SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
28. martā, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
2
7
2
7

Noteikti dīkstāves pabalstu un nodokļu brīvdienu saņemšanas kritēriji

Stājas spēkā 28.03.2020.

Freepik

Šodien, 28.martā, stājas spēkā noteikumi, kuri nosaka  dīkstāves pabalstu un nodokļu brīvdienu saņemšanas kritērijus. Atšķirībā no iepriekš valdībā lemtā, valsts nolēmusi atbalstīt visu nozaru uzņēmumus, kurus skāruši vīrusa Covid-19 izplatību ierobežojošie pasākumi.

Jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 165 „Noteikumi par Covid-19 izraisītās krīzes skartiem darba devējiem, kuri kvalificējas dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem” valdība pieņēma 26. martā.

Tie aizstāj Ministru kabineta noteikumus Nr. 151 “Noteikumi par nozarēm, kurām sakarā ar Covid-19 izplatību ir būtiski pasliktinājusies finanšu situācija”, kuri paredzēja, ka valsts apstiprinātais atbalsta mehānisms attiecas uz 40 nozarēm. Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid-19 izplatība” noteica kritērijus, kuri 40 nozaru uzņēmumi uzskatāmi par krīzes skartiem, respektīvi, ieņēmumiem no saimnieciskās darbības 2020. gada martā bija jāsamazinās vismaz par 50%, salīdzinot ar 2019. gada martu.

LV portāls jau rakstīja, ka dīkstāves pabalstam un nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadalei termiņos vai atlikšanai uz laiku līdz trim gadiem var pieteikties krīzes skartie uzņēmumi, kuru ieņēmumi no saimnieciskās darbības 2020. gada martā vai aprīlī, salīdzinot ar 2019. gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājušies vismaz par 30%.

Savukārt tie komersanti, kuru ieņēmumi Covid-19 dēļ no saimnieciskās darbības kritušies par 20%, atbalstu varēs saņemt tad, ja atbildīs vismaz vienam no šādiem kritērijiem:

  • uzņēmuma eksporta apjoms 2019. gadā ir 10% no kopējā apgrozījuma vai nav mazāks par 500 000 eiro;
  • uzņēmuma nomaksātā mēneša vidējā bruto darba samaksa 2019. gadā nav mazāka par 800 eiro;
  • ilgtermiņa ieguldījumi pamatlīdzekļos 2019. gada 31. decembrī ir vismaz 500 000 eiro.

Dīkstāves pabalsts tiks izmaksāts darbiniekam 75% apmērā no mēneša vidējās bruto darba samaksas par pēdējo 6 mēnešu periodu pirms ārkārtējās situācijas vai atbilstoši darbinieka faktiski deklarētajiem datiem pēdējos 6 mēnešos, bet ne vairāk kā 700 eiro par kalendāra mēnesi. Dīkstāves pabalsts netiek aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.

Lai pieteiktos dīkstāves pabalstam, uzņēmumam līdz 2020. gada 25. aprīlim Valsts ieņēmumu dienestā (EDS) jāiesniedz dīkstāves pabalsta iesniegums par laikposmu no 2020. gada 14. marta līdz 31. martam (un turpmāk līdz nākamā mēneša 25. datumam). Uzņēmumam iesniegumā jānorāda:

  • krīzes skartā darba devēja nosaukums un nodokļu maksātāja reģistrācijas numurs;
  • dīkstāves periods;
  • pamatojums par darbinieka dīkstāves iestāšanos saistībā ar apstākļiem, ko krīzes ietekmē radījis darba devējs;
  • informācija par darbinieku, kuram ir iestājusies dīkstāve (darbinieka vārds, uzvārds, personas kods, dīkstāves periods un konts, kas atvērts kredītiestādē vai pie maksājumu pakalpojuma sniedzēja Latvijā);
  • apliecinājums, ka darbinieks, par kuru tiek pieprasīts dīkstāves pabalsts, nav darba nespējas periodā un mēneša laikā pēc pieteikuma iesniegšanas netiks atlaists pēc darba devēja iniciatīvas.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pieprasīto dīkstāves pabalstu izmaksās piecu darba dienu laikā pēc iesnieguma saņemšanas, pārskaitot pabalstu uz iesniegumā norādīto darbinieka kontu.

Savukārt noteikumu 12. pantā noteikti 14 kritēriji, kādos gadījumos VID nepiešķir dīkstāves pabalstu. Piemēram, tas ir gadījumos, ja krīzes skartajam darba devējam 2020. gada 7. martā nodokļu parāds bija vairāk nekā 150 eiro un nav piešķirts samaksas termiņa pagarinājums vai nav noslēgta vienošanās par labprātīgu nodokļu samaksu. Uz pabalstu nevarēs arī pretendēt, ja darba devējam lēmuma pieņemšanas dienā ir aktuāls maksātnespējas process. Bez pabalsta būs jāiztiek arī, ja krīzes skartais darba devējs iepriekšējo sešu mēnešu periodā pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas VID administrētos nodokļus vidēji mēnesī aprēķinājis mazāk nekā 200 eiro apmērā.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru

Covid-19 ierobežojošie pasākumi

 

Līdz 7. februārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.

 

 

 

Tas ir īpašs tiesiskais režīms, kura laikā Ministru kabinets var likumā noteiktajā kārtībā un apjomā ierobežot institūciju, fizisko un juridisko personu tiesības un brīvības, kā arī uzlikt tām papildu pienākumus, lai novērstu valsts apdraudējumu. Saeima var noraidīt pieņemtos valdības lēmumus.

 

Ministru kabineta rīkojums Nr. 655 "Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu".

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministru kabineta noteikumi Nr. 360 "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Visi tiesību akti, kas attiecas uz Covid-19, vienkopus Likumi.lv.

Žurnāla "Jurista Vārds" publikāciju izlase brīvpieejā - cīņas ar pandēmiju juridiskie aspekti.

 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU