DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. janvārī, 2021
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Eiropas datu aizsardzības dienā Valsts prezidents uzsver datu aizsardzības lomu demokrātiskā valstī

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Valsts prezidents Egils Levits šodien Eiropas datu aizsardzības dienā tiešsaistē tikās ar Datu valsts inspekcijas direktori Jekaterinu Macuku, pārrunājot aktuālos datu aizsardzības politikas jautājumus Latvijas un Eiropas Savienības (ES) ietvaros, kā arī iestādes stratēģisko lomu valsts turpmākās digitalizācijas procesā un sabiedrības datu aizsardzībā.

“Jūsu iestādei ir stratēģiska pozīcija, ņemot vērā, ka arvien vairāk digitalizējam mūsu valsts dzīvi. Datu aizsardzība līdzīgi kā vides aizsardzība senāk netika augstu vērtēta, taču tagad sabiedrības apziņā šie temati ieņem svarīgu vietu,” uzsvēra E. Levits.

Valsts prezidents atzīmēja, ka, personas profilam un datiem digitālajā vidē kļūstot plaši pieejamiem, pastāv augsts risks iespējamām manipulācijām ar cilvēka viedokli, viņa uzvedības modeli, tai skaitā, iespaidojot cilvēka izvēli vēlēšanās. “Šāds rezultāts nav savienojams ar demokrātijas principiem. Tas apdraud cilvēka iekšējo brīvību, tāpēc datu aizsardzība ir jāskata plašākā demokrātiskas valsts digitālās politikas kontekstā,” sacīja E. Levits.

J. Macuka uzsvēra, ka Datu valsts inspekcija kā vienu no savas darbības svarīgiem virzieniem uzskata sabiedrības izglītošanu par datu vērtību, kam bija veltīta arī nesenā komunikācijas kampaņa. “Cilvēki arvien vairāk sāk apzināties savu datu vērtību. Taču joprojām ir svarīgi par to atgādināt un izglītot cilvēkus par iespējamajiem riskiem, piemēram, sociālajos tīklos nododot pārmērīgi daudz personīgo datu lielo kompāniju rīcībā vai vispārējai apskatei.”

Valsts prezidents uzsvēra, ka Latvijā ir nepieciešams radīt visaptverošu digitālo politiku, kas nebūtu vienkārši dažādu nozaru digitalizācijas procesa apraksts, bet bāzētos uz pamatprincipiem, ko var piemērot dažādās situācijās un kas veidotu kopīgu skatu uz valsts digitālo nākotni, ietverot ētikas, demokrātijas un cilvēka privātuma principus.

Abas puses pārrunāja nepieciešamo grozījumu aspektus nacionālajā datu aizsardzības normatīvajā ietvarā. J. Macuka pievērsa uzmanību tam, ka Latvijā būtu jāuzsāk publiski diskutēt par tīmekļvietnēm un pārkāpumu novēršanas iespējām un soda mēriem nopludinātu datu gadījumā. Tāpat pandēmijas laikā ir novērojams, ka pastāv valsts vai pašvaldību sektora tendence pārāk plaši pieprasīt personu datus, kas ne vienmēr attaisno konkrētu datu pieprasījumu. Tajā pašā laikā pozitīvi tika novērtēta valsts un privātā sektora kopīgi radītā lietotne “Apturi COVID”, kurā ir ievērots nepieciešamais līdzsvars starp datu uzkrāšanu un konkrētas personas datu aizsardzību.

Tika apspriesti Latvijas pozīciju formulēšanas aspekti kopējā Eiropas Savienības debatē par jaunajiem priekšlikumiem ES digitālajam tirgum.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU