NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Linda Balode
LV portāls
11. jūnijā, 2018
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Drošība
4
4

Zils, dzeltens, pelēks: Valsts policijai jauna vizuālā identitāte

Valsts policija norāda, ka zilais tonis vairo respektu un cieņu, vienlaikus viešot uzticību, dzeltenais tonis palīdz iegūt redzamību un vieš draudzīgu noskaņu, savukārt pelēkais tonis tiek izmantots kā atsauce uz pagātni un pieredzētajiem notikumiem.

FOTO: Ieva Leiniša, LETA

Pirmdien, 11. jūnijā, sabiedrībai tika atklāta jaunā Valsts policijas vizuālā identitāte, kas veidota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Mūsdienās policijas vizuālais tēls iegūst aizvien būtiskāku nozīmi. Kā norāda Valsts policija, teju visur pasaulē policijas autotransports kļuvis daudz krāsaināks, spilgtāks un pamanāmāks. Tuvākajā nākotnē Iekšlietu ministrija paredz policiju nodrošināt arī ar jauniem formastērpiem.

īsumā
  • Līdzšinējais Valsts policijas autotransporta marķējums (eleganti atturīgi pelēkais ar ģerboni) godam ir kalpojis 27 gadus.
  • Jaunajā marķējumā ir izmantotas trīs krāsas – zila, dzeltena un pelēka.
  • Operatīvajam transportlīdzeklim jābūt redzamam gan gaišā, gan tumšā diennakts laikā, arī tad, kad nav ieslēgtas bākugunis.
  • Pirmās jaunā marķējuma policijas automašīnas plānots sagatavot līdz šī gada 18. novembrim, valsts simtgades svētkiem, savukārt visam transportam tas tiks nomainīts pakāpeniski trīs gadu laikā.
  • Iekšlietu ministrijā tiek domāts arī par jauniem policistu formastērpiem.

Līdzšinējais Valsts policijas (VP) autotransporta marķējums (eleganti atturīgi pelēkais ar ģerboni) godam ir kalpojis 27 gadus. Tas veidots 1991. gadā – autors bija tā laika Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) asociētais profesors Gunārs Glūdiņš. Toreiz VP bija svarīgi veidot tādu savu vizuālo identitāti, kas radikāli atšķirtos no iepriekšējā padomju milicijas laika spilgti dzelteni zilā marķējuma. Savukārt tagad tas ir drošības jautājums, jo operatīvajam transportlīdzeklim jābūt redzamam gan gaišā, gan tumšā diennakts laikā, arī tad, kad nav ieslēgtas bākugunis.

Pirmās automašīnās uz ceļiem parādīsies līdz 18. novembrim

Jauno marķējumu operatīvajam transportam VP plāno ieviest pakāpeniski. Pagaidām ar jauno identitāti demonstrētā automašīna ir vienīgā. Kā norāda VP priekšnieks Ints Ķuzis, pirmās jaunā marķējuma policijas automašīnas plānots sagatavot līdz šī gada 18. novembrim, valsts simtgades svētkiem. “Vispirms vizuālās identitātes maiņu piedzīvos operatīvais transports, kas saistīts ar ceļu satiksmes kontroli un patrulēšanas funkciju izpildi, bet pakāpeniski trīs gadu laikā tas tiks nomainīts visam transportam,” informē VP.

Lai VP autotransportu ar jauno marķējumu varētu izmantot darba pienākumu veikšanai, nepieciešams grozīt arī normatīvos aktus. Tikai pēc tam VP transportlīdzekļus varēs pārmarķēt jaunajā veidolā. “Šobrīd vienas automašīnas sagatavošana ar pašreizējo marķējumu izmaksā apmēram 400 eiro,” stāsta I. Ķuzis un norāda, ka jaunā marķējuma ieviešana izmaksās nedaudz vairāk.

Zils, dzeltens un pelēks tonis

Jaunajā marķējumā ir izmantotas trīs krāsas – zila, dzeltena un pelēka. Saskaņā ar VP sniegto informāciju zilais tonis vairo respektu un cieņu, vienlaikus viešot uzticību, dzeltenais tonis palīdz iegūt redzamību un vieš draudzīgu noskaņu, savukārt pelēkais tonis tiek izmantots kā atsauce uz pagātni un pieredzētajiem notikumiem. Jauno dizainu izstrādāja LMA studenti, veidojot policijas transportlīdzekļus mūsdienīgus, ar spilgtu eleganci, ietvertu pagātni un iekodētu latvisko identitāti, stāsta VP.

“Šis ir stāsts par to, ka tikai tas, kas mainās, spēj iet uz priekšu, vienlaikus jaunā vizuālā identitāte ir arī ļoti liela atbildība pret ikdienu, pret pakalpojuma saturu un tā intensitāti,” uzsver Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Autores iedvesmojušās no likteņupes

LMA studentu grupas izstrādāja kopumā sešus interesantus, profesionālus un prasībām atbilstošus piedāvājumus, no kuriem policijas un akadēmijas ekspertu atzinību tomēr guva LMA Funkcionālā dizaina nodaļas 2. kursa bakalaura studenšu Megijas Jurevicas un Sallijas Štāles doc. Maijas Rozenfeldes un prof. Ingūnas Eleres vadībā veidotais dizains.

VP norāda, ka autores iedvesmojušās no Daugavas plūduma: “Jaunā dizaina pamatā attēloti mūsu likteņupes straumes ritmi. Kustība un dinamika, kas izriet no upes steigas, simbolizē virzību uz priekšu nākotnē. Šie elementi stilizētā veidā asociējas arī ar Laimas zīmi jeb Laimas slotiņu. Tā simbolizē mūžību un ritumu, dvēseles sargātāju. Zīme ir veiksmes, svētības un laimes simbols, kas aizslauka nevēlamo un aizsargā no ļauna.”

S. Štāle stāsta, ka visi iesaistītie ir ļoti gandarīti, jo tas bija ilgs process: “Vesela gada garumā kopā ar citiem kolēģiem un arī pasniedzējiem mēs ieguldījām lielu darbu. Patīkami apzināties, ka tas beidzot ir reāli redzams.” M. Jurevica papildina, ka process gāja raiti, taču šodien ir interesantākā daļa, proti, redzēt, kā no papīra iecere ir nonākusi uz mašīnas un kā tas izskatās dzīvē.

Pēc 2–3 gadiem varētu būt arī jauni policijas formastērpi

IeM tiek domāts arī par jauniem VP formastērpiem. Kā stāsta D. Trofimovs, sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju (RTA) jau bija sagatavota iepirkuma specifikācija un izsludināts iepirkums, taču maijā tika saņemta sūdzība: “Redzot gan tās saturu, gan iepirkuma rezultātu, esam lūguši RTA precizēt iepirkuma specifikāciju atbilstoši sūdzībā norādītajam.”

Bažas IeM rada tas, ka iepirkumā neviens nav pieteicies uz lekālu jeb formastērpu šablonu izgatavošanu, uz kā pamata varētu virzīties tālāk un pasūtīt lielāku formastērpu paraugu skaitu. “Diemžēl šobrīd esam šajā kompleksajā procesā un mēģinām saprast, kas būs projekta vadītājs, kas spēs nonākt līdz vēlamajam rezultātam,” atzīst D. Trofimovs. Darbs IeM pie jauno VP formastērpu koncepcijas ir intensīvs, tā ir viena no ministrijas prioritātēm.

“Nākamgad vēlamies saprast, kāds ir nepieciešamais finansējums. Tas nozīmē, ka līdz tam formastērpu paraugiem jābūt jau testētiem, lai aiznākamajā gadā budžeta veidošanas laikā varam iesniegt pieprasījumu prioritārajiem pasākumiem,” skaidro D. Trofimovs, norādot, ka tas ir ambiciozs termiņš, jo tas nav tik vienkārši, kā aiziet uz parastu veikalu un nopirkt darba apģērbu. IeM cer divu trīs gadu laikā nonākt līdz skaidrībai un rezultātam.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU