NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Mudīte Luksa
LV portāls
30. martā, 2009
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
5
5

Liels labums par mazu naudu

Publicēts pirms 16 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Šajā laikā, kad miljoniem latu publiskajā telpā tiek grozīti šurpu turpu tikpat vienkārši kā senāk simtreiz mazākas naudiņas, Hipotēku bankas atvēlētie pāris tūkstoši latu vides labiekārtošanas darbiem vairākos novados tāds sīkums vien varētu šķist. Taču – pirmkārt, šī nauda tiek nevis aizdota, bet dāvināta. Otrkārt, tas notiek jau ilgstoši, krājot it kā sīkos darbus lielākā pūrā, un, treškārt, atbalstāmo novadu un pašvaldību ir gana daudz, tā ka naudas devējam beigu beigās iznāk maciņu atvērt diezgan plaši.

Kā tas sākās

Pērn ar Hipotēku bankas (HB) atbalstu realizēti vairāk nekā 120 projekti dažādos Latvijas pagastos un pilsētās. Projektu konkursa līdzekļi tiek piešķirti šādām prioritārajām jomām: apkārtnes labiekārtošanai, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai, patriotisko jūtu audzināšanai iedzīvotājos, sociāliem pakalpojumiem, izglītībai, apmācībām, kuras veicina iedzīvotāju pašnodarbinātību sociāli ekonomiskās situācijas uzlabošanai, jauniešu profesionālai orientācijai un karjeras izvēles iespējām, kā arī labdarības attīstības veicināšanai sabiedrībā.

Anita Šalme, projekta vadītāja un HB Korporatīvo attiecību daļas vadītāja, stāsta: „Ideja par šiem grantiem radās pirms pieciem gadiem, kad sākām rīkot talkas vietās, kur ir mūsu filiāles. Mēs neaicinājām klientus uz kopīgiem atpūtas vakariem, bet kopīgu darbu. Tad arī redzējām, ka cilvēku atsaucība ir ļoti liela. Viņi sacīja: „Mēs patiešām vēlamies kaut ko darīt savas pilsētas, sava ciema labā, tikai pasakiet – kā!” Nelieliem labiekārtošanas, mācību un citiem projektiem finansējumu iegūt ir grūti, un sapratām, ka mūsu banka to varētu uzņemties. Grantu apjoms ir dažāds – atkarībā no mēroga lielākoties no divarpus tūkstošiem līdz četriem tūkstošiem latu, un tos konkursa kārtībā piešķiram novadu fondiem, dažām aktīvākajām pašvaldībām un tagad arī jaunajiem klientu klubiem.

"Mēs neaicinājām klientus uz kopīgiem atpūtas vakariem, bet kopīgu darbu."

Tā kā visur, kur nepieciešams mūsu atbalsts, nav novadu fondu, kas spēj piesaistīt projektu finansējumu, sākām jaunu iniciatīvu – dibinām bankas klientu klubus „Mēs paši”. Tagad to jau ir seši. Tiem nolēmām atvēlēt mazliet vairāk naudas, piecus tūkstošus, jo klubi dibināti vietās, kur līdz šim nekas īpaši nav darīts un vajadzību vairāk. Ceram, ka nevalstiskās organizācijas kļūst tik stipras, ka varēs pārņemt arī dažas no tām funkcijām, ko pilda valsts sektors.”

Klubu „Mēs paši” projektu konkursi notiek Dobelē, Balvos, Gulbenē, Ogrē, Aizkrauklē un Preiļos. Iecerēts nākamajos gados dibināt šādus klubus arī citās pilsētās.

Kā tas notiek

„Vispirms mēs izsludinām projektu konkursu, pretendenti raksta projektu pieteikumus, pēc tam tos vērtējam gan no idejas oriģinalitātes, sabiedriskā labuma, pašu ieguldījuma viedokļa un skaitām iegūtos punktus, un grantus iegūst labākie,” informē A. Šalme. „Tālāk projektu iesniedzēji atbalsta naudu sadala mazākiem projektiem, un mēs viņiem uzticamies, jo tie darbojas savā kopienā, pazīst cilvēkus un arī vislabāk pārzina vietējās vajadzības. Kopā šos vietējos projektus vērtējam un redzam fenomenu – par mazām naudām ir iespējams paveikt ārkārtīgi lielu darbu.”

“Aiz katra projekta ir cilvēki, mūsu lielākā vērtība, un sadarbība ar banku ir rosinājusi viņus būt drošiem un radošiem. Ar bankas finansējumu pērn Lēdmanē apzaļumojām un sakopām vietējās baznīcas apkārtni, Jumpravā atjaunojām estrādi un uzposām tuvējo teritoriju. Šīs ir pašvaldības, kas šogad iekļausies jaunajā novadā un tādēļ jau laikus sāka veidot sadarbību. Savukārt Lielvārdē daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji projekta ietvaros iekārtoja skaistu stāvlaukumu,” stāsta Lielvārdes Attīstības fonda izpilddirektore Ilze Kreišmane.

"Aiz katra projekta ir cilvēki, mūsu lielākā vērtība, un sadarbība ar banku ir rosinājusi viņus būt drošiem un radošiem."

Valmieras novada fonda valdes priekšsēdētājs Ansis Bērziņš uzsver, ka konkursa projektiem pamatuzstādījums ir vides sakārtošana, tomēr prieks ir arī par sociāla rakstura projektiem. Viens no tādiem ir realizēts Rubenē, Mazā Anša ezera krastā, kur makšķernieku biedrība ne tikai izveidoja dabas taku, bet arī ierīkoja īpašu platformu, kuru makšķerēšanai var izmantot cilvēki ratiņkrēslā.

Alūksnes novada fonda valdes priekšsēdētāja Dzintra Zvejniece: “Pērn ar Hipotēku bankas atbalstu īstenoti 11 projekti par 5800 latiem, un kopumā ar bankas atbalstu notikuši jau 6 projektu konkursi.” Interesantākie no projektiem ir Bebru takas sakopšana Jaunannās, kas tagad ir noderīga gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem, sporta, atpūtas laukuma ierīkošana Zeltiņos un mācītāja Jāņa Janelsiņa vēsturiskās istabas iekārtošana.”

Savukārt Talsu novada fonds ar HB atbalstu 2008. gadā Talsu kristīgajā skolā iekārtojis darba vietu bērniem ar īpašām vajadzībām, Ķūļciemā uzstādīta nojume autobusu pieturvietā, sarīkojis vasaras nometnes bērniem, kā arī iekārtojis bērnu rotaļu laukumus un īstenojis citas aktivitātes.

Viens no ilggadējiem HB sadarbības partneriem - Limbažu rajona padomes priekšsēdētājs Didzis Zemmers – atzīst: kopš banka ir iesaistījusies konkursu rīkošanā dažādiem attīstības projektiem pilsētā, pagastos un ciemos, ir paveikts ļoti daudz – sākot ar vides sakopšanas darbiem līdz sociāla rakstura ieguvumiem. Piemēram, izdoti tūrisma bukleti par amatu meistariem Limbažu rajonā, koptas maizes cepšanas tradīcijas Lēdurgā – šī projekta laikā jaunas sievietes apguva tradicionālo maizes cepšanas mākslu, kā arī tika sagatavots mācību DVD disks.

Jaunu darba cēlienu sākot

Hipotēku banka 25. martā noslēdza atkal jaunus sadarbības līgumus ar pieciem novadu fondiem un četrām pašvaldībām par finansējuma piešķiršanu projektu konkursu izsludināšanai un projektu īstenošanai. Iepriekš minētās pašvaldības novadu fondi arī šajā gadā ir grantu saņēmēju lokā.

Bankas valdes priekšsēdētāja vietnieks Rolands Paņko norāda, ka attīstības bankas uzdevums ir veicināt šādus projektus sabiedriskā labuma vairošanai un vienmērīgas reģionālās attīstības sekmēšanai.

"Ar bankas finansējumu pērn Lēdmanē apzaļumojām un sakopām vietējās baznīcas apkārtni, Jumpravā atjaunojām estrādi un uzposām tuvējo teritoriju."

“Iepriekšējos gados īstenotie projekti atspoguļo attīstības procesus vietējā līmenī, kas izpaužas kā pašu iedzīvotāju motivācija atklāt un risināt problēmas pašu spēkiem, uzņemties atbildību par savas dzīves uzlabošanu,” komentē A. Šalme. “Šogad Hipotēku banka 15 projektu konkursu realizēšanai plāno piesaistīt 70 000 latu.”

Šajā gadā Hipotēku bankai ir trīs jauni sadarbības partneri: Ērgļu un Ogres novadu domes un Jūrkalnes pagasta padome.

Ogres novada domes priekšsēdētāja vietniece Vita Pūķe teic, ka pieteikšanās projektu konkursiem novadā izsludināta jau pirms līguma parakstīšanas, jo vasara tuvojas un tas ir īstais laiks projektu īstenošanai. Īsā laikā iesniegti jau 54 projekti, pašlaik notiek to izvērtēšana.

Savukārt Jūrkalnē ar HB atbalstu plānoti 10 projekti, aktivitātēs iesaistot iespējami vairāk iedzīvotāju.

Labs saturs
5
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI