CSDD dati liecina – 2017. gada sākumā Latvijā bija reģistrēti vairāk nekā 860 tūkstoši transportlīdzekļu, no tiem 76,5% bija vieglās automašīnas.
FOTO: Edijs Pālens, LETA
Ceļu satiksmē iesaistīto mehānisko transportlīdzekļu, to piekabju (puspiekabju), mopēdu un velosipēdu reģistrācijas kārtību CSDD, kā arī to, kā tie noņemami no uzskaites, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 1080 "Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumi".
Cik ilgā laikā auto jāreģistrē?
Ceļu satiksmes likums paredz, ka piecu dienu laikā reģistrācija veicama pēc:
Savukārt, ja mainās transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītā turētāja vārds, uzvārds vai nosaukums, reģistrāciju var veikt līdz nākamajai valsts tehniskajai apskatei vai līdz izbraukšanai no valsts ar šo transportlīdzekli.
Tāpat likums paredz, ka pēc trīs mēnešiem Latvijā jāreģistrē arī tie ārvalstu transportlīdzekļi, kuri šeit piedalās ceļu satiksmē un kuru īpašnieki ir ārzemnieki vai ārvalstīs reģistrētas juridiskās personas.
Kā īpašumā transportlīdzekli var reģistrēt?
MK noteikumu 16. punkts paredz, ka transportlīdzekļus īpašumā, valdījumā vai turējumā var reģistrēt Latvijas Republikas pilsoņiem un nepilsoņiem, Eiropas Savienības dalībvalstu, Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņiem, kā arī ārzemniekiem, kam saskaņā ar Imigrācijas likumu atļauts ieceļot un uzturēties Latvijā un kuri ir:
Tāpat transportlīdzekli iespējams reģistrēt Latvijā reģistrētām juridiskām personām, to filiālēm, tai skaitā Latvijā reģistrētām ārvalstu komersantu un organizāciju filiālēm vai pārstāvniecībām, līgumsabiedrībām, tiešās vai pastarpinātās pārvaldes iestādēm.
Savukārt personas, kuras nav Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi un nav saņēmušas Latvijā izdotu reģistrācijas apliecību, pastāvīgās uzturēšanās apliecību vai uzturēšanās atļauju, transportlīdzekli var reģistrēt Latvijā uz laiku līdz sešiem mēnešiem.
Ja ārvalsts personas atrašanās vieta nav Latvijā, reģistrāciju var veikt, ja:
Gadījumā, ja transportlīdzeklis iegūts kopīpašumā, tad, to reģistrējot, par īpašnieku norāda vienu no līdzīpašniekiem, papildus iesniedzot parakstītu vienošanos par to, kuru no īpašniekiem norādīt reģistrācijas apliecībā. Vienošanos var parakstīt CSDD vai arī iesniegt zvērināta notāra vai citas Civillikuma 1474. pantā norādītās personas apliecinātu, rakstisku līdzīpašnieku piekrišanu.
Kā veicama reģistrācija?
Pašlaik transportlīdzekļu reģistrācija neatkarīgi no dzīvesvietas vai deklarētās adreses ir iespējama jebkurā no 26 CSDD nodaļām.
Ceļu satiksmes likuma 11. pantā noteikts, ka transportlīdzekļa reģistrēšanai nepieciešami šādi dokumenti:
Tas, kādi dokumenti nepieciešami konkrētos īpašnieka maiņas gadījumos, precizēts MK noteikumu Nr. 1080 astotajā daļā. Īpašuma tiesības apliecinoši dokumenti nav jāiesniedz, ja atsavinātājs transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā izdarījis atzīmi par transportlīdzekļa nodošanu īpašumā ieguvējam.
Kas var veikt reģistrāciju?
Normatīvie akti paredz, ka, uzrādot derīgu personu apliecinošu dokumentu, CSDD izsniegtu vadītāja apliecību vai mācību braukšanas atļauju, transportlīdzekli agregātu numuru salīdzināšanai uzrādīt, nepieciešamos dokumentus iesniegt un iesniegumu parakstīt, kā arī saņemt reģistrācijas dokumentu un numurzīmes var ne tikai pats transportlīdzekļa īpašnieks vai valdītājs, bet arī:
Attiecīgajos gadījumos tiesības veikt reģistrāciju jāpierāda ar atbilstošu dokumentu. Pilnvarojumu iespējams veikt CSDD nodaļā vai e-CSDD.
Savukārt jebkura pilngadīga fiziska persona var veikt šādas ar transportlīdzekļu reģistrāciju saistītas darbības:
Ja auto nepieciešams noņemt no uzskaites, to var izdarīt arī:
Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) apkopotie dati rāda, ka krīzes laikā Latvijā reģistrēto automobiļu skaits no vairāk nekā miljona 2009. gada sākumā nokritās līdz 780 tūkstošiem 2012. gadā. Pēdējos gados transportlīdzekļu daudzums atkal pamazām audzis, sasniedzot vairāk nekā 860 tūkstošus 2017. gada sākumā.