E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 8146
Lasīšanai: 6 minūtes

Tiesības ir gan mātei, gan tēvam

Publicēts pirms 9 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. oktobrī, 2015
Zigmārs

Sveiki! Man ir 2 bērni, vienam ir 6 gadi, otram 4. Katru mēnesi bērnu mātei uz kontu skaitu 150 eiro, kā arī attiecīgi tiek bērniem nopirktas šādas tādas rotaļlietas vai drēbītes. Nu ir vēl par maz, un pieprasa no manis 180 eiro mēnesī + vēl drēbītes un rotaļlietas! Ko lietas labā iespējams darīt? Ar bērniem ļauj tikties tikai viņas klātbūtnē un ne savādāk!

A
atbild:
14. oktobrī, 2015
Edīte Brikmane
LV portāls

Jautājumā minētais uzturlīdzekļu apmērs, ko pieprasa bērna māte, ir valstī noteiktais minimālais uzturlīdzekļu apmērs, kāds saskaņā ar Civillikuma 179.panta piekto daļu ir jānodrošina katram savam bērnam neatkarīgi no spējas uzturēt bērnu un mantas stāvokļa.

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.37  "Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam" un valstī noteiktajai minimālajai darba algai 2015.gadā (360 eiro), minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir šāds:

  • 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecumam (90 eiro mēnesī);
  • 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (108 eiro mēnesī).

Attiecīgi, pieaugot minimālajai darba algai 2016.gadā, pieaugs arī obligāti nodrošināmo uzturlīdzekļu apmērs.

Ņemot vērā, ka minimālais uzturlīdzekļu apmērs paredzēts bērna ikdienas aprūpes nodrošināšanai, ko īsteno vecāks, pie kura bērns dzīvo, ir pamatota bērna mātes vēlme saņemt šo summu naudas izteiksmē (sīkāks izklāsts atrodams e-konsultācijā par līdzīgu jautājumu „Minimālais uzturlīdzekļu apmērs pamatvajadzību nodrošināšanai”).  

Ja par jautājumiem, kā turpmāk īstenosiet sava kopīgā bērna aprūpi, kompromiss nav iespējams, strīds jāizšķir tiesā. Taču vēršam uzmanību, ka tiesa nevar noteikt izmaksājamo ikmēneša uzturlīdzekļu summu mazākā apmērā par valstī noteikto minimālo. Līdz ar to, ja strīds tomēr nonāks līdz tiesai, no Jums jebkurā gadījumā tiks piedzīti uzturlīdzekļi vismaz valstī noteiktajā minimālajā apmērā un papildus tam būs jāsedz arī tiesas izdevumi.

Bez minimālā uzturlīdzekļu apmēra likumdevējs ir noteicis arī to, ka abi vecāki uztur bērnu samērā ar savām spējām un mantas stāvokli (Civillikuma 179.panta pirmā daļa). Ja vecāku rocība atļauj, ir tikai normāli un pašsaprotami, ja bērniem tiek dots vairāk par minimumu. Vienlaikus, ja, nodrošinot bērna mātei minimālo uzturlīdzekļu apmēru naudas izteiksmē, Jūsu finansiālais stāvoklis vairs neļauj atlicināt papildu līdzekļus bērnam, prasītājai jārēķinās, ka, iespējams, vairs nevarēsiet nodrošināt  rotaļlietu un apģērba iegādi līdzšinējā apmērā.

Par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību 

Ja vien netiek apdraudēta bērnu drošība, bērna mātei nav pamata liegt tēvam tikties ar bērniem bez viņas klātbūtnes. Jums ir līdzvērtīgas tiesības pilnvērtīgi pavadīt laiku kopā ar saviem bērniem, protams, panākot abām pusēm pieņemamu kompromisu. Civillikuma 181.pants nosaka: „Katram vecākam ir pienākums un tiesības uzturēt personiskus un tiešus kontaktus ar bērnu. Šis noteikums piemērojams arī tad, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem [..].Tam vecākam, kurš nedzīvo kopā ar bērniem, ir tiesības saņemt ziņas par savu bērnu, it īpaši ziņas par viņa attīstību, veselību, sekmēm mācībās, interesēm un sadzīves apstākļiem.”

Ja vecāku starpā rodas strīds par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, piemēram, otrs vecāks liek šķēršļus un izvirza nepamatotus nosacījumus (tikšanās tikai otra vecāka klātbūtnē), veic tādas darbības, kas negatīvi iespaido otra vecāka attiecības ar bērnu, domstarpības jāmēģina atrisināt ar bāriņtiesas starpniecību. Ja arī tas nelīdz, saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību nosaka tiesa, izprasot bāriņtiesas atzinumu (Civillikuma 182.pants).

Ceļot prasību tiesā par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, Jūs varat lūgt noteikt ļoti konkrētus tikšanās laikus ar saviem bērniem – kurās dienās, no cikiem līdz cikiem. Tāpat var lūgt tiesu noteikt regulējumu arī attiecībā uz bērnu skolas brīvlaikiem, svētku dienām, bērnu vārda un dzimšanas dienām vai citiem ģimenei nozīmīgiem notikumiem, kurus bērni var pavadīt pie Jums. Piemēram, katrs otrais brīvlaiks vai otrā nedēļas nogale u.tml. Jo precīzāk regulējums tiks noteikts, jo vieglāk varēs īstenot tiesas nolēmuma izpildi.

Tiesas nolēmumam ir likuma spēks, un tas ir saistošs visām personām, līdz ar to mātei būs jāievēro tiesas noteiktā kārtība. Par ļaunprātīgu izvairīšanos no tiesas nolēmuma (par saskarsmes tiesībām) izpildīšanas personu var saukt pie kriminālatbildības saskaņā ar Krimināllikuma 168.pantu.

Sīkāks izklāsts pieejams e-konsultācijās par līdzīgu jautājumu “Par saskarsmes tiesību noteikšanas prasījumu”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 240 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas