SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
12. augustā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Izglītība
2
11
2
11

Klātienes mācību uzsākšanai nosaka obligātu skolēnu testēšanu

Stājas spēkā 12.08.2021.
Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Lai 1. septembrī varētu uzsākt mācības klātienē, skolēniem, kuriem nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, pirms jaunā mācību gada sākuma, no 23. augusta līdz 30. augustam, ir jāierodas izglītības iestādē un jāveic valsts apmaksāts Covid-19 siekalu tests.

FOTO: Ivars Soikāns, LETA

Jaunajā mācību gadā klātienē mācīties varēs tikai skolēni ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu vai apliecinājumu par negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

To paredz grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”, kas stājas spēkā 12. augustā.

Noteikumi ir papildināti 32.14 punktu, kas paredz, ka izglītības procesā pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē klātienē (kā paskaidrots noteikumu projekta anotācijā – gan vispārējās, gan profesionālās izglītības programmās) piedalās tikai izglītojamie, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, kā arī izglītojamie ar apliecinājumu (papīra vai digitālā formā) par negatīvu Covid-19 testa rezultātu.

Izglītojamo testēšana kā priekšnoteikums formālās izglītības procesa īstenošanai klātienē ir nepieciešama, lai nodrošinātu izglītības procesu epidemioloģiski drošā mācību vidē.

Pirmais solis – Covid-19 tests pirms mācību gada sākuma

Skolēniem, kuriem nav vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, pirms jaunā mācību gada sākuma laika posmā no 23. augusta līdz 30. augustam ir jāierodas izglītības iestādē un jāveic valsts apmaksāts Covid-19 siekalu tests.

Izglītības iestādē (izņemot pirmsskolas izglītības iestādes un augstākās izglītības iestādes) Covid-19 testa veikšana notiek sadarbībā ar laboratoriju, kura veic Covid-19 testu. Kā paskaidroja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, konkrētu laboratoriju, kura skolā veiks testēšanu, nozīmēs Veselības ministrija. Laboratorija tuvākajās dienās sazināsies ar skolu par testēšanas procesa organizāciju.

Izglītības iestādei ir tiesības nodot izglītojamo datus (vārds, uzvārds, personas kods, klase (kurss, grupa)) attiecīgajai laboratorijai (32.16 punkts).

Noteikumi paredz, ka mācību gada laikā tests būs jāveic atkārtoti atbilstoši Veselības ministrijas algoritmam (32.15 punkts) un tas būs precīzāk zināms tuvākajās nedēļās. Arī turpmāk Covid-19 tests nebūs jāveic izglītojamajiem ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Pēc ministres teiktā, 16. augustā tiks organizēts informatīvs seminārs izglītības iestāžu pārstāvjiem par testēšanas organizatoriskajiem jautājumiem.

Jāuzrāda sertifikāts vai negatīvs tests

Izglītības un zinātnes ministrija informē, ka, ierodoties izglītības iestādē, skolēnam būs jāuzrāda papīra vai digitālā formā (elektroniskā veidā viedierīcē) Covid-19 testa negatīvais rezultāts vai sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Izglītības iestādēm ir jānosaka atbildīgā amatpersona, kuras pienākums būs pārbaudīt informāciju par skolēna iespējām piedalīties mācību procesā klātienē.

Ja skolēns neveiks testu, tad viņš nevarēs uzsākt un arī turpināt izglītības ieguvi klātienē. Tādos gadījumos vecākiem ir iespēja veikt nepieciešamās formalitātes, lai pamatizglītības ieguvi 1.–6. klasē bērnam nodrošinātu ģimenē, skaidro ministrijā.

Izglītojamo testēšanu skolās veiks par valsts budžeta līdzekļiem. Pēc izglītības un zinātnes ministres Anitas Muižnieces teiktā, testēšanas izmaksas līdz 2021. gada beigām varētu sasniegt 12 miljonus eiro.

Pieaugot vakcinēto bērnu īpatsvaram, samazināsies testēšanas apjoms, līdz ar to – arī izmaksas, lēš veselības ministrs Daniels Pavļuts. Viņš arī atkārtoti uzsvēra, ka uz rutīnas skrīninga testa, kas veikts izglītības iestādē, pamata netiks izsniegts sadarbspējīgs sertifikāts citu pakalpojumu saņemšanai vai publisku pasākumu apmeklēšanai.  

Labs saturs
11
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. No 1. marta iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu

 

 

 

 

 

 

 

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU