DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. jūnijā, 2021
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Sociālie darbinieki aicina jaunās domes sākt darbu ar sadarbības memoranda parakstīšanu

Lai stiprinātu jauno pašvaldību izpratni par sociālā darba un sociālo pakalpojumu nozīmi, kā arī iezīmētu sociālā darba lomu administratīvi teritoriālās reformas kontekstā, Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība un Latvijas sociālo darbinieku biedrība ir nosūtījušas visām 40 jaunievēlētajām domēm Memorandu par sociālā darba attīstību pašvaldībās, aicinot tās atbalstīt dokumentu jau kādā no pirmajām domes sēdēm.

“Mēs sniedzam lielisku iespēju jaunievēlētajām domēm sākt savu pilnvaru termiņu ar labu darbu – parakstīt memorandu par sociālo darbu,” saka Ina Behmane, Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienības valdes priekšsēdētāja. “Aicinām izskatīt šo dokumentu jau kādā no pirmajām domes sēdēm, atbalstīt to un apņemties veicināt savā pašvaldībā mūsdienīga sociālā darba attīstību. Sociālie darbinieki ir bažīgi par situāciju pašvaldībās, sociālās vajadzības reģionos nemazinās, tieši otrādi, COVID ietekmē tās tikai pieaug. Tādēļ mēs, divas organizācijas, liekam spēkus kopā un cenšamies uzrunāt visas Latvijas jaunievēlētās domes un to deputātus.”

Jaunievēlētie pašvaldību deputāti, parakstot memorandu, apņemas savu pilnvaru laikā atvēlēt sociālajam dienestam pietiekamus administratīvos, finanšu un cilvēkresursus, iesaistīt sociālo dienestu pašvaldības attīstības un pakalpojumu plānošanā, sadarbībā ar novada sociālā dienesta vadību attīstīt sociālo darbinieku zināšanas un prasmes, paredzēt viņu ieguldītajam atbilstošu samaksu, rūpēties par mūsdienīgu darba vidi sociālajam dienestam un telpām, kurās tiek ievērotas gan sociālo darbinieku, gan sociālā dienesta klientu vajadzības, kā arī nodrošināt savlaicīgu, pilnvērtīgu un sistēmisku pašvaldības vadības un iesaistīto institūciju visu līmeņu sadarbību ar sociālo dienestu, īpaši veselības aprūpes, izglītības, nodarbinātības un sabiedriskās kārtības sargāšanas jomās.

“Pašvaldības mēdz dažādi interpretēt likuma normas par obligāto minimālo sociālo pakalpojumu grozu, atrunājoties ar vietvaras prioritātēm, finansiālajām iespējām un citiem faktoriem, tāpēc Latvijā dažādās pašvaldībās cilvēki ar identiskām vajadzībām šobrīd saņem dažāda satura un apjoma sociālos pakalpojumus. Diemžēl dažās pašvaldībās sociālie pakalpojumi nav pieejami vispār. Šai situācijai būtu jāmeklē risinājumi, un par to vēlamies runāt ar visām jaunajām pašvaldībām,” norāda Una Lapskalna, Latvijas sociālo darbinieku biedrības valdes priekšsēdētāja.

Veiksmīgi īstenota sociālā funkcija pašvaldībā veicina cilvēku labklājību un sniedz iespējas realizēt savu potenciālu, kas rezultējas veselīgās attiecībās starp cilvēkiem un iedzīvotāju grupām, kā arī veido ilgtspējīgu vietējo kopienu. To praktiski īstenot palīdz sociālais dienests ar pašvaldības vadības politisku un administratīvu atbalstu, izpratni un ieinteresētību.

Parakstīts memorands būs zināma garantija tam, ka, plānojot novada vai pilsētas darbības prioritātes, varas un finansējuma sadali, tiks stiprināta pašvaldības sociālā funkcija, un tā saņems atbilstošus resursus un atbalstu gan no domes vadības, gan citiem dienestiem, ar ko ikdienā sadarbojas sociālie darbinieki.

Informācija par pašvaldību pievienošanos memorandam būs pieejama mājaslapā www.celamieskopa.lv un abu biedrību Facebook kontos.

Memorands par sociālā darba attīstību pašvaldībās

Latvijas pašvaldībām šogad ir divkāršs izaicinājums – gan vietvaru vēlēšanas, gan administratīvi teritoriālā reforma. Tomēr pārmaiņu laiks ir arī iespēju laiks, un jauno deputātu rokās ir veidot tādu pašvaldību, kas strādā cilvēku labā, īpaši mazaizsargāto iedzīvotāju interesēs, risina sociālās problēmas savlaicīgi un izprot sociālā darba lomu kā pamatprofesiju labklājības jomā.

Reformas ietvaros mainoties sociālo dienestu struktūrai un sociālā darba organizācijas principiem, ikvienas pašvaldības sociālajam dienestam ir jāvirzās uz tāda atbalsta izveidi, kura centrā ir katra sociālā dienesta klienta vajadzības, potenciāls un pašnoteikšanās tiesības.

Demogrāfisko izaicinājumu apstākļos ikvienas pašvaldības lielākais kapitāls ir cilvēki – arī tie, kuriem šobrīd ir nepieciešams sabiedrības atbalsts. Katrs, kam ar sociālā dienesta palīdzību izdodas īstenot savas iespējas un atgriezties aktīvā darba un sociālajā apritē, turpmāk nes labumu visai kopienai, novadam, pilsētai un valstij.

Divas lielākās Latvijas sociālos darbiniekus apvienojošās nevalstiskās organizācijas – Latvijas Pašvaldību sociālo dienestu vadītāju apvienība un Latvijas sociālo darbinieku biedrība – aicina pašvaldību deputātus parakstīt Memorandu par sociālā darba attīstību pašvaldībās, ar to apliecinot vēlmi izprast sociālā darba nozīmi un gatavību pilnveidot sociālās funkcijas īstenošanu savā pašvaldībā.

Parakstot šo memorandu, pašvaldības deputāti apņemas savu pilnvaru laikā:

  • atvēlēt sociālajam dienestam pietiekamus administratīvos, finanšu un cilvēkresursus, kā arī iesaistīt sociālo dienestu pašvaldības attīstības un pakalpojumu plānošanā,
  • sadarbībā ar novada sociālā dienesta vadību attīstīt sociālo darbinieku zināšanas un prasmes, paredzēt viņu ieguldītajam atbilstošu samaksu, rūpēties par mūsdienīgu darba vidi sociālajam dienestam un telpām, kurās tiek ievērotas gan sociālo darbinieku, gan sociālā dienesta klientu vajadzības,
  • nodrošināt savlaicīgu, pilnvērtīgu un sistēmisku pašvaldības vadības un iesaistīto institūciju visu līmeņu sadarbību ar sociālo dienestu, īpaši veselības aprūpes, izglītības, nodarbinātības un sabiedriskās kārtības sargāšanas jomās.

Latvijai ir svarīgas rūpnīcas, ceļi un Dziesmu svētki, bet vēl svarīgāki ir cilvēki, kas vada ražotnes un tajās strādā, ved bērnus uz skolu un brauc uz teātra izrādēm, dzied koros un kopj savu dārzu, jo tikai mēs visi kopā veidojam Latviju. Tieši veiksmīgi īstenota sociālā funkcija pašvaldībā nozīmē cilvēku labklājību un iespējas realizēt savu potenciālu, veselīgas attiecības starp cilvēkiem un iedzīvotāju grupām, kā arī ilgtspējīgu vietējo kopienu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU