DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. septembrī, 2017
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

LTRK diskusijā meklē risinājumus elektroenerģijas izmaksu optimizācijai Latvijas uzņēmumos

Publicēts pirms 7 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) otrdien, 26.septembrī, rīkoja diskusiju, kas veltīta elektroenerģijas izmaksu optimizācijai Latvijas uzņēmumos, kurā tika iezīmētas galvenās nozares aktualitātes, kā arī jautājumi, risinājumi un praktiski piemēri energoefektivitātes palielināšanai. Diskusiju moderēja LTRK Enerģētikas komitejas priekšsēdētājs Kaspars Osis.

Pasākuma pirmajā daļā uzstājās SIA "Resursu Kontroles Grupa" valdes loceklis un ISO 50001 vadošais auditors Normunds Vuguls, kurš stāstīja par ISO 50001 energopārvaldības sistēmas atdeves palielināšanu, piedāvājot praktiskus risinājumus uzņēmumu energoresusrsu patēriņa samazināšanai. Uzņēmumiem tika prezentēti pieci darbības līmeņi jeb kritiskie bloki energoefektivitātes palielināšanai, piemēram, plānošanas fāzē, kas nosaka, ka vispirms nepieciešamas apkopot energorādītāju datus par konkrēto uzņēmumu, kam sekotu analītiskais darbs, lai izveidotu turpāko rīcību plānu. Kā nākamais darbības līmenis tika minēts plāna ieviešana ikdienas darbā, kurā būtu nepieciešams iesaistīt visu uzņēmuma personālu, kā arī tādas darbības kā regulāras iekārtu apkopes, kontroļskaitītāju uzstādīšana un pastāvīga pārbaude. Pēc uzstādīto mērķu apgūšanas, nepieciešams nodrošināt to monitoringu un pārraudzību, kam sekotu iekšējie un ārējie auditi, kā arī energoefektivitātes pilnveidošana vadības līmenī, kas notiktu reizi gadā. Eksperts arī vērsa uzmanību, ka patlaban apgaismojums ir uzskatāms par vienu no trīs galvenajiem iemesliem, kas rada lielākos zaudējumus uzņēmumiem energopārvaldības jomā, taču to mainīšana un uzlabošana prasa noteiktas budžeta iespējas, kas nav pieejamas visiem uzņēmumiem.

Energopārvaldības sistēmas atdeves palielināšanas diskusijai sekoja prezentācija par energoefektivitātes finansējumu, kuru sniedza AS "Altum" Energoefektivitātes programmu departamenta vadītājs Ingus Salmiņš, kurš atzina, ka energoefektivitāte parasti nav uzņēmumu galvenā prioritāte, kas varētu rasties laika, vēlmes vai finanšu trūkuma rezultātā. Kā vienu no iespējamajiem risinājumiem finanšu trūkuma novēršanai energopārvaldības jomā, diskusijas pārstāvji tika iepazīstināti ar AS "Altum" Zaļās obligācijas aizdevumu, kas paredzēts energoefektivitātes uzlabošanai Latvijas uzņēmumos ar tādiem projektiem, kas vērsti  energoefektivitātes palielināšanai, zaļai būvniecībai, kā arī atjaunojamās enerģijas un ilgstpējīga transporta izmantošanai.

AS "Augstprieduma tīkls" valdes loceklis Gatis Junghāns runāja par elektroenerģijas pieprasījumu reakcijas pakalpojumiem kā peļņas iespēju patērētājiem. Diskusija tika vērsta uz energosistēmas tendencēm, piemēram, lielo elektrostaciju slēgšanu, intermitējošās ģenerācijas pieaugumu, kā arī izkliedētas un decentralizētas ģenerācijas pieegaugumu, kur Baltijā patlaban eksistē 5500 elektroenerģijas ražotāji, kuru skaits turpina pieaugt. Eksperts atzina, ka patēriņa elastība ir svarīgs temats, kam ir eknonomisks potenciāls, tāpēc no 2018.gada janvāra paredzēts ieviest centralizētu Baltijas balansa vadību un vienotu regulēšanas tirgus IT platformu, kurai sekotu pakāpeniska integrācija ar Skandināvijas valstu balansēšanas tirgu un Eiropas balansēšanas tirgus platformas izveidošana.

 Diskusijas otrajā daļā ar prezentāciju uzstājās SIA "ABB" pārstāvis Sergejs Ribakovs, kurš stāstīja par energoefektivitātes risinājumiem un enerģijas kontroles pasākumiem, kas būtu iespējams ar izmaksu optimizācijas projektiem. Eksperts pauda, ka enerģijas taupīšanas pasākumu piemērošana bez pastāvīgas kontroles nes tikai īslaicīgu rezultātu, taču vēlāk enerģijas patēriņš pieaug un bieži sasniedz iepriekšējā patēriņa līmeni, tāpēc nepieciešama nepārtraukta enerģijas monitorēšana un kontrole. Kā risinājumu SIA "ABB" pārstāvis iepazīstināja diskusijas dalībniekus ar dažādām enerģijas kontroles iekārtām, piemēram, EQmatic iekārtu, kas nodrošina iespēju definēt un pārraudzīt datus attālināti, CMS 700 iekārtu, kas veic strāvas un tīkla parametru kontroli, kā arī EMAX2 iekārtu, kas uzlabo energoefektivitāti industriāliem un ražošanas objektiem, kā arī optimizē jaudas plūsmu.

SIA "Advangrid" pārstāvis Juris Polcs vērsa uzmanību dažādiem detalizētiem elektroenerģijas uzskaites risinājumiem, kas iespējama ar SIA "Advangrid" piedāvātajām iekārtām un programmatūrām. Eksperts prezentēja iespējas precīzi noteikt jaudu, kas uzņēmumā tiek izmantota dažādos iekārtu darbības momentos, kā arī noteikt enerģijas patēriņu pa laika zonām. Papildus programmatūra dod iespēju uzņēmumiem salīdzināt elektrības cenas Latvijā un noteikt optimālāko tarifa plānu turpmākai uzņēmuma darbībai.

Pasākuma noslēgumā ar prezentāciju par LED apgaismojumu un to neizmantoto potenciālu uzstājās SIA "RCG Lighthouse" pārstāvis Raitis Bebris, kurš iezīmēja LED spuldžu izmantošanu kā vienīgo un efektīvāko ceļu uz nākotni, norādot, ka Eiropas Savienībā plānots aizliegt kvēldiega spuldžu tirgošanu. Eksperts ierosināja uzņēmumiem pārliecināties par LED spuldžu kvalitāti ar laboratorijas testu palīdzību, kā arī īsumā pastāstīja par LED spuldžu sastāvdaļām, to vēsturi un efektīvu izmantošanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI