FOTO: Freepik
No 2019. gada 1. janvāra ir iespēja saņemt daļēju valsts nodrošināto juridisko palīdzību personām, kas nav atzīstas par trūcīgām vai maznodrošinātām, bet kuru ienākumi nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, kā arī saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību Satversmes tiesas procesā. To nosaka grozījumi Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā.
Latvijas Republikas Satversmes 92. pants nosaka, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā, kā arī ikvienam ir tiesības uz advokāta palīdzību. Satversmes tiesa ir atzinusi, ka likumdevējs, pamudinot personas saņemt juridisko palīdzību tieši no advokāta ar atbilstošu kvalifikāciju, var ievērojami samazināt to gadījumu skaitu, kad tiesību aizsardzības līdzekļi tiesā netiek izmantoti pietiekami pareizi vai prasmīgi, kā arī ar sacīkstes principā balstītu tiesas procesu sekmēt taisnīgāka iznākuma panākšanu.
Ar grozījumiem Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā tiek paplašināts to personu loks, kas ir tiesīgas saņemt valsts nodrošināto juridisko palīdzību. Proti, turpmāk uz to var pretendēt arī personas ar ienākumiem, kas nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmēru, kuru īpašuma stāvoklis ir atbilstošs juridiskās palīdzības piešķiršanai, ja šīs personas samaksājušas iemaksu par juridiskās palīdzības saņemšanu (līdzmaksājumu). Līdzmaksājuma apmērus noteic Ministru kabineta “Noteikumi par iemaksas apmēru valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības saņemšanai un tās veikšanas kārtību”, kuros atbilstošas izmaiņas stājas spēkā vienlaikus ar likuma izmaiņām – 2019. gada 1. janvārī.
Noteikts, ka iemaksa būs personas vienreizējs maksājums, kas jāveic pirms juridiskās palīdzības saņemšanas pilnā apjomā atbilstoši pieņemtajam lēmumam par juridiskās palīdzības piešķiršanu. Juridiskās palīdzības administrācija lēmumā par juridiskās palīdzības piešķiršanu norādīs iemaksas apmēru, samaksas termiņu un nepieciešamos rekvizītus iemaksas veikšanai. Iemaksas apmērs ir:
Tāpat grozījumi noteic, ka valsts nodrošināto juridisko palīdzību varēs lūgt arī Satversmes tiesas procesā. To varēs darīt personas, kas iesniegušas Satversmes tiesā konstitucionālo sūdzību, bet tiesa lietu atteikusies ierosināt, kā vienīgo iemeslu norādot juridiskā pamatojuma neesamību vai tā acīmredzamu nepietiekamību prasījuma apmierināšanai.
Juridiskās palīdzības veidi, ko iespējams saņemt Satversmes tiesas procesā:
Iesniegumu par juridisko palīdzību Satversmes tiesas procesā persona var iesniegt ne vēlāk kā divus mēnešus pirms konstitucionālās sūdzības iesniegšanai noteiktā termiņa beigām. Tāpat noteikta kārtība, kādā jāizskata iesniegumi par juridiskās palīdzības saņemšanu lietās, kurās pārstāvis, skatot lietu pēc būtības, var būt tikai advokāts. Izmaiņas paredz, ka:
Jau minētajos Ministru kabineta noteikumos Nr. 1493, kas regulē valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības apjomu, samaksas apmēru, atlīdzināmos izdevumus un to izmaksas kārtību, turpmāk iekļauts regulējums arī attiecībā uz juridisko palīdzību Satversmes tiesas procesā. Tāpat ar grozījumiem noteikumos izveidotas jaunas veidlapas:
Juridiskās palīdzības administrācijas sagatavotā infografika
Juridiskās palīdzības administrācijas sagatavotā infografika