DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. janvārī, 2016
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Uzlabo rūpnieciskā īpašuma reģistrāciju un aizsardzību Latvijā

Publicēts pirms 6 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
No 2016. gada 1. janvāra spēkā ir "Rūpnieciskā īpašuma institūciju un procedūru likums", kas būtiski pilnveido rūpnieciskā īpašuma (izgudrojumu patentu, preču zīmju un dizainparaugu) regulējumu nacionālajā līmenī.

Patentu valdes direktors Sandris Laganovskis norāda: "Patentu valdes un citu institūciju eksperti likuma izstrādē ieguldīja milzīgu darbu vairāku gadu garumā. Izmaiņas ļaus gan efektīvāk reģistrēt, gan aizsargāt rūpnieciskā īpašuma tiesības Latvijā. Ar likumu tiks nostiprināta un pilnveidota Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes, patentpilnvarnieku un Patentu valdes darbības jomas."

Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padome iegūs neatkarību (administratīvi paliks Patentu valdes sastāvā) un kļūs efektīvāka, tai skaitā samazināsies strīdu izskatīšanas laiks. Strīdu izskatīšana būs Apelācijas padomes locekļu pamatpienākums, nesavienojot šo darbu ar citiem pienākumiem. Profesionāļus izvēlēsies konkursa kārtībā un iecels Ministru kabinets uz septiņiem gadiem. Ņemot vērā izskatāmo strīdu raksturu, piemēro civilprocesa principos balstītu procedūru, nevis administratīvo procesu. Taupot resursus, priekšroka tiks dota izskatīšanai rakstveida procesā. Apelācijas padomes lēmumu varēs pārskatīt Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, lūdzot strīdu izskatīt no jauna. Tiesas spriedums būs pārsūdzams tikai vienā instancē.

Attiecībā uz personu pārstāvību Patentu valdē svarīgi atzīmēt, ka tiek nostiprināts patentpilnvarnieka (agrāk patentpilnvarotais) profesijas statuss un profesionālā darbība, izveidojot saistošu ētikas kodeksu un ieviešot civiltiesisko apdrošināšanu par obligātu prasību. Tas nozīmē, ka varēs atgūt zaudējumus, ja tādi radušies patentpilnvarnieka darbības vai bezdarbības rezultātā.

Būtisks jauninājums ir Patentu valdes pašfinansēšanās modelis, pārņemot labāko Eiropas un starptautisko praksi. Turpmāk Patentu valdes saņemtās pakalpojumu maksas novirzīs izmantošanai rūpnieciskā īpašuma aizsardzības jomas attīstībā, proti, uzlabos pakalpojumus, tai skaitā e-pakalpojumus, atbilstoši mūsdienu prasībām, veicinās sabiedrības izpratni par rūpnieciskā īpašuma aizsardzību un veiks citus pasākumus.

Plašāka informācija par:

Ilze Grava
Patentu valdes
Patentu tehniskās bibliotēkas
Informācijas resursu nodaļas
Vecākā referente

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU