DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. augustā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Jaunākā informācija par Covid-19 no Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra un EZA

Zāļu valsts aģentūra informē, ka, pieaugot SARS-CoV-2 vīrusa delta varianta izplatībai ES un EEZ valstīs, Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs (ESPKC) atkārtoti aicina cilvēkus, kuri var vakcinēties, bet to vēl nav izdarījuši, savlaicīgi uzsākt un pabeigt ieteikto Covid-19 vakcinācijas kursu.

Pabeigta vakcinācija ar jebkuru no ES/EEZ apstiprinātajām vakcīnām sniedz augsta līmeņa aizsardzību pret SARS-CoV-2 vīrusa, tai skaitā arī tā vīrusa delta varianta, izraisītās slimības smagu norisi un letālu iznākumu. Augstākais aizsardzības līmenis tiek sasniegts, kad pagājis noteikts laika periods (septiņas līdz četrpadsmit dienas) pēc pēdējās vakcīnas devas saņemšanas.

Vakcinācija ir būtiska arī, lai pasargātu cilvēkus ar augstāko risku smagai slimības norisei un hospitalizācijai, ierobežotu vīrusa izplatību un novērstu jaunu vīrusa variantu rašanos.

Maiks Kečpols (Mike Catchpole), ESPKC vadošais zinātnieks, vēsta: “Lai gan pieejamās vakcīnas ļoti efektīvi aizsargā pret smagu Covid-19 norisi, šis risks nebūs pārvarēts, kamēr nebūs imunizēta lielāka sabiedrības daļa. Pašlaik mēs novērojam Covid-19 gadījumu skaita pieaugumu visā ES/EEZ, un vakcīnas joprojām ir labākais veids, kā izvairīties no smagas slimības norises un tās izraisītas nāves.”

Pieaugot vakcinācijas kampaņu mērogam ES/EEZ valstīs, dažos gadījumos var būt apsverama laika intervāla samazināšana starp vakcīnas pirmo un otro devu apstiprināto laika periodu robežās, īpaši cilvēkiem, kuri pakļauti smagas Covid-19 norises riskam un nav pabeiguši ieteikto vakcinācijas kursu.

Vakcinēto cilvēku inficēšanās nenozīmē, ka vakcīnas nedarbojas

Lai gan visas ES/EEZ reģistrētās Covid-19 vakcīnas ir ļoti efektīvas, neviena vakcīna nav 100% efektīva. Tas nozīmē, ka sagaidāms neliels SARS-CoV-2 vīrusa infekcijas gadījumu skaits to cilvēku vidū, kuri pabeiguši ieteikto vakcinācijas kursu (t.i., “izlaušanās infekcijas”). Tomēr inficēšanās gadījumā vakcīnas var lielā mērā novērst smagu slimības norisi un ievērojami samazināt Covid-19 dēļ slimnīcās nonākušo cilvēku skaitu.

Ferguss Svīnijs (Fergus Sweeney), EZA Klīnisko pētījumu un ražošanas vadītājs, norāda: “Šīs Covid-19 vakcīnas ir ļoti efektīvas. Tomēr, turpinoties vīrusa izplatībai sabiedrībā, mēs turpināsim novērot izlaušanās infekciju gadījumus vakcinēto cilvēku vidū.”

“Tas nenozīmē, ka vakcīnas nedarbojas. Vakcinēti cilvēki ir daudz labāk pasargāti no smagas Covid-19 slimības norises nekā nevakcinēti cilvēki, un mums būtu jācenšas pēc iespējas ātrāk sasniegt pilnīgu vakcināciju.”

EZA un ESPKC iesaka visiem cilvēkiem bez kontrindikācijām Covid-19 vakcinācijai pabeigt pilnu vakcinācijas kursu. Kamēr nav vakcinēts lielāks skaits cilvēku un kamēr SARS-CoV-2 vīruss turpina izplatīties, visiem, to vidū cilvēkiem, kuri saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu, jāievēro attiecīgās valsts noteikumi un piesardzības pasākumi, piemēram, sejas un deguna masku valkāšana un sociālā distancēšanās.

EZA un ESPKC joprojām apņemas cieši sadarboties ar citām ES struktūrām un nacionālajām aģentūrām, lai apkopotu, iegūtu un dalītos ar labākajiem pieejamajiem zinātniskajiem datiem un palīdzētu dalībvalstīm aizsargāt sabiedrības veselību, ņemot vērā attiecīgo nacionālo situāciju.

Plašāka informācija angļu valodā pieejama šo organizāciju tīmekļvietnēs:

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi un mazinātu novēršamo mirstību, vienlaikus nodrošinot svarīgu valsts funkciju un pakalpojumu nepārtrauktību, līdz 28. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija. Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinetam ir tiesības likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot valsts pārvaldes un pašvaldību institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus.

Iedzīvotājiem ir saistoši Ministru kabineta rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” un Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU