DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. martā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika
1
1

PTAC brīdina: neuzķerties uz aicinājumiem “gūt vieglu peļņu”, veicot dažādus ieguldījumus

Esi saņēmis telefona zvanu, e-pasta vēstuli vai redzējis internetā un sociālajos tīklos piedāvājumu, kurā ieguldot pat nelielu naudas summu ir iespējams labi nopelnīt? Neuzķeries! Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) ir saņēmis vairākas patērētāju ziņas ar lūgumu pēc palīdzības, jo ir uzķērušies uz šādām krāpnieku  shēmām.

Nereti pēc vienas summas iemaksas tiek pieprasītas papildus iemaksas un, cerot uz peļņu, patērētāji pat aizņemas no kredītiestādēm un nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem.

PTAC vēlas atgādināt, ka, lai ieguldījumu sabiedrība vai finanšu instrumentu tirgus dalībnieks varētu sniegt pakalpojumus Latvijā, tam ir vai nu jāsaņem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (turpmāk – FKTK) atļauja un jābūt reģistrētam FKTK mājaslapā, vai jābūt reģistrētam FKTK vietnē kā pakalpojumu sniedzējam no Eiropas Ekonomiskās zonas. Taču gadījumā, ja pakalpojumu sniedzējs nav saņēmis atļauju sniegt pakalpojumus, pastāv liela iespēja, ka tas ir izveidots krāpnieciskos nolūkos. Paļaujoties uz vilinošiem piedāvājumiem un nododot šādai tīmekļa vietnei savus personas datus patērētāji riskē ne tikai zaudēt ieguldītos līdzekļus, bet arī pakļaut sevi agresīviem telefona zvaniem un pat draudiem. 

‘’Patērētājs Instagram ieraudzīja sludinājumu par ieguldījumiem Krievijas gāzes tirgū, kur ar konsultanta palīdzību ieguldīja kopsummā 100 EUR. Konsultants pārliecināja patērētāju, ka darījumi ar Bitcoin ir daudz ienesīgāki, cits konsultants vēlāk aicināja ieguldīt pasaules naftas un zelta tirgū. Apvārdotais patērētājs ar programmas palīdzību deva piekļuvi savam datoram.  Abi brokeri patērētāja vārdā veica kredītu pieprasījumus par 580 EUR, 550 EUR, 1430 EUR un 1360 EUR. Pēc katra kredīta saņemšanas nauda pārskaitīta tālāk, arī privātpersonām ar norādi “dāvana”. Patērētājam solīta iespēja saņemt 7000 EUR, ja tiks iemaksāti vēl 3500 EUR, pretējā gadījumā kontu iesaldēs. Kad patērētājs atteicies maksāt, konsultanti pazuduši.’’

Ņemot vērā augstāk minēto, PTAC aicina patērētājus neiesaistīties diskusijās, atteikties no nevēlamiem piedāvājumiem, kā arī, ja to pieļauj tālruņu funkcionalitāte, bloķēt šādu zvanītāju tālruņu numurus. 

Savukārt, gadījumos, kad tiek saņemti zvani no nezināmiem numuriem, aicinām pievērst uzmanību pirmajiem trim cipariem (Latvija +371), jo bieži tālruņi, no kuriem tiek zvanīts ir ārvalstu (piemēram Lietuvā reģistrēts tālrunis +370). Atbildot uz šādu telefona numuru, zvanītāji var runāt uzstājīgi, nereti agresīvi un mēģināt Jūs pārliecināt par turpmāku ieguldīšanu, izmantojot neētisku līdzekļus.  

Cita patērētāju pieredze:

‘’Patērētājam piezvanīja persona, kas uzdevās par valsts organizācijas pārstāvi un iestāstīja, ka it kā uz viņa vārda reģistrēto elektronisko maku var izmantot krāpnieki, tāpēc nepieciešams to aizvērt. Ja tas netikšot darīts,  varot būt problēmas ar Valsts ieņēmumu dienestu. Zvanītāji pārliecinājuši par nepieciešamību veikt noteiktas darbības, turklāt patērētājs ļāva zvanītājiem piekļūt savam datoram - tika attālināti atvērts norēķinu konts    Igaunijā un noformēti kredīti kopumā par 31 000 EUR. Saņemtie aizdevumi tika pārskaitīti uz atvērto kontu, solot, ka pēc elektroniskā maka aizvēršanas tos varēs skaitīt atpakaļ un kredītus dzēst. Patērētājs tikai vēlāk saprata, ka ar viņu manipulējuši krāpnieki.’’

Pārdomā pirms aizņemies ieguldījumu veikšanai riskantos piedāvājumos! Savukārt, ja esi cietis no krāpniekiem, noteikti vērsies policijā.

Aicinām ielūkoties FKTK sagatavotajā informācijā par riskantiem ieguldījumu pakalpojumiem šeit.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU