DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. jūlijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Bioloģiski vērtīgas pļavas saglabāšanai rakstnieka E. Virzas tēva mājās notiks siena talka

Dabas aizsardzības pārvalde (Pārvalde) sestdien, 31. jūlijā plkst.10.00 aicina interesentus iesaistīties dabas vērtību saglabāšanas talkā  pazīstamā latviešu rakstnieka Edvarta Virzas tēva māju “Billīšu”  īpašuma dabiskā, bioloģiski daudzveidīgā pļavā, Jelgavas novadā.

Viens no izcilākajiem 20.gadsimta latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un publicistiem Edvarts Virza (īstais vārds – Jēkabs Eduards Liekna), vēloties saglabāt un nākamajām paaudzēm nodot  pagājušo laiku tikumus un vērtības, savas bērnības atmiņas un savulaik piedzīvoto savijis leģendārā darbā “Straumēni”. Poēmā atspoguļotās vērtīgās atziņas, mūsdienu cilvēkiem kalpo par dzīves pamatu, palīdz būt harmonijā ar sevi un dabu.

Mainoties cilvēku dzīvesveidam un saimniekošanai, mūsdienās, diemžēl, zudušas arī daudzas no savulaik cieņā turētām tradīcijām. Izzūdot vajadzībai pēc siena vākšanas, par retu un ne vairs tik saprotamu nodarbi, kļuvusi talkošanas tradīcija. Bioloģiski vērtīgās pļavas, kas kādreiz regulāri tika pļautas un noganītas, aizaug.

Šogad jau otro gadu, pateicoties  rakstnieka Edvarta Virzas mazmeitas, rakstnieces Annas Žīgures iniciatīvai un ieinteresētībai dabisku, daudzveidīgu pļavu atjaunošanā, ikvienam ir iespēja būt vietā, kur savulaik sarakstīti “Straumēni” un, piedaloties siena talkā, atsaukt atmiņā seno talkošanas tradīciju. Rakstnieka tēva mājās, joprojām ikviens var  sajust gan lauku mājas ikdienu, kurā valda mūžīga kārtība un iekšējs miers, kā tas aprakstīts poēmā, gan apgūt darba tikumu. Gluži kā senāk – “Billītēs” atkal valdīs darba duna un jautrība.

Šogad talka norisināsies “Rāceņos”, vietā, kur dzimis rakstnieks Edvarts Virza. Tagad te, bijušo māju vietā, plešas dabas vērtībām bagāta pļava un stalti stāv ozoli. Prasmīgas apsaimniekošanas rezultātā pļavā novērojamas retas sugas, ziedoši un īpaši aizsargājami augi un kukaiņi. Lai veicinātu sugu daudzveidību,  dabiskā pļava šogad atkal ir nopļauta un gaida talkotājus. Nopļautās zāles savākšana šeit paveicama tikai ar roku darba palīdzību, jo ar tehniku šai pļavas daļai nav iespējams piekļūt. Tieši tādēļ nepieciešama brīvprātīgopalīdzība, kuri ar savu darbu varētu veicināt bioloģiski vērtīga zālāja un aizsargājamo augu saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Pēc zāles savākšanas talkas dalībnieki eksperta pavadībā varēs izstaigāt pļavu un uzzināt par apkārtnē esošajām dabas vērtībām un cilvēku lomu to saglabāšanā. Rakstnieces Annas Žīgures un viņas meitas Diānas Jances vadībā ikvienam būs iespēja piedalīties literārā pastaigā Edvarta Virzas un Elzas Stērstes memoriālajā mājā “Billītēs”. Būs arī siena talkai atbilstoša maltīte brīvā dabā “Billīšu” pagalmā un noslēgumā arī dziesmas un rotaļas kopā ar Iecavas folkloras kopu “Tarkšķi”.

Dalība pasākumā ir bez maksas. Piesakoties talkā dalībniekiem jābūt gataviem aptuveni 2 stundas pavadīt fiziski aktīvā darbā un vēl 3 stundas rosīties āra apstākļos. Siena talkas laikā būs pieejams dzeramais ūdens, taču lūgums ņemt līdzi pašiem savu pudeli vai krūzīti, kurā ieliet ūdeni, kā arī pašiem parūpēties par aizsardzību pret insektiem un saules apdegumiem! Atbilstoši tematikai gan dāmas, gan kungi ir aicināti ģērbties baltos vai gaišas krāsas tērpos.

Pasākumā var piedalīties ievērojot spēkā esošās epidemioloģiskās drošības normas, uzrādot Covid-19 digitālo sertifikātu. Pieteikšanās dalībai pasākumā līdz 30. jūlijam, aizpildot pieteikuma anketu:  https://bit.ly/sienatalka

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU