NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
17. martā, 2008
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
3
2
3
2

Kredīts kredīta galā

Publicēts pirms 17 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
"Pirms kāda laika paņēmu kredītu, taču tad manā dzīvē notika negaidīts pavērsiens, kā rezultātā man bija grūtības noteiktajā laika grafikā veikt kredītmaksājumus. Es paņēmu vēl vienu kredītu, lai segtu iepriekšējo kredītu, taču ar to manas finansiālās problēmas netika atrisinātas, jo atklājās, ka nespēju veikt saistības arī par otru kredītu. Šobrīd esmu nonākusi kredītu saistību jūgā."*

Šādas situācijas Latvijā kļūst arvien izplatītākas. Iespējams, ka arī jums ir zināmi gadījumi, kad kāds no jūsu paziņām ir nonācis grūtībās ar kredīta atmaksāšanu. Un kā viņš šajā situācijā bija rīkojies? Ja nekavējoties devies pie kredīta devēja, tad, visticamāk, kopīgiem spēkiem šī situācija tikusi atrisināta. Ja nē, iespējams viņš vēl šobrīd nomokās ar parādiem...

 

Kādēļ cilvēki nonāk kredītu parādu jūgā?

Lielākā kļūda ir ņemt kredītu, ja nav stabilu ienākumu un netiek veikta personīgā budžeta plānošana, jo savā būtībā kredīts ir paredzēts dzīves kvalitātes uzlabošanai, nevis lai iegādātos preces, kuras patiesībā cilvēks nemaz nevar atļauties, vai segtu esošās kredītsaistības. Kredīta ņemšana cita kredīta dzēšanai parasti ir kā apburtais loks, un pēc kāda laika ir nepieciešams jau atkal jauns kredīts, lai segtu iepriekšējo.

Cilvēkiem parādās grūtības ar kredītsaistību atmaksu arī tādēļ, ka ikmēneša kredītu maksājumi pārsniedz vēlamo procentuālo attiecību pret ienākumiem. Starptautiskā pieredze liecina, ka kredītu maksājumiem nevajadzētu pārsniegt 30-40% no ģimenes ikmēneša ienākumiem.

Latvijā ir vērojama arī cilvēku nepareiza attieksme pret personīgās naudas plānošanu atbilstoši izmaiņām valstī un privātajā dzīvē. Naudas lielo nozīmi ikdienas dzīvē nedrīkst nenovērtēt, tādēļ tās lietošana ir apzinīgi jāplāno!

Pēc visa iepriekš izlasītā varētu likties, ka kredīts ir lieta, no kuras būtu jābaidās un jāizvairās, tomēr kredīts kā pakalpojums nav slikts, tikai ar to jāmāk pareizi apieties un jāapzinās uzņemto saistību risks. Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas valstīm tikai nesen cilvēki pieraduši pie iespējas ņemt kredītu un tagad “pārsvērušies uz otru pusi” - sāk ņemt kredītu pārāk vieglprātīgi, neuzņemoties atbildību.

 

Ko darīt, ja kredītu nasta kļuvusi pārāk smaga?

Ja vairs nav iespējams atmaksāt visas parādsaistības, noteikti nekavējoties ir jāinformē savi naudas aizdevēji, ka radušās finansiālas grūtības. Piedāvātie risinājumi no kredītiestāžu puses varētu būt sekojoši:

  • Ja vairs nav iespējams pieturēties pie esošā kredītatmaksas termiņa, iespējams lūgt kredītiestādi mainīt atmaksas grafiku un samazināt ikmēneša maksājuma summu. Tomēr jāatceras, ka līdz ar to augs kredītsaistību termiņš un ilgtermiņā par kredītu tiks pārmaksāts;
  • Kredītdevēji mēdz piedāvāt „kredīta brīvdienas”. Tas nozīmē - uz kādu noteiktu brīdi nebūtu jāmaksā nekas (parasti tie ir 3-6 mēneši atkarībā no kredīta veida). Tomēr jārēķinās, ka arī šajā gadījumā kredīta procenti tomēr uzkrājas un kopējā atmaksas summa beigās būs lielāka.

Pārmērīgu kredītsaistību gadījumā ir arī iespējams pārkreditēties - apvienot daudzus mazus kredītus/parādus vienā lielākā. Šajā gadījumā nepieciešams uzmanīgi izvērtēt kopējos ikmēneša maksājumus katram no aizdevumiem un apsvērt, vai nav izdevīgāk paņemt vienu lielu kredītu, kuram būs mazāki ikmēneša maksājumi. Problēma varētu būt vienīgi tā, ka daudzas finanšu institūcijas nedod naudas aizdevumus bez ķīlas citu saistību segšanai.

Lēmums par pārkreditēšanos jāpieņem, rūpīgi aprēķinot, vai tas tiešām būs izdevīgāk, lētāk un vai būs pietiekami resursi šī lielākā kredīta maksājumu veikšanai. Tādēļ, lai būtu pilnīga pārliecība, ka pārkreditēšanās būtu labākais risinājums, ieteicams apmeklēt finanšu iestāžu piedāvātās kredītspeciālistu bezmaksas konsultācijas un noskaidrot visus kredīta aspektus un iespējamos finanšu riskus.

Izvērtējot iespējamos variantus parādsaistību dzēšanai un izvēloties sev pieņemamāko, jāatceras - lai segtu esošos parādus, ir ļoti rūpīgi jāplāno savs budžets. Budžetā parādu atmaksāšanai jābūt prioritātei, tādēļ maksimāli jācenšas ietaupīt naudu uz citām lietām (pilnībā jāatsakās no luksusa preču iegādes, jācenšas iegādāties pēc iespējas lētākas pirmās nepieciešamības preces). Jo lielāki būs kavējumi, jo lielākas būs soda naudas, un var rasties grūtības ar aizdevumu saņemšanu nākotnē no kredītiestādēm (pat ja finanšu iestāde tādus piešķirs, tie var būt ar neizdevīgākiem nosacījumiem) vai arī aizdevējiem-privātpersonām.

Ātrāk no parādu jūga un ar to saistītajām problēmām atbrīvosieties, ja meklēsiet iespējas gūt papildus ienākumus, piemēram, strādājot vairāk, izīrējot brīvo istabu utt.

 

Kā nenonākt situācijā, kad atklājas – kredītsaistības ir pārāk lielas?

Lai kredīts būtu draugs un palīgs, pirms kredīta ņemšanas ir jāfiksē savi ikmēneša ienākumi un rūpīgi jāaprēķina, cik iespējams atļauties mēnesī atlicināt kredītsaistību pildīšanai. Tikai tad, ja ir pastāvīgs darbs un stabili ienākumi, būs iespējams regulāri un noteiktajos termiņos nomaksāt savas kredītsaistības. Šādas atbildīgas kredīta ņemšanas rezultātā apmierināts būs gan kredīta ņēmējs, kurš ar kredīta palīdzību būs realizējis savus iecerētos plānus, gan arī finanšu iestāžu darbinieki par laikā saņemtajiem maksājumiem un vēl vienu klientu, kuram izveidojusies laba kredītvēsture.

Tāpat nepieciešams sekot līdzi, lai kopējā ikmēneša kredītmaksājumu summa nepārsniedz 30-40% no ikmēneša ienākumiem, un vēlams, lai uzkrājumiem tiktu atlikti ~10% no ikmēneša ienākumiem. Iespējams sākt uzkrāt arī ar daudz mazāku naudas summu nekā 10% no ikmēneša ienākumiem (jebkādu, kādu izdodas ietaupīt), tomēr jādisciplinē sevi to darīt katru mēnesi. Uzkrājumi palīdzēs izvairīties no šāda veida situācijām un finansiālas nestabilitātes turpmākajā dzīvē.

* Situācija, kas iesūtīta info@vissparnaudu.lv

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI