DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
10. februārī, 2020
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Latgalē notiks “Zaļās pēcpusdienas” un pārgājiens Stompaku purvā

Turpinot atzīmēt februāri kā mitrājiem veltītu mēnesi, Dabas aizsardzības pārvalde Latgales pusē aicina uz “Zaļo pēcpusdienu” sarunām par mitrāju nozīmi bioloģiskās daudzveidības veicināšanā un izzinošu pārgājienu Stompaku Purvā.

“Zaļās pēcpusdienas” notiks 11. februārī Varakļānu novadā,  13. februārī Gulbenes novadā un 9. februārī Madonas novadā. Savukārt pārgājiens  Stompaku purvā norisināsies sestdien, 15. februārī.

Latgales reģionālās administrācijas vecākā valsts vides inspektore Sintija Balode stāsta, ka mitrāji kā ekosistēma ir ļoti nozīmīgi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un tajos sastopama liela sugu dažādība. Mitrājiem ir nozīmīga loma arī cilvēka dzīvē, jo tie pilda rekreācijas un kultūrvēsturisko funkciju, uzkrāj ūdeni plūdu laikā un ir lielākie oglekļa uzkrājēji.

Viņa norāda, ka cilvēku neapdomīgas rīcības rezultātā arvien vairāk vērojama bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, izmainot ekosistēmu dabisko vidi, tiek zaudētas daudzas nozīmīgas sugas.

Tieši tāpēc pasākumos plānots pievērst uzmanību tam, kādas dabas vērtības ir sastopamas starptautiski nozīmīgos mitrājos - Teiču purvā, Lielajā Pelečāres purvā, Lubāna mitrājā un runāt par to, kas un kāpēc samazina bioloģisko daudzveidību un ko ikviens sabiedrības pārstāvis var paveikt dabas vērtību saglabāšanai.

“Zaļo pēcpusdienu” dalībniekiem būs iespēja uzzināt par Dabas aizsardzības pārvaldes darbību un aktualitātēm, iepazīties ar dabas izglītības centra piedāvājumu un uzdot sev interesējošus jautājumus.

Zaļās pēcpusdiena “Mitrāji un bioloģiskā daudzveidība” norisināsies:

  • Varakļānu novada Stirnienes pagasta bibliotēkā  11.februārī plkst.14.00 (Stirnienes muiža, Varakļānu pagasts, Varakļānu novads)
  • Gulbenes novada Stradu pagasta bibliotēkā  13.februārī plkst.15.00
    („Rotas”, Stradu pagasts, Gulbenes novads.)
  • Madonas novada Barkavas pagasta bibliotēkā 19.februārī plkst.14.00 (Brīvības iela 9, Barkava, Barkavas pagasts, Madonas novads)

Savukārt mitrāju iepazīšanai veltīts pārgājiens 15.februārī norisināsies akcijas “Izbaudi ziemu Ziemeļlatgalē” laikā - kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas pārstāvi interesenti aicināti doties uz  dabas liegumu “Stompaku purvi”.

Pulcēšanās pārgājienam plkst.11.00. stāvlaukumā pie pagrieziena uz Partizānu mītni no autoceļa P 35  (koordinātas x- 712913- y- 340518 vai 57.158403 un 27.520752). Plānotais pārgājiena kopgarums – apmēram 8 kilometri.

Pārgājiena dalībniekiem nepieciešami ūdensnecaurlaidīgi apavi, iešanai dabā piemērots un ērts apģērbs. Dalība pārgājienā bez maksas, vēlama iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 29139677 (Regīna), e-pasts regina.indrike@daba.gov.lv

Starptautiskā Mitrāju diena tiek atzīmēta kopš Ramsāres, jeb Mitrāju konvencijas parakstīšanas 1971. gadā ik gadu 2. februārī. Konvencija ir vienīgais starptautiskais vides aizsardzības līgums, kas veltīts kādai noteiktai ekosistēmai, un tās misija ir mitrāju aizsardzība un apdomīga izmantošana. Latvija šai konvencijai pievienojās 1995. gadā.

Latvijā ir sešas īpaši aizsargājamas dabas teritorijas un to kompleksi, kas novērtēti kā starptautiski nozīmīgas mitrāju teritorijas jeb Ramsāres vietas: Engures ezers, Teiču un Pelečāres purvi, Kaņiera ezers, Ziemeļu purvi, Lubāna mitrāju komplekss un Papes mitrāju komplekss. Šogad Ramsāres vietu sarakstā plānots iekļaut arī visu ĶNP teritoriju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU