DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. decembrī, 2016
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā palielinājās par 1,3 %

Vidējais patēriņa cenu līmenis gada laikā* (2016. gada novembrī, salīdzinot ar 2015. gada novembri), palielinājās par 1,3 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas pieauga par 0,6 % un pakalpojumiem – par 2,9 %.

Patēriņa cenu pārmaiņas
(% pret iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi)

 

Patēriņa grupu ietekme uz kopējo PCI gada laikā
(% punkti)

 

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2016. gada novembrī, salīdzinot ar 2015. gada novembri, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, atpūtai un kultūrai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu kritumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis 2016. gada novembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, palielinājās par 2,6 %. Cenas pieauga pienam, sieram un olām, gaļai un gaļas izstrādājumiem, cukuram, maizei un graudaugiem, sviestam, saldumiem, svaigām vai atdzesētām zivīm, sālim un garšvielām, ievārījumam un medum, atspirdzinošajiem dzērieniem. Savukārt lētāka kļuva kafija, augu eļļa, svaigi dārzeņi, kartupeļi, svaigi augļi.

Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 5,2 %. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,2 %.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas samazinājās par 1,5 %. Lētāka kļuva siltumenerģija, dabasgāze, cietais kurināmais, mājokļa īres maksa, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam. Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, atkritumu savākšana, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kanalizācijas pakalpojumi, ūdensapgāde.

Vidējais cenu līmenis veselības aprūpei palielinājās par 2,8 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums farmaceitiskajiem produktiem, zobārstniecības, kā arī ārstu speciālistu pakalpojumiem.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 1,3 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 3,1 %. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, toties cenas samazinājās rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem, pasažieru aviopārvadājumiem, kā arī pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem.

Kompleksie atpūtas pakalpojumi kļuva par 7,7 % dārgāki. Cenas pieauga arī kultūras pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem, ziediem, atpūtas un sporta pakalpojumiem. Cenas samazinājās audio un video iekārtām.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums bija ēdināšanas pakalpojumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Vidējais patēriņa cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,2 %

2016. gada novembrī, salīdzinot ar 2016. gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,2 %. Precēm cenas palielinājās par 0,4 %, bet pakalpojumiem samazinājās par 0,2 %.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām novembrī bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,2 %. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu pārtikas grupā bija pienam, sieram un olām. Sadārdzinājās svaigie dārzeņi, svaigie augļi, sviests, žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa, saldumi, gaļas izstrādājumi, olīveļļa un kafija. Savukārt cenas samazinājās mājputnu gaļai, svaigām vai atdzesētām zivīm, augu eļļai un kartupeļiem.

Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis samazinājās par 0,6 %, ko ietekmēja akcijas vīnam un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 0,1 %.

Apģērbiem cenas samazinājās par 1,2 % un apaviem – par 1,7 %.

Ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi bija lētāki par 0,2 %. Cenas samazinājās materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa īres maksai.

Transporta grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,6 %, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums degvielai par 1,8 %. Sadārdzinājās rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem, kā arī autovadīšanas kursi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija ziediem, laikrakstiem un žurnāliem, grāmatām, personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Cenu samazinājums bija kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un farmaceitiskiem produktiem.

Cenu pārmaiņas patēriņa grupās, %

 

Preces un pakalpojumi, kas vidējā cenu līmeņa pārmaiņas ietekmēja visvairāk,
% punkti

Grupas

Cenu pārmaiņas 2016. gada novembrī, salīdzinot ar:

2015. g. novembri

2015. g.
decembri

2016. g. oktobri

Kopā

1,3

1,6

0,2

Pārtika

2,6

3,4

1,2

Alkohols, tabaka

1,7

0,7

-0,3

Apģērbs, apavi

-0,4

2,8

-1,2

Mājoklis

-1,5

-1,4

-0,2

Mājokļa iekārta

-0,5

-0,1

-0,1

Veselība

2,8

2,8

-0,2

Transports

1,3

1,3

0,6

Sakari

2,2

2,3

-0,1

Atpūta, kultūra

1,9

1,7

-0,2

Izglītība

1,9

1,9

0,0

Restorāni, viesnīcas

2,0

2,0

-0,2

Pārējie

1,8

2,3

0,1

 

 

Mēneša laikā

Piens, siers un olas

0,15

Svaigi dārzeņi

0,10

Degviela

0,10

Svaigi augļi

0,05

Sviests

0,02

Apavi

-0,03

Mājputnu gaļa

-0,04

Apģērbi

-0,04

Gada laikā

Mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi

0,27

Piens, siers un olas

0,20

Gaļa un gaļas izstrādājumi

0,18

Degviela

0,18

Tabakas izstrādājumi

0,16

Farmaceitiskie produkti

0,10

Dabasgāze

-0,13

Siltumenerģija

-0,32

 

 

Informāciju par patēriņa cenu pārmaiņām 2016. gada decembrī paziņos 2017. gada 11. janvārī.

Plašāka informācija par patēriņa cenu pārmaiņām pieejama CSP datubāzē sadaļā "Patēriņa cenas".

*Gada inflācija atspoguļo patēriņa cenu pārmaiņas, salīdzinot pārskata mēneša vidējo cenu līmeni ar iepriekšējā gada atbilstošā mēneša vidējo cenu līmeni.

Beate Danusēviča
Informācijas un komunikācijas daļa

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU