NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
13. janvārī, 2021
Lasīšanai: 11 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Valsts vērtības
1
15
1
15

Atcerēties, stāstīt, apzināties. Barikādēm – 30

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ik gadu, janvārī pulcējoties pie 1991. gada barikāžu atceres ugunskuriem, to dalībnieki uzdod cits citam jautājumu: vai vēlreiz ietu barikādēs, ja vajadzētu. Un ik gadu atbilde skan: ja vajadzētu, ietu.

FOTO: Zane Bitere, LETA

Tautas atmoda, kuras laikā tika nosprausts ceļš uz Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu, rūdījusies 1991. gada janvāra barikāžu ugunīs. Šogad aprit 30 gadi kopš šo liesmu gaismā pavadītajām dienām. Ievērojot pandēmijas ierobežošanas pasākumus, atcere notiek bez pulcēšanās pie ugunskuriem un dalīšanās atmiņās klātienē. 

īsumā
 • 1991. gada janvāra barikādes Rīgā bija viens no Trešās atmodas laika izšķirīgajiem brīžiem.
 • 1990. gada nogalē Baltijā parādījās reāli draudi par “PSRS prezidenta pārvaldes” ieviešanu, kas nozīmētu faktisku pasludinātās neatkarības likvidēšanu.
 • 13. janvārī sākās barikāžu celtniecība Rīgā un diennakts maiņu nodrošināšana TV, radio, Augstākās Padomes, Ministru padomes un citu iestāžu aizsardzībai.
 • Barikādes ilga no 13. līdz 27. janvārim, kad, saskaroties ar apņēmīgu neatkarības aizstāvju pretestību un nosodošu pasaules reakciju, PSRS vadība atteicās no nodoma izmantot militāru spēku.
 • Ņemot vērā Covid-19 pandēmiju un noteiktos ierobežojumus, visi aicināti barikāžu dienu notikumus izzināt un atcerēties interneta tiešraidēs, televīzijā un radio.

1991. gada janvāra barikādes Rīgā bija viens no Atmodas laika izšķirīgajiem brīžiem. 1990. gada 4. maija Neatkarības deklarācijas iesāktais ceļš uz valstisko neatkarību un tautas griba to īstenot tika pārbaudīta ar atklātu padomju militāro spiedienu. 1990. gada nogalē Baltijā parādījās reāli draudi par “PSRS prezidenta pārvaldes” ieviešanu, kas nozīmētu faktisku pasludinātās neatkarības likvidēšanu un PSRS centrālās varas ietekmes atjaunošanu. 1991. gada janvārī šie draudi pārvērtās reālā militāra spēka izmantošanā, kas prasīja civiliedzīvotāju dzīvību.

Apliecinājums neatkarības centienu apņēmībai

1991. gada 12. janvāra naktī padomju militārās vienības uzbruka Viļņas TV, radio un citiem objektiem. Pēc šī uzbrukuma, kurā tika nogalināti 14 un ievainoti 110 cilvēki, 13. janvārī agri no rīta radio pārraidīja Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietnieka Daiņa Īvāna aicinājumu tautai pulcēties Rīgā. Pulksten 14.00 Rīgā, 11. novembra krastmalā, notika Latvijas Tautas frontes rīkotā “Vislatvijas protesta manifestācija saistībā ar iespējamo bruņoto apvērsumu un Padomju armijas bruņotajām akcijām Lietuvā”. Tajā piedalījās ap 500 000 cilvēku. Šajā pašā dienā tika uzsākta barikāžu celtniecība Rīgā un diennakts maiņu nodrošināšana TV, radio, Augstākās Padomes, Ministru padomes un citu iestāžu aizsardzībai.

Barikāžu laiks Latvijai prasīja septiņas dzīvības. 16. janvārī, īpašo uzdevumu milicijas vienības OMON uzbrukuma laikā, pie Vecmīlgrāvja tilta, pildot dienesta pienākumus, tika nošauts Satiksmes ministrijas šoferis Roberts Mūrnieks. 20. janvārī, kad OMON mēģināja ieņemt Iekšlietu ministrijas ēku, bojā gāja pieci cilvēki: skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki – Vladimirs Gomonovičs, Sergejs Konoņenko – un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne. 21. janvārī nelaimes gadījumā barikāžu celtniecības laikā pie Augstākās padomes nama gāja bojā Ilgvars Grieziņš.

Barikādes ilga no 13. līdz 27. janvārim, kad, saskaroties ar apņēmīgu neatkarības aizstāvju pretestību un nosodošu pasaules reakciju, PSRS vadība atteicās no nodoma Latviju un arī pārējās Baltijas valstis novērst no neatkarības ceļa ar militāru spēku. Barikādes, kurās piedalījās tūkstošiem cilvēku no visas Latvijas, apliecināja Padomju Savienības vadībai un pasaules sabiedrībai, ka neatkarības kustība ir organizēta un gatava to aizstāvēt, pat ziedojot savu dzīvību. Līdztekus barikādes nostiprināja sabiedrībā pārliecību, ka tā spēj sasniegt savus mērķus ar demokrātiskām un nevardarbīgām metodēm, šo pieeju apliecinot lozungā “Ar garaspēku un pret karaspēku”, kas izsaka visas Atmodas stratēģiju un būtību.  

Neaizmirst tās gaišās naktis

“Atmodas brīvības ilgās un barikāžu ugunskuros rūdījies ne vien tautas raksturs tā labākajās izpausmēs, bet dzimis kopējais, vārdos neizsakāmais un Satversmē neaprakstāmais priekšstats par Latvijas nākotni,” pauž D. Īvāns. “Ir tik svarīgi joprojām izmantot Atmodas kodolreaktorā akumulēto enerģiju, meklēt jaunus ceļus, lai piekļūtu barikāžu laikā uzkrātajiem tautas garīgā un morālā spēka krājumiem,” saka Atmodas līderis.

“Sabiedrības patiesie mērķi ir kopīgi – plaukstoša un demokrātiska Latvija,” atgādina rakstniece, Latvijas neatkarības aizstāve Marina Kosteņecka. “Mums patlaban nevajadzētu aizmirst tās gaišās naktis – ne tikai no ugunskuriem, bet arī no cilvēku sirds siltuma.”

Ņemot vērā Covid-19 pandēmiju un noteiktos ierobežojumus, visi aicināti barikāžu dienu notikumus izzināt un atcerēties interneta tiešraidēs, televīzijā un radio. “Neviens nav atcēlis iespēju atcerēties, stāstīt un apzināties, cik liela nozīme mūsu valsts vēsturē ir 1991. gada barikāžu notikumiem. Šos notikumus nedrīkst aizmirst, un tie ir jānodod nākamajām paaudzēm kā neatņemama latvieša identitātes sastāvdaļa. Tāpēc aicinu šogad individuāli ikvienu ar lepnumu godināt mūsu tautas varoņu piemiņu, jo galvenais mērķis ir atcerēties viņu ieguldījumu Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanā,” mudina tieslietu ministrs Jānis Bordāns.

Programma – “Barikādēm 30”

 • Trešdien, 13. janvārī, plkst. 10.00–14.30: vietnē lsm.lv un lnb.lv tiešraide – barikāžu trīsdesmitgadei veltīta konference “X stunda. Barikādēm 30”. Tajā piedalīsies aktīvie barikāžu dalībnieki, Tautas frontes pārstāvji, kā arī bijušie valdības un Augstākās padomes pārstāvji, atskatoties uz 1991. gada janvāra notikumiem. Tiks aplūkotas arī mazāk skartas tēmas – gatavošanās barikādēm un medija kā ziņneša loma. Konferenci atklās Latvijas Valsts prezidents Egils Levits.
 • Trešdien, 13. janvārī, plkst. 18.00–19.30: vietnē lsm.lv un barikades.lv tiešraide (“Zoom” saite, lai pieslēgtos) – atceres pasākums, diskusija, pieminot 1991. gada barikāžu notikumus Zaķusalā, no kurienes raidošajai Latvijas Televīzijai barikāžu laikā bija vitāli svarīga loma informācijas nodrošināšanā sabiedrībai. Šogad visi aicināti uz kopīgu atmiņu pasākumu tiešsaistē, kurā piedalīsies 1991. gada barikāžu dalībnieki, Renārs Zaļais, Jānis Bordāns, Artis Pabriks, Romualds Ražuks, Raimonds Graube, Velta Puriņa, Andis Ābelīts.
 • Piektdien, 15. janvārī, plkst. 16.00–18.00: vietnē lsm.lv un barikades.lv tiešraide (“Zoom” saite, lai pieslēgtos), 1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcijas apskate ar muzeja direktoru Renāru Zaļo un muzeja speciālisti Evitu Maču. Iespēja uzdot jautājumus un pievienoties virtuālajai tūrei 1991. gada barikāžu muzejā.
 • Pirmdien, 18. janvārī, plkst. 18.00–19.30: vietnē replay.lv un barikades.lv tiešraide (“Zoom” saite, lai pieslēgtos), 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, barikāžu laika bijušais Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs Romualds Ražuks, portretintervija par laiku no 1991. gada janvāra līdz šodienai. Tiešraides skatītāji tiks aicināti uzdot jautājumus.
 • Otrdien, 19. janvārī, plkst. 18.00–19.30: vietnē replay.lv un barikades.lv tiešraide (“Zoom” saite, lai pieslēgtos), 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents, 1991. gada barikāžu muzeja direktors jau divdesmit gadus – Renārs Zaļais, portretintervija par laiku no 1991. gada janvāra līdz šodienai. Tiešraides skatītāji tiks aicināti uzdot jautājumus.
 • Trešdien, 20. janvārī: 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana Bastejkalnā pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem un II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojāgājušos.

Foto: Ilgvars Gradovskis

Latvijas Televīzijas LTV1 programmas 2021. gada 20. janvāra speciālizlaidumi

 • LTV1 plkst. 11.00: “Barikādēm 30”. Ekumeniskais dievkalpojums Doma baznīcā. TIEŠRAIDES TRANSLĀCIJA!

20. janvārī plkst. 11.00 barikāžu atceres 30. gadadienai veltītā ekumeniskā dievkalpojuma bez apmeklētājiem translācija no Rīgas Doma baznīcas. Piedalīsies Latvijas tradicionālo kristīgo konfesiju mācītāji, dievkalpojumu vadīs arhibīskaps Jānis Vanags. Dievkalpojumā muzicēs Rīgas Doma ērģelnieks Aigars Reinis un solisti.

 • LTV1 plkst. 18.20: “Barikādēm 30”. Ziņu speciālizlaidums.

Gundars Rēders un Karīna Rubene vadīs barikāžu trīsdesmitgadei veltītu ziņu speciālizlaidumu.

 • LTV1 plkst. 19.05: “Tautas cietoksnis. Barikādes 1991”. LTV dokumentāla filma. PIRMIZRĀDE!

Pirms 30 gadiem bruka Padomju Savienība. Visaktīvāk par savu neatkarību cīnījās Baltijas tautas. Padomju impērijas aizstāvji bija gatavi izliet baltiešu asinis. Lai nosargātu savas tiesības uz brīvību, Latvijas tauta Rīgas centrā sāka celt barikādes. Unikāli arhīva kadri un iepriekš nedzirdētas vēsturiskas liecības filmā “Tautas cietoksnis. Barikādes 1991”. Filmas veidotāji – Gundars Rēders un Odita Krenberga.

 • LTV1 plkst. 21.10: “Barikādēm 30”. 1991. gada barikāžu rekonstrukcija. PIRMIZRĀDE!

20. janvāra vakarā LTV1 aicinām visus atcerēties barikāžu laiku koncertuzvedumā “1991. gada barikāžu sajūtu rekonstrukcija”. Tāpat kā pirms 30 gadiem, ugunskuru, kravas auto un barikāžu ieskauti, ar dziesmām un atmiņu stāstiem piedzīvosim tālaika noskaņas, atcerēsimies sajūtas un garaspēku. Muzicēs grupa “Pērkons”, bet atmiņās un sajūtās skatītājus vadīs notikuma vadītāji – Esmeralda Ermale un Jēkabs Reinis.

 • LTV1 plkst. 22.15: “Barikādēm 30”. Koncertuzvedums Rīgas Domā. PIRMIZRĀDE!

Rīgas Doma baznīcā notiks koncertuzvedums “Mana uguns kuries”. 1991. gada barikāžu aizstāvju atcerei veltītajā koncertstāstā piedalīsies arhibīskaps Jānis Vanags, kamerkoris “Ave Sol”, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un Latvijas Radio koris. Muzicēs Agnese Pauniņa, Jānis Stazdiņš, Ieva Nīmane, Aigars Reinis, Rihards Zaļupe, Edvards Paulis Muzikants un Mārcis Lipskis. Koncertstāsta mākslinieciskais vadītājs un diriģents – Sigvards Kļava, režisors un scenogrāfs – Roberts Rubīns.

Atskatoties uz laiku pirms 30 gadiem, Latvijas Radio janvārī skanēs daudzveidīga un plaša programma – interesantas sarunas ar barikāžu dalībniekiem, vēsturniekiem un ekspertiem, kā arī cilvēku atmiņu stāsti. Barikāžu atceres dienas notikumus atspoguļosim ne tikai regulārajos ziņu izlaidumos, bet arī raidījumos un rubrikās visās piecās Latvijas Radio programmās, informē Latvijas Radio valdes locekle Sanita Dika-Bokmeldere.

Seko tēmturim #Barikades1991!

Sekojiet līdzi 1991. gada barikāžu muzeja aktivitātēm www.barikades.lv un sociālajos portālos: Facebook.com/Barikades1991; Instagram.com/Barikades1991; Twitter.com/Barikades1991, aicina “Barikādēm 30” komunikācijas vadītājs Jeremejs Reinis Druvietis.

Foto: Ilgvars Gradovskis

Labs saturs
15
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI