdes laikā aptaujāto jeb 36% iedzīvotāju vērtē valdības rīcību kā pilnībā atbilstošu situācijai. Tikmēr 29% uzskata, ka valdības rīcība, nosakot mājsēdes ierobežojumus, bijusi pārāk barga, bet tajā pašā laikā vairāk nekā ceturtā daļa jeb 26% ir gatavi atbalstīt vēl stingrāku valdības rīcību.

82% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka saslimstība ar Covid-19 Latvijā ir augsta. Gadījumā, ja situācija valstī neuzlabojas vai pasliktinās, 27 % aptaujāto atbalstītu vēl stingrāku ierobežojumu ieviešanu, bet 48% - mājsēdes laika ierobežojumu saglabāšanu.  Tikai 13% iedzīvotāju uzskata, ka ierobežojumi ir jāatceļ. Turklāt situācijas pasliktināšanās gadījumā vairāk nekā puse jeb 51% aptaujāto uzskata, ka ierobežojumi jāattiecina uz visiem iedzīvotājiem, bet 21% respondentu atbalsta papildu stingrākus noteikumus noteiktām sabiedrības grupām. Vaicāti par mājsēdes ieviešanas nosacījumiem, visus minētos apstākļus (slimnīcu kapacitātes pārsniegšana, liels inficēto skaits, ļoti augsta mirstība u.tml.) par pietiekamiem atzina vairāk nekā puse aptaujāto. Tikai 8% uzskata, ka mājsēde nebūtu jāievieš.

Aptaujas rezultāti liecina, ka arvien būtisks izaicinājums Latvijas cīņā ar pandēmiju ir ar Covid-19 saistītā dezinformācija, kas veicinājusi cilvēku neticību vīrusa nopietnībai, kā arī radījusi ilūziju, ka tas varētu neskart respondentus personīgi. Lai gan 82% iedzīvotāju atzīst, ka saslimstība ar Covid-19 Latvijā ir augsta, 33% aptaujas respondentu joprojām uzskata, ka saslimstības un mirstības rādītāji ir uzpūsti. Turklāt 29% iedzīvotāju domā, ka cilvēkiem ar spēcīgu imunitāti Covid-19 nav bīstams, kamēr 15% uzskata, ka Covid-19 ir parasta apaukstēšanās slimība. Savukārt 13% respondentu tic, ka vakcinēšanās ir bīstamāka par saslimšanu ar Covid-19, un tikpat daudzi uzskata, ka pandēmija neeksistē. Vienlaikus, vīrusa izplatībai vēršoties plašumā, tikai 19% Latvijas iedzīvotāju joprojām apgalvo, ka tiem nav bijusi saskare (slimība pašiem, tuviniekiem, kolēģiem) ar Covid-19.

Papildus jāuzsver, ka periodā pēc mājsēdes beigām lai arī ir samazinājies ar Covid-19 saslimstošos skaits un mazinājusies slimnīcu noslodze, tomēr epidemioloģiskā situācija Latvijā saglabājas trausla. Ar Covid-19 saslimušo vidū palielinās jau iepriekš vakcinēto personu īpatsvars. Tādēļ visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no vakcinācijas statusa ir būtiski ievērot piesardzību un drošības pasākumus, tostarp publiskās iekštelpās pareizi valkāt sejas maskas (nosedzot muti un degunu), regulāri mazgāt un dezinficēt rokas, bieži vēdināt telpas, kā arī ievērot fizisku distanci (2 m) no citām personām publiskās vietās. Līdztekus drošības pasākumiem vakcinācija pret Covid-19 ir Latvijas galvenā stratēģija izejai no pandēmijas radītās krīzes. Aicinām iedzīvotājus vakcinēties pret Covid-19 pie pirmās izdevības, ja tas vēl nav paspēts, kā arī izmantot balstvakcināciju imunitātes atjaunošanai un nostiprināšanai gadījumos, kad pagājis noteiktais laiks pēc sākotnējo vakcīnu devu saņemšanas!

Pētījums (Latvijas iedzīvotāju telefonaptauja) par sabiedrības attieksmi pret Covid-19 veikts laika posmā no 2021. gada 19. oktobra līdz 7. novembrim, aptaujājot 1003 respondentus. Ar pētījuma rezultātiem iespējams iepazīties šeit. Pēc Valsts kancelejas pasūtījuma pētījumu veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs “SKDS”.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, līdz 28. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU