DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. oktobrī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Covid – 19 infekcijas izplatība līdz šim nav negatīvi ietekmējusi maksātnespējas jomu

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Maksātnespējas kontroles dienestu ir izstrādājuši ziņojumu, kurā secināts, ka Covid – 19 infekcijas izplatība līdz šim nav negatīvi ietekmējusi maksātnespējas jomu un maksātnespējas jomā, sākoties trešajai ārkārtējai situācijai, nav konstatējami būtiski riski. 

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: "Ziņojums par Covid -19 infekcijas izplatības ietekmi uz maksātnespējas jomu tika izstrādāts, lai uz pamatotiem datiem izvērtētu Covid -19 izplatības ietekmi, kā arī, lai novērstu iespējamos negatīvos riskus. Analizējot esošo situāciju, varam apgalvot, ka Covid – 19 infekcijas izplatība vismaz pašlaik nav negatīvi ietekmējusi maksātnespējas jomu, taču, vienlaikus, ņemot vērā izsludināto ārkārtējas situāciju valstī līdz 2022. gada 11. janvārim, nepieciešams aktīvi sekot izmaiņām un decembrī atkārtoti analizēt situāciju maksātnespējas jomā." 

Tieslietu ministrija sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu un Ekonomikas ministriju, kā arī nepieciešamības gadījumā pieaicinot Latvijas Banku, turpinās rūpīgi vērtēt esošo situāciju, tajā skaitā kontekstā ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu, gada pārskatu datiem un citām aktualitātēm maksātnespējas jomā. 

Kopumā analizējot situāciju maksātnespējas jomā un Covid – 19 infekcijas izplatības un to seku mazināšanas ēnā, tajā skaitā, vērtējot maksātnespējas jomas rādītājus kopš 2020. gada marta, tātad arī iepriekšējo ārkārtējo situāciju laika maksātnespējas jomas datus, norādāms, ka pieejamie valsts atbalsta mehānismi nešaubīgi veicina maksātspējas stāvokļa saglabāšanu vai atjaunošanu, tādējādi samazinot maksātnespējīgo komersantu skaitu. Piemēram, pandēmijas laikā ir ieviests pabalsts darbinieku dīkstāvei, tika ieviests arī cits pabalsts – algu subsīdijas, tāpat uzņēmējiem ir pieejamas dotācijas apgrozāmā kapitāla plūsmai utt. 

Vienlaikus jāatzīmē, ka atbalsta mehānismu ietekmē ir samazinājies tiesiskās aizsardzības procesa lietu skaits[1] un juridiskās personas maksātnespējas procesa lietu skaits[2]. Tomēr diskusijas ar uzņēmēju un kreditoru pārstāvošajām organizācijām apliecina, ka situācija praksē saistībā ar maksātnespējas aspektiem kopumā, sākoties trešajai ārkārtējai situācijai, ir salīdzinoši stabila, un tamdēļ šobrīd ir pāragri runāt par iepriekšējo vai esošo pagaidu regulējumu atjaunošanu vai pagarināšanu.  

Līdzīgi kā juridisko personu maksātnespējas procesa lietās, arī fiziskās personas maksātnespējas procesa lietu skaita samazinājums salīdzinājumā ar datiem pirms Covid-19 infekcijas izplatības ir ievērojams.[3] Tas varētu būt saistīts ar dažādiem atbalsta mehānismiem, galvenokārt tiem, kuri saistīti ar atsevišķu darbību apturēšanu, kā arī neiespējamību iesniegt fiziskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu klātienē.  

Ziņojums pieejams Tieslietu ministrijas mājaslapā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, no 11. oktobra līdz 11. janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU