Garantijas sedz gan komerciālos, gan politiskos riskus
Eksporta kredīta garantiju mērķis ir atbalstīt eksportētājus, sedzot ar eksporta darījumiem saistītos riskus, kā arī būt par nodrošinājumu eksporta darījuma finansējuma saņemšanai.
Eksporta kredīta garantijas ir SIA „Latvijas Garantiju aģentūra” (LGA) uzņemtas saistības atlīdzināt eksportētājam (vai eksportētāju finansējošai bankai vai faktoringa sabiedrībai) zaudējumus, kas rodas, ja iestājas kāds no komerciālajiem vai politiskajiem riskiem un ārvalstu pircējs neveic atlikto maksājumu par piegādāto preci un/vai pakalpojumu eksporta līgumā noteiktajā atliktā maksājuma termiņā. Eksporta kredīta garantija sedz līdz 90% no atliktā maksājuma apjoma, bet ne vairāk kā 1 miljonu eiro vai ekvivalentu citā valūtā. Atliktā maksājuma termiņš nevar pārsniegt divus gadus.
Eksporta kredītu garantijas sedz gan komerciālos, gan politiskos riskus.
Komerciālie riski:
- pircēja maksātnespēja vai pircēja aktīvu trūkums vai citi apstākļi, kam saskaņā ar pircēja valsts normatīvajiem aktiem ir tādas pašas vai līdzīgas juridiskās sekas kā maksātnespējai (faktiskā maksātnespēja);
- pircēja atteikums veikt atliktos maksājumus.
Politiskie riski:
- ārvalstu institūcijas administratīvs lēmums, juridisks pasākums vai intervence, kas bez pircēja vainas un neatkarīgi no viņa gribas liedz pircējam veikt atlikto maksājumu;
- atliktā maksājuma pārskaitīšanas vai valūtas konvertācijas neiespējamība, kavējums vai ierobežojums politisko notikumu, likumdošanas vai administratīvo pasākumu vai nopietnu ekonomisko grūtību rezultātā pircēja valstī vai valstī, no kuras ir veicami maksājumi (it īpaši valsts maksātnespējas atzīšana, maksājumu moratorija vai ārzemju valūtas maiņas režīma ieviešana, kas neļauj veikt vietējās valūtas konvertāciju vai jebkādā citā veidā ierobežo maksājumu pārskaitīšanu uz ārzemēm vai valūtas konvertāciju), ar nosacījumu, ka pircējs ir noguldījis atliktajam maksājumam ekvivalentu summu vietējā valūtā un ir spēris visus nepieciešamos soļus, lai veiktu maksājuma pārskaitīšanu vai valūtas konvertāciju;
- karš, revolūcija, sacelšanās, pilsoņu karš, masu nekārtības, vispārējais streiks;
- dabas katastrofas, kodolavārijas;
- publiskā pircēja neveikts atliktais maksājums.
Garantijas pagaidām ar lieliem izņēmumiem
Eksporta kredīta garantiju nesniedz, ja pircējs ir no Eiropas Savienības dalībvalsts, Austrālijas, Kanādas, Īslandes, Japānas, Jaunzēlandes, Norvēģijas, Šveices vai Amerikas Savienotajām Valstīm. Garantijas uz minētajām valstīm būs iespējams saņemt pēc apstiprinājuma saņemšanas no Eiropas Komisijas.
Kā nosaka MK noteikumi, garantētājs (LGA) veido nodalītu eksporta garantiju portfeli un veic eksporta garantiju portfeļa pārapdrošināšanu. LGA garantē kompensāciju ārvalstu debitora nesamaksāšanas un maksātnespējas gadījumos, kā arī atsevišķi administrē darījumus ar iepriekš minētajām valstīm, kā arī veic atsevišķu grāmatvedības uzskaiti minētajiem darījumiem.
"Eksporta kredīta garantiju mērķis ir atbalstīt eksportētājus, sedzot ar eksporta darījumiem saistītos riskus, kā arī būt par nodrošinājumu eksporta darījuma finansējuma saņemšanai."
Garantija stājas spēkā brīdī, kad ir saņemta prece vai sniegts pakalpojums saskaņā ar eksporta līgumu.
Garantētājs maksā garantijas ņēmējam summu, kas nepārsniedz garantijas līgumā noteikto apmēru.
Kompensāciju nesniedz, ja eksportētājs vai eksportētāja pārstāvis nav izpildījis līguma nosacījumus. Garantiju nesniedz par periodu, kas ir īsāks par līgumā noteikto samaksas termiņu.
Kas var saņemt garantijas
Garantijas darījumiem ar iepriekš nosauktajām valstīm ir tiesīgs saņemt Latvijas Republikā reģistrēts komersants vai lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība.
Komersantam ir jāatbilst šādiem kritērijiem:
- eksporta apjoms pēdējā pilnajā noslēgtajā finanšu gadā veidoja vismaz 500 tūkst. eiro;
- uzņēmums ar eksportu nodarbojas vismaz divus gadus, un tā eksporta apgrozījuma īpatsvars sasniedz vismaz 20% no kopējā apgrozījuma. (Minētās prasības netiek piemērotas, ja saņēmējvalsts ir iekļauta kompetentās iestādes veidotajā trešo valstu sarakstā, ar kurām ir saskaņotas tirdzniecības prasības produktu eksportam);
- eksportam paredzēto produktu izcelsmes sertifikātā ir norādīta valsts “Latvija”.
"Eksporta kredītu garantijas sedz gan komerciālos, gan politiskos riskus."
Eksporta īstermiņa garantijas nevar saņemt komersants vai lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība:
- kurai ir ar tiesas lēmumu pasludināts maksātnespējas process vai ar tiesas lēmumu īstenots tiesiskās aizsardzības process;
- kuras saimnieciskā darbība ir izbeigta vai kura saskaņā ar komercreģistra informāciju atrodas likvidācijas procesā;
- kura ir ārvalstu debitora saistītais uzņēmums;
- kurai ir Valsts ieņēmumu dienesta administrēti nodokļu parādi;
- kuras ārvalstu debitors ir privātpersona.
Kā iegūt garantijas
Lai saņemtu garantiju, garantijas ņēmējs garantētājam iesniedz iesniegumu. Garantētājs savukārt nodrošina iesnieguma veidlapas pieejamību garantētāja mājaslapā internetā. Garantētājs ar garantijas ņēmēju slēdz eksporta kredīta garantijas līgumu, kas ietver šādus punktus:
- summu, par kādu sniegta garantija;
- garantijas prēmijas summu un maksāšanas nosacījumus;
- garantijas segtos zaudējumus;
- garantijas ņēmēja pienākumu maksāt garantijas prēmiju;
- garantijas spēkā stāšanās datumu;
- garantijas termiņu;
- garantētāja paredzētos līguma noteikumus.
Novērtējot pircēju, garantētājs ņem vērā šādus aspektus:
- iespējamās pret pircēju celtās prasības īstenošanas iespējas;
- pircēja kredītspēju, finansējuma un ienākumu avotus.
"Garantētājs (LGA) veido nodalītu eksporta garantiju portfeli un veic eksporta garantiju portfeļa pārapdrošināšanu."
Garantētājs iekšējos normatīvajos aktos nosaka:
- laika grafiku garantijas ņēmēja un pircēja novērtēšanai un garantijas sniegšanai, paredzot garantijas ņēmējam izvēles iespēju iesniegt informāciju savas darbības novērtēšanai;
- kārtību, kādā garantijas sniedzējs novērtē pircēja maksātspēju un kredītspēju, izmantojot starptautisku kredītrisku apdrošinātāju pakalpojumus;
- garantiju apjomu un prēmijas noteikšanas kritērijus.
Garantijas ņēmējs apņemas neizpaust trešajām pusēm informāciju par kredīta limitu.
Kā sedz garantijas ņēmēja zaudējumus
Prasību par zaudējumu segšanu garantētājam jāapmierina mēneša laikā pēc prasības nogaidīšanas termiņa beigām. Prasības nogaidīšanas periods ir laikposms, kas nepārsniedz 90 kalendāra dienas. Šajā posmā garantijas ņēmējam ir pienākums iesniegt garantētājam nepieciešamos pierādījumus, lai konstatētu prasījuma pamatotību.
Ja pircējs ir maksātnespējīgs, nogaidīšanas periods netiek piemērots. Apdrošināšanas summa tiek izmaksāta 30 dienu laikā pēc visu pieprasīto dokumentu saņemšanas.
Ja zaudējumi, kurus garantijas ņēmējs var pieprasīt atlīdzināt, attiecas uz apstrīdētām tiesībām, garantētājs var atlikt prasības apmierināšanu līdz strīda atrisināšanai par labu garantijas ņēmējam tiesā vai šķīrējtiesā, kas paredzēta eksporta līgumā.
No tā brīža, kad garantētājs saskaņā ar garantijas līgumu izmaksā atlīdzību par zaudējumiem, garantētājs pārņem visas prasījumu tiesības pret pircēju.
Ja garantētāja atbildība par garantiju izbeidzas, bet garantijas ņēmējs jau ir saņēmis kompensācijas summas (ieskaitot procentus no norēķinu dienas), šo kompensāciju atmaksā garantētājam, kā arī atlīdzina garantētājam visas izmaksas un izdevumus, kas saistīti ar kompensācijas izmaksu.
MK noteikumi Nr. 436 „Īstermiņa eksporta kredītu garantēšanas noteikumi” ir spēkā līdz 2010. gada 31. decembrim, un eksporta kredītu garantijām piešķirtais valsts finansējums ir 20 miljoni latu.