Jauna uzņēmuma nosaukumam ir jāatbilst likumos noteiktam regulējam, pretējā gadījumā, reģistrējot jaunu uzņēmumu, Uzņēmumu reģistrs var atlikt ieraksta izdarīšanu.
LV portāla infografika
Komersanta nosaukuma izveides ierobežojumi. Nedrīkst:
Komersanta nosaukuma veidošanas nosacījumi
Komersanta nosaukuma izveides nosacījumus nosaka Komerclikums. Tie ietverti likuma ceturtajā sadaļā "Firma". Komerclikumā ar firmas jēdzienu saprot komercreģistrā ierakstītu komersanta nosaukumu, ko tas izmanto komercdarbībā, slēdzot darījumus un parakstoties. Ar firmu šaurākā nozīmē saprotams apzīmējums bez norādes uz komersanta veidu.
Komerclikuma 27.pants paredz, ka, veidojot komersanta nosaukumu, tajā ir jāietver norādes uz komersanta veidu, to norādot firmas sākumā vai beigās:
Komersanta nosaukuma veidošanas ierobežojumi
Veidojot komersanta nosaukumu, ir jāņem vērā vairāki ierobežojumi. Viens no tiem – jaunais nosaukums nedrīkst būt tāds pats, kā jau esoša uzņēmuma nosaukums.
Uzņēmumu reģistra Juridiskās nodaļas vadītāja vietniece Indra Aužele skaidro: saskaņā ar Komerclikuma 28.pantu komersanta firmai skaidri un noteikti jāatšķiras no citām Komercreģistrā vai citos komercreģistra iestādes kārtotajos reģistros jau ierakstītām vai ierakstīšanai pieteiktām firmām vai nosaukumiem. Savukārt likuma "Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru" 14.panta piektajā daļā noteikts, ka, pārbaudot Komerclikuma 28.pantā norādītos apstākļus, Uzņēmumu reģistra valsts notārs ir tiesīgs pieņemt lēmumu par ieraksta izdarīšanas atlikšanu tad, ja:
Pārējos komersanta nosaukuma veidošanas ierobežojumus noteic Komerclikuma 29.pants. Tātad – uzņēmuma nosaukums nedrīkst:
Uzņēmuma nosaukuma rakstībā lietojami vienīgi latviešu vai latīņu alfabēta burti.
I.Aužele stāsta, ka diezgan reti ir gadījumi, kad Uzņēmumu reģistram nākas atlikt ieraksta izdarīšanu tieši uzņēmuma nosaukuma nepilnību dēļ. Iemesli atlikšanai mēdz būt nosaukuma sakritība, kā arī simbolu lietojums uzņēmuma nosaukumā.
"Veidojot komersanta nosaukumu, tajā ir jāietver norāde uz komersanta veidu."
Ja uzņēmumu atsavina, tā nosaukums nav jāmaina, skaidro I.Aužele. Komerclikuma 30.pants noteic, ka šādos gadījumos var turpināt izmantot līdzšinējo nosaukumu.
Valoda un komersanta nosaukums
Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis norāda, ka Valsts valodas likuma 18.panta 2.daļā ir noteikts: Latvijas teritorijā dibināto iestāžu, sabiedrisko organizāciju, uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumi veidojami un lietojami valsts valodā, izņemot citos likumos noteiktos gadījumus. Saskaņā ar Valsts valodas likuma 18.panta 5.daļu ir izdoti Ministru kabineta noteikumi Nr.294 "Noteikumi par iestāžu, sabiedrisko organizāciju, uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumu un pasākumu nosaukumu veidošanu un lietošanu".
Šo noteikumu 9.punktā ir teikts, ka Latvijas teritorijā dibināmo valsts un pašvaldību iestāžu, tiesu un tiesu sistēmai piederīgo iestāžu, valsts un pašvaldību uzņēmumu, kā arī uzņēmējsabiedrību, kurās lielākā kapitāla daļa pieder valstij un pašvaldībai, nosaukumus veido un lieto latviešu valodā, izņemot citus likumos noteiktos gadījumus. Savukārt lībiešu krasta teritorijā šos nosaukumus var veidot un lietot arī lībiešu valodā.
"Ja privātuzņēmuma nosaukuma veidošanā lieto svešvalodu, tad nosaukumam rakstībā ir jālieto tikai latīņu alfabēta burti."
Šo pašu noteikumu 11.punkts paredz, ka sabiedrisko organizāciju, privāto organizāciju un uzņēmumu (uzņēmējsabiedrību) nosaukumu rakstībā sabiedriski administratīvās uzraudzības ietvaros lietojami vienīgi latviešu valodas vai latīņu alfabēta burti.
"Tātad Latvijas teritorijā dibināto privātuzņēmumu, kuros lielākā kapitāla daļa nepieder valstij vai pašvaldībai, nosaukumu rakstībā lietojami vienīgi latviešu valodas vai latīņu alfabēta burti. Ja iepriekš minētā privātuzņēmuma nosaukuma veidošanā lieto svešvalodu, tad nosaukuma rakstībā izmantojami tikai latīņu alfabēta burti," uzsver A.Kursītis.
Individuālo uzņēmumu un zemnieku saimniecību nosaukuma veidošana
"Līdzīgs regulējums, kāds ir komersantu nosaukuma izvēlei, ir arī attiecībā uz pārējiem Uzņēmumu reģistra kārtotajos reģistros ierakstāmiem subjektiem," skaidro I.Aužele.
Likuma "Par individuālo (ģimenes) uzņēmumu un zemnieka vai zvejnieka saimniecību" 8.pantā ir noteikts: