FOTO: Freepik.
Saeima ir pieņēmusi grozījumus Maksātnespējas likumā un ar tiem saistītos grozījumus Civilprocesa likumā un likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā”, ar kuriem plānots uzlabot maksātnespējas procesa mehānismu un veicināt finansiālās grūtībās nonākušās fiziskās un juridiskās personas iespējas atjaunot maksātspēju. Daļa no likumos veiktajiem grozījumiem jau ir stājušies spēkā, tomēr vairums ieviesto jauninājumu attieksies uz tiem procesiem, kas tiks uzsākti pēc 2023. gada 14. septembra.
Ar grozījumiem Maksātnespējas likumā Latvija nodrošinās saistību izpildi pret Eiropas Savienību, garantējot nacionālā regulējuma atbilstību Direktīvai par pārstrukturēšanu un maksātnespēju (Direktīva), paredzot būtiskākos nepieciešamos grozījumus tiesiskās aizsardzības procesa, juridiskās personas maksātnespējas procesa un fiziskās personas maksātnespējas procesa regulējumā, vienlaikus risinot atsevišķus nacionālā līmenī identificētus problēmjautājumus.
Kā norādīts likumprojekta “Grozījumi Maksātnespējas likumā” anotācijā, maksātnespējas jomu regulējošie normatīvie akti konceptuāli atbilst Direktīvā iekļautajam tvērumam, proti, Latvijas nacionālajā regulējumā jau šobrīd ir paredzēta iespēja restrukturizēt finanšu grūtībās esošus parādniekus, kā arī sniegt uzņēmējiem otro iespēju. Tāpat nacionālā līmenī ir paredzēta iesaistīto speciālistu uzraudzība un prasības šādiem speciālistiem. Tomēr vairākas nacionālā regulējuma nianses pilnībā neatbilst Direktīvas prasībām, tādēļ ir nepieciešami grozījumi normatīvajos aktos. Nacionālā regulējuma uzlabošana identificēta arī nacionālās prakses un maksātnespējas jomas attīstības ietekmē. Ar attīstības plānošanas dokumentiem un valdības deklarāciju konstatēts, ka ir nepieciešams uzlabot ne tikai izmaksu kontroli maksātnespējas procesos, bet arī nodrošināt, ka fiziskās personas maksātnespējas process ir piemērojams godprātīgam parādniekam.
Grozījumi Maksātnespējas likumā un grozījumi Civilprocesa likumā stājās spēkā šī gada 29. martā, savukārt grozījumi likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” – 5. aprīlī. Tomēr vairums no minētajos likumos iekļautajām normām stāsies spēkā tikai septembrī.
Izmaiņu pamatmērķis ir pilnveidot regulējumu tiesiskās aizsardzības procesā (TAP), juridiskās personas maksātnespējas procesā un fiziskās personas maksātnespējas procesā.
Izmaiņas galvenokārt paredz:
Papildus plānotas izmaiņas darbinieku aizsardzības regulējumā, lai īstenotu likumā “Par darbinieku aizsardzību darba devēja maksātnespējas gadījumā” ietvertā darbinieku aizsardzības mehānisma attiecināšanu uz fiziskās personas maksātnespējas procesu.
Kā informē Tieslietu ministrija, grozījumi veicinās TAP piemērošanu tā mērķa (maksātnespējas novēršana) pilnvērtīgai sasniegšanai, kā arī efektivizēs finansiālo grūtību risināšanu fiziskajām personām, kuras vienlaikus ir komersanti, un nodrošinās to darbinieku aizsardzību, kurus nodarbina cita fiziskā persona.
Iepriekš minētie jauninājumi un risinājumi attieksies uz tiem procesiem, kas tiks uzsākti pēc 2023. gada 14. septembra. Tieslietu ministrija septembrī plāno sniegt plašāku informāciju par pieņemtajām izmaiņām.
Izmaiņas, kas ar pieņemtajiem likumu grozījumiem šobrīd ir stājušās spēkā, paredz: