DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Pūce: Ostu pārvaldības tāpat kā pašvaldību reformas īstenošana prasa politisko drosmi

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP!) apmeklēja Rīgas brīvostu, kur tikās ar brīvostas valdes priekšsēdētāju Viesturu Zepu un pārvaldnieku Ansi Zeltiņu, lai klātienē iepazītos ar Rīgas brīvostas darbu, pārrunātu ostu pārvaldības reformu un ministrijas un Rīgas brīvostas sadarbību vides aizsardzības un ostas digitalizācijas jautājumos.

Runājot par ostu pārvaldības reformu, lai uzlabotu savstarpējo koordināciju, pieņemto lēmumu caurskatāmību un ostu reputāciju, kā arī sekmētu Latvijas transporta koridora starptautisko konkurētspēju, ministrs Pūce uzsvēra nepieciešamību visas trīs Latvijas lielās ostas pārveidot par valsts kapitālsabiedrībām atbilstoši OECD rekomendācijām, kā arī rast optimālu sadarbības modeli ar pašvaldībām – Rīgu, Ventspili un Liepāju.

Ministrs J.Pūce: “Ostu pārvaldības tāpat kā pašvaldību reformas īstenošana prasa politisko drosmi. Vienlaikus apņemšanās par vienotu pieeju visām ostām, kā prioritāro risinājumu paredzot to pārveidošanu par valsts kapitālsabiedrībām, pausta jau šīs valdības darbu deklarācijā, jo tikai tā iespējams nodrošināt to starptautisko konkurētspēju un pārraudzības efektivitāti. Protams, īpaši Liepājā, bet arī Ventspilī ir konstruktīvi jāatrisina jautājums par reģionālās ekonomiskās attīstības funkciju, ko līdz šim lielā mērā pildīja osta, turpmāku īstenošanu. Izdarīt izņēmumu, atstājot Liepājas ostu ārpus reformas, būtu konceptuāla kļūda, jo tādējādi nākotnē tiktu būtiski mazināta Liepājas ostas loma.”

Viens no ministrijas pārziņā esošajiem iedzīvotājiem aktuālākajiem Rīgas brīvostas jautājumiem ir tās piegružoto īpašumu sakopšana, kā arī kopējā rūpnieciskās teritorijas ietekme uz vidi. Ministrs akcentēja Valsts Vides dienesta (VVD) uzdevumu ostai regulāri apzināt visas tās teritorijā esošās nelegāli uzkrāto sadzīves un būvniecības atkritumu vietas un sakārtot tās. Lai mazinātu vides piesārņojumu un operatīvāk reaģētu uz jebkuriem pārkāpumiem, brīvostas vadība sadarbībā ar VVD vienojusies būtiski uzlabot piesārņojuma kontroles monitoringa sistēmu, integrējot ostas rīcībā esošās vides monitoringa iekārtas ar VDD informācijas sistēmām, kā arī nodrošinot VDD monitoringa iekārtu izvietošanu ostas teritorijā. Tāpat osta regulāri nodod VDD rīcībā pētījumus par ogļu un putekļu koncentrāciju dažādās ostas teritorijas vietās. Sadarbībā ar VDD tiek strādāts pie dažādu atļauju piešķiršanas sistēmas sakārtošanas, lai uzlabotu vides procesu pārvaldību ostā un ostas uzņēmumos.

Tāpat ministrs ar Rīgas brīvostas vadību pārrunāja ostas digitalizācijas ambīcijas, tehnoloģiju un inovāciju lietošanu ostu ikdienas darbā. Pūce atzinīgi novērtēja Rīgas brīvostas aktivitātes virzībā uz “viedo ostu”, darbu optimizācijas nolūkos gudri ieviešot jaunās tehnoloģijas un sadarbojoties ar ostas uzņēmumiem.  

Kā informēja V.Zeps, brīvosta aktīvi strādā pie dažādu procesu automatizācijas, piemēram, nozīmīgs darbs ir paveikts pie caurlaižu sistēmas automatizācijas, kas ļaus smagajiem auto ātrāk un efektīvāk nogādāt kravas ostā, nestāvēt garās rindās un neveidot Rīgā sastrēgumus, tādējādi ekonomējot gan laiku, gan saudzējot vidi, samazinot izmešus. Tāpat sadarbībā ar muitas pārvaldi, “Latvijas Dzelzceļu” un citām organizācijām tiek risināti dažādo sistēmu integrācijas un informācijas apmaiņas jautājumi, lai kravu plūsmu būtu iespējams organizēt ātrāk un caurskatāmāk, rezultātā ostas uzņēmumiem nodrošinot konkurētspējīgāku pakalpojumu. 

Jura Pūces un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas prioritāte digitālajā dienas kārtībā ir efektīva digitālo tehnoloģiju risinājumu attīstīšana un izmantošana, koplietojot jau radītu digitālo infrastruktūru un organizācijām kopīgi attīstot digitālās infrastruktūras risinājumus. Rīgas brīvostas vadība atzinīgi vērtēja ministra Pūces aicinājumu koplietot ar citām lielajām ostām tās izstrādātos digitālo tehnoloģiju risinājumus, nevis katrai radīt savus individuālus un attīstīt risinājumu platformas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU