Diemžēl šis nav vienīgais gadījums, kad vecāki nežēlīgi izturējušies pret saviem bērniem. Nupat ar mūža ieslodzījumu notiesāts Ceraukstes pagasta iedzīvotājs, nogalinātās 11 gadus vecās meitenes tēvs Ivars Grantiņš.
Vecāku uzdevums ir audzināt krietnus sabiedrības locekļus. Lai pastiprinātu vecāku atbildību pret saviem bērniem un ierobežotu viņu ļaunprātīgu rīcību, 5. maijā valdība apstiprināja Bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrijas (BĢSILM) izstrādātos grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz palielināt administratīvo sodu apmēru par pārkāpumiem pret bērnu. Pašlaik grozījumi nodoti izskatīšanai Saeimā, portālu „LV.LV” informē BĢSILM Sabiedrisko attiecību departamenta direktors Taivo Trams. Tā kā likumprojektu apspriešana Saeimā notiek trijos lasījumos, ja tie nav atzīti par steidzamiem, minētos grozījumus varētu pieņemt ne ātrāk kā rudens sesijā.
Jauni administratīvie sodi
Par nepilngadīgā iesaistīšanu alkoholisko dzērienu lietošanā
Kā informē BĢSILM, saskaņā ar grozījumiem par nepilngadīgā iesaistīšanu alkoholisko dzērienu lietošanā tiks piemērots naudas sods no 25 līdz 100 latiem. Par nepilngadīgā novešanu līdz dzēruma stāvoklim būs jāšķiras no 50 līdz 250 latiem. Savukārt par alkoholisko dzērienu vai tabakas izstrādājumu nodošanu nepilngadīgā rīcībā tā, ka šīs vielas kļuvušas nepilngadīgajam brīvi pieejamas lietošanai, tiks izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods līdz simt latiem.
Ja nepilngadīgais tiek iesaistīts ubagošanā
Ja nepilngadīgais vecumā līdz sešpadsmit gadiem tiks iesaistīts vai izmantots ubagošanā, pilngadīgai personai varēs piemērot naudas sodu līdz 250 latiem. Par gada laikā atkārtotu pārkāpumu paredzēts naudas sods līdz 500 latiem.
Par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu
Par fizisku vai emocionālu vardarbību pret bērnu tiks izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods līdz 50 latiem. Par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas vai tās izdarījušas valsts vai pašvaldību institūciju amatpersonas vai darbinieki, varēs piemērot naudas sodu no 25 līdz 150 latiem.
Par bērna iesaistīšanu pasākumos, kuros tiek vērtēts vienīgi viņa ārējais izskats
Par bērna iesaistīšanu skaistumkonkursā vai citā pasākumā, kurā tiek vērtēts vienīgi viņa ārējais izskats, paredzēts uzlikt naudas sodu fiziskajām personām un amatpersonām no 250 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām – no 500 līdz 1500 latiem. Par normatīvo aktu pārkāpšanu, kas nosaka bērnu iesaistīšanas kārtību aktivitātēs, kas saistītas ar ārējā izskata demonstrēšanu, tiks izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods fiziskajām personām no 100 līdz 250 latiem, bet juridiskajām personām – no 250 līdz 1000 latiem.
"Palielinot sodus, tiktu apliecināts, ka pārkāpumi pret bērniem ir vērtējami nopietni."
Par bērna atstāšanu bez uzraudzības
Par bērna, kas nav sasniedzis septiņu gadu vecumu, atstāšanu bez uzraudzības, ja to izdarījuši vecāki vai personas, kuras viņus aizstāj, tiks izteikts brīdinājums vai piemērots naudas sods līdz 50 latiem. Par tādu pašu pārkāpumu, ja tas izdarīts atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, paredzēts naudas sods no 50 līdz 150 latiem.
Ja vecāki nepildīs bērna aprūpes pienākumus
Nepildot bērna aprūpes pienākumus, vecāki vai personas, kas viņus aizstāj, saņems brīdinājumu vai arī būs spiesti maksāt naudas sodu līdz 100 latiem. Ja šāda pārkāpuma dēļ bērns vecumā līdz 16 gadiem būs izdarījis sīko huligānismu vai lietojis narkotiskās vai psihotropās vielas bez ārstniecības personas norādījuma, vai atradies dzērumā, vai nodarbojies ar ubagošanu, vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj, tiks izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods no 50 līdz 150 latiem. Par gada laikā atkārtotiem šāda veida pārkāpumiem paredzēts naudas sods no 150 līdz 250 latiem.
Sodi vien vecākus neizmainīs
Pašvaldību administratīvās komisijas gan norāda, ka ar to vien problēma nebūs atrisināta, jo jau tagad ne visi vecāki var samaksāt piemērotos naudas sodus. Problēma ir daudz dziļāka: ģimenēs, kuras nopietni skārusi ekonomiskā krīze, valda stress un vecākiem ir jābūt sevišķi stipriem, lai savaldītos un neizgāztu dusmas pār bērniem. Roka, kas varbūt kādreiz apmīļojusi, nu aizvien biežāk tiek vērsta pret bērniem.
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Laila Rieksta-Riekstiņa uzskata, ka sodu palielināšana varētu ieviest samērīgumu. Palielinot sodus, tiktu apliecināts, ka pārkāpumi pret bērniem ir vērtējami nopietni. Tiesa, L. Rieksta-Riekstiņa arī atzīst, ka sodu palielināšana pašu problēmu neatrisinās – būtiski ir vienlaikus palīdzēt arī vecākiem, nevis viņus tikai sodīt. Pašlaik nav iespējams pārkāpumus izdarījušiem vecākiem likt apmeklēt, piemēram, īpašas programmas vai kursus, kur palīdz tikt galā ar dusmām vai agresiju. Šādas programmas gan ir, tomēr to apmeklēšana ir pašu vecāku ziņā.
Jau pirms diviem gadiem BĢSILM iesniedza Tieslietu ministrijai (TM) priekšlikumu papildināt izstrādes stadijā esošo Administratīvo sodu likumprojektu un noteikt, lai līdztekus naudas sodam būtu iespējams piemērot alternatīvu sodu – obligāti apmeklēt izglītojošus pasākumus, mācību programmas. Tādējādi būtu iespējams vainīgo personu ne tikai sodīt, bet arī izglītot par bērnu tiesībām un likt apzināties pārkāpuma kaitējumu. Taču, vairākām ministrijām nespējot vienoties par administratīvā aresta saglabāšanu vai likvidēšanu, kā arī līdzšinējā administratīvā aresta soda kriminalizēšanu un citiem jautājumiem, valdība šā gada 12. maijā nolēma pagarināt termiņu Administratīvo sodu likumprojekta izstrādei līdz 2012. gada augustam.