Papildināts 12. maijā.
FOTO: Edijs Pālens, LETA
Iekšējā patēriņa veicināšanai no 12. maija tiek atcelts darbības ierobežojums tirdzniecības centru darbībai brīvdienās un svētku dienās. Tas nozīmē, ka turpmāk nedēļas nogalēs tirdzniecības centros būs pieejami visi veikali. Vienlaikus gan tirgotājiem, gan sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem joprojām spēkā ir noteiktais pienākums organizēt apmeklētāju plūsmas kontroli.
Valdības rīkojumā Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” ir iekļauta prasība tirdzniecības vietām un sabiedriskās ēdināšanas iestādēm gādāt, ka tajās atrodas tāds personu skaits, lai tiktu nodrošināta prasība par divu metru distanci un citu noteikto sociālās (fiziskās) distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumu izpilde (4.5.23. punkts).
Tas nozimē, ka tirgotājiem joprojām ir jāievēro ekonomikas ministra 20. marta rīkojumā Nr. 1-6.1/2020/51 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu tirdzniecības vietās” noteiktais pienākums organizēt apmeklētāju plūsmas kontroli tā, ka tirdzniecības vietā vienlaicīgi atrodas ne vairāk kā 1 apmeklētājs uz 4 m2 no tirdzniecības zāles platības.
Tirgotājiem jānodrošina sociālās distancēšanās pasākumi pie tirdzniecības vietas ieejas (attiecas gan uz publiskām iekštelpām, gan ārtelpām), novēršot cilvēku drūzmēšanos un nodrošinot 2 m distanci starp apmeklētājiem.
Ekonomikas ministrija aicina tirgotājus iespēju robežās rūpēties, lai pircējiem būtu iespējams ievērot 2 metru distanci arī tirdzniecības vietai piegulošajās teritorijās, piemēram, autostāvvietās, un informēt klientus par nepieciešamību ievērot 2 metru distanci.
Ekonomikas ministra rīkojumā noteikti vēl citi papildu drošības pasākumi:
“Sekojot epidemiologu rekomendācijām, fiziskā distancēšanās un higiēnas prasību strikta ievērošana joprojām mums visiem jāievēro! Tāpēc aicinu gan pircējus, gan tirgotājus arī turpmāk rūpīgi ievērot 2 metru distanci un visus citus valdības noteiktos ierobežojumus un piesardzības pasākumus! Jo īpaši aicinu iedzīvotājus būt maksimāli piesardzīgiem, iepirkšanos veikt pēc iespējas retāk un laikā, kad veikalos ir mazāk cilvēku; kā arī būt atbildīgiem un neapmeklēt veikalu, ja parādījušās jebkādas elpceļu infekcijas pazīmes,” uzver ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.
Ekonomikas ministrijas mājaslapā ir sagatavoti ieteikumi gan tirgotājiem, gan pircējiem. Pircējiem speciālisti iesaka:
31. martā stājušies spēkā papildu ierobežojumi arī sabiedriskās ēdināšanas iestādēs. Tie noteikti Ekonomikas ministrijas rīkojumā Nr. 1-6.1/2020/55 “Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu sabiedriskās ēdināšanas vietās”.
Sabiedriskās ēdināšanas iestādes īpašnieka pienākums ir:
Maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits ēdināšanas zālē tiek noteikts, ievērojot, ka vienam apmeklētājam ir atvēlēti vismaz 4 m2 no kopējās ēdināšanas zāles platības.
Turpmāk arī ēdināšanas iestādēs ik pēc 15 minūtēm ir jāatskaņo paziņojums ar aicinājumu lieki neuzkavēties un prasību ievērot distanci.
Prasību ievērošana ir sabiedriskās ēdināšanas iestādes vadības atbildība. Komentējot jaunos ierobežojošos pasākumus, veselības ministre Ilze Viņķele svētdien, 29. martā, uzsvēra, ka situācijas ir atšķirīgas, tāpēc katras kafejnīcas, restorāna vai krodziņa vadītājam ir jāizvērtē, kā nodrošināt prasību izpildi, lai apmeklētāji varētu ievērot divu metru distanci. Ja tas nav iespējams, iestādes darbība jāpārtrauc.
Prasību ievērošanu uzrauga Valsts policija.
“Ārkārtējā situācijā ir svarīgi pielāgot darba procesus tā, lai ne tikai nodrošinātu pārtikas preču un ēdināšanas pakalpojumu nepārtrauktību, bet arī īstenotu šos procesus iespējami drošā vidē un veidā – rūpējoties par iedzīvotāju un arī pārtikas nozarē iesaistīto veselību un drošību,” uzsver Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards.
20. martā stājās spēkā Zemkopības ministrijas rīkojums Nr. 39 “Par pārtikas aprites papildu regulējumu ārkārtējās situācijas laikā”, kas izdots, ņemot vērā Ministru kabineta rīkojuma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu 4.29. punktu.
Rīkojuma mērķis ir ārkārtējās situācijas laikā ierobežot slimības Covid-19 izplatību pārtikas mazumtirdzniecības vietās un sabiedriskās ēdināšanas iestādēs, kā arī dot iespēju pārtikas ražotājiem bez pārtraukuma ražot un realizēt savu produkciju, informē Zemkopības ministrija.
Rīkojumā paredzēts, ka uz pārtikas iepakojuma var nenorādīt marķējumu valsts valodā, taču tādā gadījumā mazumtirdzniecības uzņēmums obligāto informāciju par pārtikas produktu (nosaukums, sastāvs, alergēni, derīguma termiņš) valsts valodā izvieto attiecīgo produktu tirdzniecības vietā.
No 1. aprīļa stājas spēkā grozījumi rīkojumā paredzot, ka sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem ir obligāti papildus jāievēro vēl šādas higiēnas prasības:
Prasība nodrošināt apmeklētājiem roku dezinfekciju pirms un pēc iepirkšanās attiecas arī uz mazumtirdzniecības uzņēmumiem.
***
Ministru kabineta rīkojuma Nr. 103 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” konsolidētā versija ir pieejama vietnes www.likumi.lv sadaļā “Covid-19”, tāpat kā citi ar Covid-19 krīzi saistītie valdības pieņemtie normatīvie akti, kas tiek publicēti nekavējoties, tiklīdz ir nodoti oficiālajam izdevējam “Latvijas Vēstnesis”.