DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. februārī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide
1
1

Paveiktais 2020: pārdoti 56,5 miljoni augstvērtīgu meža stādu

2020. gadā AS “Latvijas valsts meži” (LVM) struktūrvienība “LVM Sēklas un stādi” realizējusi 56,5 miljonus stādu. No izaudzēto stādu apjoma 28,5 miljoni iestādīti valsts mežos, bet pārējie pārdoti ārējā tirgū, kur 15 miljoni stādu nonāca Latvijas privāto meža īpašnieku rīcībā, bet 13 miljoni tika eksportēti uz kaimiņvalstīm.

“Mežu īpašnieki arvien biežāk izvēlas atjaunot mežu stādot, tāpēc pieprasījums pēc kvalitatīva stādāmā materiāla ar katru gadu pieaug. Pašreizējais stādu ražošanas apjoms neapmierina klientu pieprasījumu pilnā apmērā, tāpēc 2020. gads “LVM Sēklas un stādi” aizritēja intensīvā darbā pie kokaudzētavu jaudu palielināšanas,” skaidro “LVM Sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns.

Paplašina Podiņu kokaudzētavu

Lai kāpinātu kokaudzētavu jaudu, pērn tika palielināta Podiņu kokaudzētavas ražošanas platība, iegūstot papildus 23 hektārus stādu audzēšanai. Jaunajā platībā jau rudens sezonā tika uzsākta egļu kailsakņu stādu ar uzlabotu sakņu sistēmu audzēšana. Plānots, ka 2021. gada audzēšanas sezonā šie stādi būs jau pieejami tirdzniecībā.

Investīcijas teritorijas paplašināšanai ļaus kokaudzētavai izaudzēt līdz 12,5 miljoniem kvalitatīvu stādu gadā. Turklāt Podiņu kokaudzētava ar ietvarsējeņiem nodrošina arī citas LVM kokaudzētavas austrumu reģionā – Smiltenes, Pļaviņu un Valmieras kokaudzētavas.

Līdz ar to ir pilnībā noslēgusies pāreja no klasisko kailsakņu stādu audzēšanas uz būtiski kvalitatīvākajiem kailsakņu stādiem ar uzlabotu sakņu sistēmu.

“Mežvidi” kokaudzētava darbu sāks jau pavasarī

“LVM Sēklas un stādi” izvirzījusi uzdevumu: līdz 2024. gadam sasniegt 68,5 miljonus realizēto stādu gadā. Lai noteikto mērķi sasniegtu, sākot ar 2020. gada otro pusi, norisinājās intensīvi darbi pie jaunās ietvarstādu kokaudzētavas “Mežvidi” izveidošanas Kalsnavas pagastā Madonas novadā.

Lielāko būvdarbu veikšanā konkursa kārtībā tika piesaistīti uzņēmumi SIA “Ošukalns Celtniecība” un SIA “Termolat”. SIA “Ošukalns celtniecība” strādāja pie iekšējo ceļu būves, pieaudzēšanas poligonu būves un ūdens apgādes sistēmas izveidošanas, savukārt SIA “Termolat” – pie 25x100 m plastplēves seguma siltumnīcu būvdarbiem. Vienlaikus norisinājās iepirkumi svarīgākā inventāra iegādei – stādu audzēšanas metāla paliktņus piegādā SIA “PEPI RER”, bet audzēšanas kasetes – Zviedrijas uzņēmums “BCC AB”.

Pašlaik ekspluatācijā jau ir nodoti četri audzēšanas poligoni un nodošanai ekspluatācijā ir gatavas arī trīs siltumnīcas, tāpēc, atbilstoši iepriekš plānotajam, Mežvidu kokaudzētava savu darbību uzsāks jau tuvākajā laikā – 2021. gada martā.

Apstrādā stādus ar jaunu metodi

Savu plānoto jaudu pilnā apmērā – 9 miljoni stādu gadā – ir sasniegusi Mazsilu kokaudzētava ietvarstādu apstrādē ar līmes un smilts pārklājumu “Conniflex, kas savu aizsargājošo efektu saglabā pat triju sezonu garumā. Lielākā daļa stādu, kas apstrādāti ar “Conniflex  (5 miljoni),  nonāk LVM apsaimniekotajos mežos. Joprojām ir pieprasīti ar vasku “Ekovax” apstrādātie stādi, tie ir ļoti pieprasīti eksportam un pērn realizēti ap 4 miljoniem.

Turpinot meklēt apstrādē efektīvas metodes, kas vienlaikus ir arī tehnoloģiski vienkāršākas, pērn tika aprobēta kailsakņu stādu apstrāde ar preparātu “Woodcoat, ko labos laika apstākļos var izmiglot uz stādiem tieši uz lauka. Kopumā realizēti 2,3 miljoni ar šo jauno metodi apstrādāti stādi. Uzlabojot dažus tehnoloģiskos procesus, šis stādu veids ieņems jau pastāvīgu vietu “LVM Sēklas un stādi” piedāvājumā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU