Labdien! Sakiet, lūdzu, kādas ir iespējas no bijušā vīra atgūt uzturlīdzekļu parādu? Meita jau ir pilngadīga. Parāds sasniedz 3850 eiro. Savulaik bija tiesas sēde, kur viņam tika piespriests maksāt minimālos uzturlīdzekļus, pēc tam lietu pārņēma tiesu izpildītāja Pārsla Bērziņa, bet neesmu saņēmusi itin neko, jo tiesu izpildītāja man paskaidroja, ka VID uzrādoties tāda alga, no kuras neesot iespējams neko piedzīt. Jautājums, vai tiešām tā var būt, ka nekad neatgūšu parāda summu un vai pēc jaunajām izmaiņām Civillikuma 594.pantā to tiešām nav iespējams piedzīt?
Jautājumā minētās izmaiņas Civilprocesa likumā attiecas uz 594.panta pirmās daļas 2.punktu, kas noteic kārtību, piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve.
Līdz ar grozījumiem Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā šī gada 2.jūlijā, uzturlīdzekļu nepilngadīgu bērnu uzturam piedziņas kārtība nav mainīta un arī turpmāk atbilstoši Civilprocesa likuma 594.panta pirmās daļas 1.punktam uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgo bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā parādniekam ir saglabājami ienākumi 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas, t.i., 180 eiro, kā arī 64,04 eiro par katru apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu. Diemžēl tas nozīmē to, ka zvērināts tiesu izpildītājs gadījumā, ja parādnieka oficiālie ienākumi nepārsniedz minēto summu, parādu no darba algas piedzīt nevar.
Taču uzturlīdzekļu parādam nav noilguma un tiesu izpildītājs to var piedzīt, tiklīdz parādnieka mantiskais stāvoklis mainīsies. Piemēram, ja parādnieks saņems mantojumu vai vecuma pensiju. Papildus informējam, ka civilprocesa likuma 567.panta pirmā daļa paredz, ka piedzinējs, kas šajā gadījumā esat Jūs, iesniedzot izpildu dokumentu izpildei tiesu izpildītājam, var norādīt piespiedu izpildes līdzekli un lūgt parādu piedzīt ne tikai no parādnieka darba algas, bet arī no parādnieka kustamās mantas, noguldījumiem kredītiestādēs un nekustamā īpašuma. Turklāt Jums kā piedzinējam ir tiesības iepazīties ar izpildu lietu un noskaidrot neskaidros jautājumus. To paredz Ministru kabineta noteikumu Nr.202 „Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju lietvedību” 5.nodaļa.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!