SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
12. martā, 2020
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Veselība
3
3

Valsts apmaksātas laboratoriskās pārbaudes

Papildināts 28. martā.

Visām personām, kurām pēc atgriešanās no ārvalstīm 14 dienu laikā ir parādījušies saslimšanas simptomi – pēkšņs drudzis, klepus, elpas trūkums –, tiks veiktas valsts apmaksātas analīzes, lai noteiktu, vai saslimšanas cēlonis ir Covid-19. Tas pats attiecas uz kontaktpersonām, kuras ir bijušas ciešā saskarē ar Covid-19 slimnieku (šo statusu noteic Slimību profilakses un kontroles centrs). 

Ja iedzīvotājam, kurš ir bijis ārvalstīs, vai SPKC atzītai kontaktersonai, kas ir bijusi ciešā saskarē ar Covid-19 slimnieku, 14 dienu laikā parādās viegli saslimšanas simptomi, jāzvana uz 8303, lai pieteiktos analīžu veikšanai. Tālruņa darba laiks ir katru dienu plkst. 9.00-18.00. Tā darbību nodrošina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD). Tālruņa operatori reģistrēs pacientus un nodos informāciju SIA “Centrālā laboratorija”, kas sazināsies ar pacientiem un informēs par analīžu veikšanas vietu un laiku.

Otra iespēja pieteikties valsts apmaksātu analīžu veikšanai ir, zvanot uz E.Gulbja laboratoriju pa tālruni 67801112. Tālrunis darbojas katru dienu no plkst. 8.00-20.00

Ja saslimšanas simptomi smagi (ļoti augsta temperatūra, elpas trūkums), jāzvana - 113.

Analīžu nodošanas vietas, kā arī informāciju par katru no tām iespējams aplūkot arī Nacionālā veselības dienesta izveidotā interaktīvā kartē: "COVID-19 analīžu nodošanas vietas Latvijā".


                                                OBLIGĀTI PRIEKŠNOTEIKUMI
:

 • Analīzes šajos punktos var nodot tikai tad, ja pacients iepriekš ir piezvanījis un pieteicies.
 • Lai mazinātu slimības izplatības risku, bez iepriekšējas pieteikšanās un bez saslimšanas simptomiem uz analīžu nodošanas punktu doties NEDRĪKST.
 • Laboratorisko izmeklējumu veikšanai mobilo analīžu nodošanas punktu teritorijās tiks ielaisti tikai pacienti ar savu automašīnu. Ar kājām, sabiedrisko transportu vai taksometru ierasties NEDRĪKST.

Pozitīvos rezultātus paziņos telefoniski, negatīvos - elektroniski

 • Par izmeklējumu rezultātiem pacientu un SPKC informēs telefoniski vai elektroniski aptuveni divu dienu laikā.
 • Ja izmeklējumu rezultāti būs negatīvi, par rezultātiem paziņos elektroniski personas E-veselības portāla kontā. 

Lai aplūkotu saņemto paziņojumu, iedzīvotājam interneta pārlūkprogrammā jāatver adrese www.eveseliba.gov.lv, jāizvēlas “Pieslēgties” un “Iedzīvotājs”. Pēc tam jāautorizējas, izvēloties kādu no drošas piekļuves līdzekļiem: internetbankas piekļuves dati, elektroniskais paraksts vai personas apliecība (eID). Analīžu rezultātu paziņojums būs apskatāms izvēlnē „Pastkastīte”.

Gadījumā, ja iedzīvotājam nav iespējas pieslēgties E-veselības portālam, tad, lai saņemtu informācju par rezultātu, var zvanīt uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas klientu apkalpošanas tālruni 8000 1234 (darba laiks P.-C.: no plkst. 8.30 līdz 17.00, P.: no plkst. 8.30 līdz 15.00).

 • Ja izmeklējumu rezultāti būs pozitīvi, par tiem informēs telefoniski, informējot par tālāko rīcību. Ja saslimšanas simptomi ir viegli, cilvēks varēs ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā, ievērojot stingru mājas karantīnu.
 • Saslimšanas gadījumā SPKC uzsāks epidemioloģisko izmeklēšanu un apzinās iespējamās kontaktpersonas, kas varētu būt bijušas saskarsmē ar saslimušo.
 • Lai noteiktu, ka persona ir izveseļojusies, pacientam tiks veikti vēl divi testi, lai apstiprinātu vīrusa neesamību organismā. Šo testu veikšanu pieteiks ģimenes ārsts Centrālajā laboratorijā.

Kam analīzes apmaksā valsts

Valsts apmaksātas analīzes veic personām, kurām ir simptomi (klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, elpas trūkums bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes), ja persona:

 • pirms simptomu parādīšanās 14 dienu laikā bijusi ārzemēs;
 • bijusi ciešā kontaktā ar Covid-19 slimnieku un SPKC ir noteikusi kontaktpersonas statusu.  

