SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
10. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Energoresursi
3
3

Turpmāk neto sistēmu piemēros konkrētiem objektiem

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Freepik

Šodien, 10. aprīlī, stājas spēkā grozījumi elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, ar kuriem tiek vienkāršota elektroenerģijas neto norēķinu sistēmas piemērošanas kārtība.

Grozījumus Ministru kabineta noteikumos Nr. 50 "Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi" valdība apstiprināja 7. aprīlī.

Līdz ar apstiprinātajiem grozījumiem neto norēķinu sistēmas (neto sistēma) lietotāji tiek atbrīvoti no maksājumiem par elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) mainīgo daļu par pašu saražotās elektroenerģijas apjomu, ko neto sistēmas lietotāji gada ietvaros ir nodevuši tīklā un saņem no tīkla atpakaļ.

Līdz šim regulējums paredzēja, ka neto sistēma ir piesaistīta konkrētam mājsaimniecības lietotājam, kā arī tiek slēgta vienošanās starp mājsaimniecības lietotāju un sadales sistēmas operatoru par tiesībām izmantot neto sistēmu starp mājsaimniecības lietotāju un sadales sistēmas operatoru, norādīts likumprojekta anotācijā.

Grozījumi nosaka, ka neto sistēma tiek piesaistīta konkrētam objektam neatkarīgi no konkrēta lietotāja. Tas nozīmē: ja objektā mainās neto sistēmas lietotājs un joprojām izpildās kritēriji neto sistēmas piemērošanai, tajā tiek saglabāts esošais princips.

Lai mazinātu birokrātisko slogu, noteikumu grozījumi paredz, ka objektiem, kuros izpildās neto sistēmas piemērošanas kritēriji, neto sistēma tiek piemērota pēc noklusējuma, sākot ar nākamo dienu pēc sadales sistēmas operatora atļaujas saņemšanas (bez papildus rakstiskas vienošanās slēgšanas), rosinot dzēst prasību par rakstiskās vienošanās slēgšanu.

Ekonomikas ministrija skaidro, ka neto norēķinu sistēma tika ieviesta kā valsts atbalsta mehānisms, lai veicinātu atjaunojamo energoresursu elektroenerģijas ražošanu kopumā, kā arī lai sekmētu iedzīvotāju iesaisti atjaunojamās enerģijas ražošanā. Neto norēķinu sistēma ir paredzēta atjaunojamo energoresursu pašpatērētāju norēķiniem par elektroenerģiju. 2020. gada marta sākumā neto sistēmā fiksētas 519 mājsaimniecības ar kopējo uzstādīto mikroģeneratoru jaudu 2,8 MW. Lielākajai daļai neto sistēmas dalībnieku ir uzstādīti saules paneļi.

Līdz ar grozījumiem tiek pilnveidots regulējums elektroenerģijas tirgus datu apmaiņas un uzglabāšanas platformas darbībai, lai elektroenerģijas sistēmas operatori, tirgotāji un citi elektroenerģijas sistēmas dalībnieki spētu efektīvi, organizēti un caurredzami apmainīties ar aktuālajiem elektroenerģijas sistēmas un tirgus datiem. Vienlaikus līdz minimumam tiek samazinātas manuālās darbības informācijas pieprasījumu apstrādē, tādējādi samazinot kopējās datu apstrādes un apmaiņas izmaksas.

Ar grozījumiem tiek ieviests mehānisms, kā sadales sistēmas operators AS “Sadales tīkls” piemēro kompensāciju lietotājam neplānota elektroenerģijas piegādes pārtraukuma gadījumā, ja tas pārsniedz 24 stundas.

Ministru kabineta noteikumu grozījumos ietvertās izmaiņas izriet no 2020. gada sākumā pieņemtajiem grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU