Neskatoties uz daudzajām problēmām, kas Eiropai un starptautiskajai sabiedrībai šobrīd jārisina, ir svarīgi arī turpmāk paturēt uzmanības lokā Ukrainu, lai stabilizētu situāciju reģionā un veicinātu ilgstošu mieru.
Mēs nosodām nelikumīgo Krimas pussalas aneksiju un okupāciju, ko īstenojusi Krievija.
Tā ir mainījusi drošības situāciju Eiropā. Mēs vēlreiz apstiprinām Ukrainas suverenitāti un teritoriālo integritāti un atgādinām, cik svarīga ir nelegālās aneksijas neatzīšana.
Mēs redzam, ka Eiropas Savienības politika, reaģējot uz Krievijas rīcību Ukrainā, ir bijusi efektīva. Pašreizējā situācija rada mūsos piesardzīgu optimismu, ka aktīvas militāras cīņas neatsāksies.
Mēs augstu vērtējam Ukrainas valdības ieguldījumu Minskas Nolīguma īstenošanā līdz šim brīdim, bet mēs arī vēlamies sagaidīt mērķtiecīgu rīcību no Krievijas un tās atbalstītajiem separātistiem Minskas saistību īstenošanā. Sankcijām jāpaliek spēkā līdz Minskas Nolīguma pilnīgai īstenošanai.
Līguma pilnīga īstenošana noteikti ietver visu ārvalstu militāro formējumu, militārā aprīkojuma un algotņu atsaukšanu no Ukrainas teritorijas, starptautisko robežu pilnas un efektīvas kontroles atjaunošanu un visu nelikumīgi aizturēto Ukrainas pilsoņu atbrīvošanu. Mēs aicinām nekavējoties atbrīvot Nadiju Savčenko, Oļegu Sentsovu un Oleksandru Kolčenko.
Mēs uzskatām, ka būtu jāturpina aktīva, konsolidēta un atbalstoša ES politika, lai veicinātu reformu īstenošanu Ukrainā.
Šodienas sanāksmē Ukrainas Ministru prezidents informēja mūs par viņa valdības ieguldījumu reformu procesā. Mēs augstu vērtējam šo veikumu, tostarp makroekonomikas stabilizāciju, finanšu decentralizāciju, deregulāciju, reformas enerģētikas, lauksaimniecības un transporta nozarēs un policijā, kā arī investīciju vides uzlabošanā.
Tajā pašā laikā mēs apzināmies, ka Ukrainai jāvirzās uz priekšu reformu īstenošanā, īpašu uzmanību pievēršot korupcijas novēršanai un reformām tiesu sistēmā. Šīs reformas ir arī ļoti būtiskas, lai īstenotu Eiropas Komisijas ieteikumus par Vīzu liberalizācijas rīcības plāna izpildi. Šajā kontekstā mēs apsveicam to likumu pieņemšanu šodien Augstākajā Radā, kas saistīti ar vīzu režīma liberalizācijas rīcības plāna izpildi, un paužam cerību, ka drīzumā tiks pieņemti atlikušie tiesību akti. Mēs gaidām Eiropas Komisijas vērtējumu par Ukrainas progresu un uzskatām, ka tas ļaus Eiropas Savienības dalībvalstīm iespējami ātri atcelt vīzu režīmu Ukrainas pilsoņiem, kas ceļo uz ES.
Trīs Baltijas valstis stingri atbalsta Eiropas izvēli un Eiropas centienus saistībā ar Ukrainu un Ukrainas iedzīvotājiem. Austrumu partnerība ir svarīgs instruments Ukrainas ciešākai integrācijai Eiropas Savienībā. Šajā brīdī ir ļoti svarīgi īstenot Rīgas samita lēmumus, kas ietver nepārtrauktu darbu pie Asociācijas nolīguma īstenošanas. Ļoti drīz, sākot ar 2016. gada 1. janvāri, tiks piemēroti DCFTA (padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonas) sadaļas noteikumi par Eiropas Savienības un Ukrainas asociācijas nolīgumu. Mēs ceram, ka ciešāka sadarbība, veidojot šī līguma pamatu, pavērs jaunas iespējas Ukrainas ekonomikai. Mēs aicinām pārējās ES dalībvalstis pabeigt ratifikācijas procedūras, lai Asociācijas līgums varētu stāties spēkā ātri un pilnībā.
Trīs Baltijas valstis ne tikai piedāvā pilnīgu politisko atbalstu Ukrainas ciešākai integrācijai Eiropas Savienībā, bet arī sniedz praktisku palīdzību, daloties savā reformu pieredzē ar Ukrainu publiskā sektora, reģionālo reformu, lauksaimniecības un pretkorupcijas jomās, kā arī kā izglītības projektu īstenošanā. Tikšanās laikā mēs apliecinājām, ka Baltijas valstis arī turpmāk sniegs atbalstu Ukrainai, jo mēs visi atzīstam, ka droša, demokrātiska un ekonomiski spēcīga Ukraina ir ne tikai mūsu interesēs, bet arī visu kaimiņvalstu un Eiropas interesēs.
Aiva Rozenberga
Ministru prezidentes preses sekretāre