Pakāpeniski turpmākajās dienās COVID-19 analīzes sāks veikt iedzīvotāju riska grupām:

 • visiem slimnīcas uzņemšanas nodaļā hospitalizētiem pacientiem ar pneimoniju;
 • hospitalizētiem pacientiem ar smagu akūtu respiratoru infekciju (SARI) bez cita iemesla, kas pilnībā izskaidro klīniskās izpausmes, t. sk. SARI:
  • pacientiem, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija;
  • pacientiem ar neskaidras etioloģijas abpusēju pneimoniju;
 • hospitalizētiem pacientiem ar akūtu respiratoru infekciju, ar kuru inficēšanās notikusi stacionārā;
 • operatīvo dienestu darbiniekiem (policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, muitas darbiniekiem u.c.) ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • farmaceitiem un farmaceitu asistentiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • pacientu aprūpē iesaistītiem ārstniecības iestāžu darbiniekiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • sociālās aprūpes iestāžu klientiem (gados veciem cilvēkiem ar hroniskām slimībām;
 • patversmju klientiem ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem;
 • sociālās aprūpes iestāžu un patversmju personālam ar akūtu elpceļu infekcijas slimību simptomiem.

Šīm iedzīvotāju grupām analīžu nodošana notiks citā kārtībā. Piemēram, daļā gadījumu sarakstu ar personām, kurām nepieciešams veikt izmeklējumus, iesniegs darba devējs.

Valsts apmaksātas Covid-19 analīzes NEVEIKS:

 • Covid-19 slimnieku tuviniekiem, kuri dzīvo ar slimnieku vienā mājsaimniecībā un kuriem parādās vieglas akūtas elpceļu infekcijas slimību pazīmes

Ja simptomi parādīsies Covid-19 slimnieka ģimenes locekļiem, papildu analīzes netiks veiktas. “Ņemot vērā citu valstu pieredzi un mērķi taupīt cilvēkresursus, ja kādam no ģimenes būs apstiprināta Covid-19 saslimšana, pārējiem ģimenes locekļiem laboratoriskos izmeklējumus neveiks. Ja simptomi parādīsies kādam no pārējiem ģimenes locekļiem, būs jāsazinās ar ģimenes ārstu vai arī NMPD, ja veselības stāvoklis būs smags,” skaidro Veselības ministrija.

 • personām, kuras atgriezušās no ārvalstīm un kurām 14 dienu laikā pēc atgriešanās Latvijā parādījušās vieglas akūtas elpošanas ceļu pazīmes un kuras nevar doties uz testēšanas punktu ar savu transportu. Izņemot gadījumus, ja izmeklējumu būs nozīmējis ģimenes ārsts.

Rīcība, ja Covid-diagnoze noteikta klīniski (nav veiktas analīzes)

Veselības ministrija uzsver: "Covid-19 ir vīrusa infekcija, kurai nav specifiskas ārstēšanas un to ārstē kā jebkuru vīrusu infekciju pamatojoties uz pacienta klīnisko stāvokli, tāpēc visos gadījumos nav nepieciešams laboratoriski apstiprināt Covid-19 infekciju."

Vienlaikus šiem cilvēkiem, parādoties viegliem saslimšanas simptomiem, ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, kurš informāciju nodos SPKC epidemioloģiskās izpētes veikšanai (citu kontaktpersonu noteikšanai).

Ja ir aizdomas par COVID-19, bet laboratoriskā izmeklēšana nav veikta (14 dienu laikā pirms slimības pazīmju parādīšanās cilvēks ir bijis ārzemēs vai ir Covid-19 slimnieka kontaktpersona (dzīvo vienā mājsaimniecībā)):

 • neveicot analīzes, klīniski nosaka, ka persona ir saslimusi ar Covid-19;
 • personai telefoniski ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu, sniedzot pēc iespējas precīzāku informāciju par savu veselības stāvokli un jāpilda ārsta norādījumi;
 • ģimenes ārsts izsniedz darbnespējas lapu, ja tas ir nepieciešams, un personai ir obligāts pienākums ievērot mājas karantīnu;
 • cilvēkam ir aizliegts pamest dzīvesvietu un jāizvairās no kontakta ar citiem cilvēkiem;
 • viņam ir jābūt pieejamam saziņai ar savu ģimenes ārstu un jāievēro ārsta noteiktā terapija un režīms;
 • jebkuru zāļu lietošana jāsaskaņo ar ģimenes ārstu, lai mazinātu iespējamo blakusparādību un komplikāciju risku;
 • veselības stāvokļa pēkšņas pasliktināšanās gadījumā jāsazinās ar ģimenes ārstu vai, ja veselības stāvoklis ir kritisks, jāzvana NMPD pa tālruni 113;
 • ikdienas gaitās, pārtraucot izolāciju mājās, persona var atgriezties tikai ar ārsta atļauju, pēc kontroles izmeklējumu veikšanas. Pacients tiek uzskatīts par veselu pēc klīnisko simptomu izzušanas un ja divi atkārtoti testēšanas rezultāti uz Covid-19 ir negatīvi (izmeklējumam piesaka ģimenes ārsts).

Personas, kuras neatbilst SPKC noteiktajiem kritērijiem, analīzes varēs nodot par maksu rindas kārtībā pēc iepriekšēja pieraksta.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU