DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. septembrī, 2018
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Telekomunikācijas
1
1

Latvijas izgudrojumu ekspozīcija Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijā

No 24. septembra līdz 2. oktobrim Ženēvā, Šveicē norisinās 58. Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas (WIPO) dalībvalstu Ģenerālā Asambleja, kuras laikā par godu Baltijas valstu simtgadei tika atklāta izgudrojumu izstāde “Radošums un inovācija, ko iedvesmo daba”. Šī ir unikāla iespēja vienuviet iepazīstināt vairāk nekā 190 valstu delegātus ar dažiem Latvijas inovatīvākajiem un radošākajiem izgudrojumiem. Izstādi svinīgi atklāja Latvijas vēstnieks Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) Ženēvā Jānis Kārkliņš un Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis, Lietuvas kultūras ministre Liāna Rokīte-Jonsone (Liana Ruokyte-Jonsson), Igaunijas vēstnieks ANO Ženevā Andrē Pungs (Andre Pung) un WIPO Ģenerāldirektors Frānsiss Garijs (Francis Gurry).

Latvija, veidojot izstādes ekspozīciju, ir iekļāvusi izgudrojumus, kas ir spējuši pārsteigt un iedvesmot cilvēkus gan Latvijā, gan ārpus tās. Starp izstādes eksponātiem ir tādi izgudrojumi, kā, piemēram, Catchbox, kas ir pasaulē pirmais mikrofons, kuru ir iespējams mētāt, tādējādi auditorijas iesaisti lekcijās, semināros, konferencēs padarot aizraujošāku. Kopš uzņēmuma dibināšanas 2013. gadā, Catchbox ir ieguvis klientus visā pasaulē, tostarp Google, Netflix, FedEx. 

Latvijas audio tehnoloģiju jaunuzņēmums, “Sonarworks”, kurš ir ieguvis lielu starptautisku atzinību, ir izstrādājis programmatūru “Reference 4”, kuras mērķis ir nodrošināt, ka klausītājs visos skaļruņos un austiņās saņem tieši tādu skaņu, kādu studija to bija paredzējusi. “Sonarworks” izstrādātais skaņas standarts SR sastāv no patentētas mērīšanas tehnoloģijas un profesionālas kvalitātītes signālu apstrādes, kuras precizitāte ir +/- 0,9 dB, tādējādi nodrošinot, ka skaņa starp dažādām atrašanās vietām, ierīcēm un lietotājiem ir maksimāli pietuvināta tam, kādu to bija paredzējis mūzikas veidotājs. True-Fi programmatūra, savukārt, piedāvā viedos skaņas filtrus, kas noņem austiņu radīto skaņas efektus.

Izstādē ir iespējams uzzināt par pasaulē mazāko attālināti pilotējamo lidaparātu, kuru ir izstrādājis Latvijas jaunuzņēmums “AirBoard”. Uzņēmuma izstrādātais drons ir paredzēts celtniecības materiālu transportēšanai, kā arī pesticīdu un mēslošanas līdzekļu izsmidzināšanai lauksaimniecībā. 2017. gadā uzņēmums iekļuva vienā no pasaules vadošākajiem biznesa akseleratoriem Silīcija ielejā – “Boost VC”. Uzņēmums, “Aerones”, savukārt ir izstrādājis bezpilota lidaparātu jeb dronu, kas paredzēts vēja ģeneratoru apkopei, tādējādi uzlabojot to efektivitāti. Drona celtspēja ir līdz 200 kilogramiem, un to var izmantot vēja ģeneratoru tīrīšanai, dzesēšanai un attīrīšanai no ledus. Šis drons var tik pielāgots ne tikai liela augstuma rūpnieciskās tīrīšanas vajadzībām, bet arī uguns dzēšanas, cilvēka glābšanas un piegādes vajadzībām.

Starp izstādes eksponātiem ir arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dr. Ingas Ļašeņko izgudrotais dzintara diegs, RTU Robotikas kluba izstrādātais prototipēšanas komplekts, kurā ietilpst robots SumoBoy, kas ir paredzēts tiem interesentiem, kas vēlas apgūt elektronikas un programmēšanas pamatus. Izstādē ir demonstrēts arī uzņēmuma “Groglass” ražotais "neredzamais stikls", kuru izmanto mākslas darbu ierāmēšanā, elektronisko displeju ražošanā un dažādos arhitektūras un dizaina risinājumos, lai novērstu atspīdumu. Pēdējo trīs gadu laikā visā pasaulē gandrīz 1.5 miljonu mākslas darbu ir tikuši ierāmēti ar “Groglass” stiklu.

Izstādē ir apskatāmi arī vairāki tehnoloģiskie jauninājumi, kas ir ieguvuši starptautisku atzinību. Piemēram, uzņēmums “Tilde” izstrādā gan vispārīgus, gan specializētus virtuālos asistentus, kurus darbina mākslīgā intelekta un dabīgās valodas tehnoloģijas. Izstādes apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar virtuālo asistenti Lauru, ar kuru ikdienā sarunājas vairāk nekā 315 000 lietotāju no visas pasaules. Jaunus tehnoloģiskos risinājumus piedāvā arī uzņēmums “WE ARE DOTS”, kas ir izveidojis FITS (Intelligient Future Intelligent Transportation System) programmatūru, kas ir mākslīgā intelekta centralizēts un neatkarīgs risinājums, kas spēj ielādēt datus no jebkura ceļa un ar transportu saistītu sensoru datus un apstrādāt tos.

Savukārt uzņēmums “Anatomy Next” ir sācis darbu pie cilvēka ķermeņa atveidošanas papildinātajā realitātē ar precīzām 3D vizualizācijām. Pašreiz ir izstrādāta cilvēka galvas un kakla trīsdimensiju attēlu programmatūra, kā arī Digital Cadaver virtuālās realitātes programmatūra, kas ļauj medicīnas studentiem aplūkot cilvēka ķermeni no dažādiem leņķiem un perspektīvām.

Izstāde norisināsies līdz 2. oktobrim, turklāt iespēja to apskatīt ir ne tikai Ģenerālās Asamblejas dalībniekiem, bet arī visiem Pasaules Intelektuālā īpašuma organizācijas apmeklētājiem un darbiniekiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU