DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. maijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Uz starptautisko operāciju Kosovā dosies pirmā Latvijas karavīru rotācija

FOTO: Armīns Janiks, Aizsardzības ministrija

Vakar, 26. maijā, Ādažu bāzē aizsardzības ministrs Artis Pabriks, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš un Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Sandris Gaugers tikās ar karavīriem, kuri jau tuvākajā laikā dosies veikt dienesta pienākumus NATO vadītajā starptautiskajā operācijā Kosovā.

Jau tradicionāli svinīgajā pavadīšanas ceremonijā karavīri no aizsardzības nozares vadības saņēma ceļamaizi – Latvijas karogu un rudzu maizes klaipu.

“Latvija NATO miera uzturēšanas operācijā Kosovā pilnībā nodrošinās rotas līmeņa vienību, apliecinot mūsu bruņoto spēku augsto sagatavotību un sniedzot nozīmīgu ieguldījumu starptautiskās drošības stiprināšanā. Vienlaikus dalība šajā operācijā mūsu karavīriem ļaus pilnveidoties profesionāli un attīstīt sadarbību ar sabiedrotajiem, pildot uzdevumus dažādos operāciju rajonos,” uzsver aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

“Latvijas dalība starptautiskajā operācijā Kosovā Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir ne tikai ieguldījums miera uzturēšanā, bet arī vienreizēja iespēja pārbaudīt un trenēt vienību daudz izaicinošākos apstākļos. Tā ir kalve mūsu jaunākā un vidējā līmeņa komandieriem un rūdījums katram karavīram individuāli un personīgi,” atzīst Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Miera uzturēšanas operācijā Kosovā Latvija piedalīsies ar vieglo kājnieku rotu, kas būs integrēta ASV vadītajā daudznacionālajā bataljonā un veiks patrulēšanu, savu spēku aizsardzību, kaujas spēju uzturēšanu, kā arī ātrās reaģēšanas spēku uzdevumu izpildi.

Jau ziņots, ka Saeima 2020. gada 3. septembrī pieņēma lēmumu par Nacionālo bruņoto spēku dalību NATO vadītajā starptautiskajā operācijā Kosovā uz laiku līdz 2023. gada 31. decembrim.

Latvija jau ir piedalījusies šajā operācijā no 2000. gada februāra līdz 2009. gada augustam ar dažāda lieluma vienībām un specialitātēm. Lēmumu par dalības atsākšanu Latvija pieņēma 2020. gadā, atsaucoties NATO Sabiedroto spēku augstākās virspavēlniecības Eiropā komandiera vietnieka aicinājumam.

Balstoties uz ANO Drošības padomes 1999. gadā pieņemtu rezolūciju, NATO vadītā starptautiskā operācija Kosovā tika sākta 1999. gada jūnijā pēc ilgstoša starpetniska konflikta Balkānu reģionā, un tās galvenie uzdevumi ir drošas vides izveide un uzturēšana, kas garantē pārvietošanās brīvību visā Kosovas teritorijā visiem pilsoņiem neatkarīgi no viņu etniskās izcelsmes. Tāpat operācijas uzdevums ir atbalstīt un koordinēt starptautiskās humānās palīdzības centienus, atbalstīt un koordinēt Kosovas drošības spēku pilnveidi, kā arī atbalstīt miermīlīgas, stabilas, demokrātiskas un daudz etniskas Kosovas attīstību.

Šobrīd Latvija dažādos apmēros piedalās arī NATO misijā Irākā, ASV vadītās globālās koalīcijas pret ISIS operācijā “Inherent Resolve” Irākā, ES Apmācības misijā Mali, ANO vadītajā stabilizācijas operācijā Mali “MINUSMA” un ES militārajā operācijā Vidusjūras reģionā “Eunavfor Med Irini”.

Saskaņā ar NATO lēmumu par karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz šī gada 11. septembrim. Latvija vienlaikus ar sabiedrotajiem pārtrauks dalību NATO apmācības operācijā „Resolute Support”, kuras ietvaros Latvijas karavīri līdz šim apmācīja un sniedza atbalstu Afganistānas armijai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU