1.grupas invalīdi ir atbrīvoti no pacientu iemaksām

J
jautā:
28. janvārī, 2015
Lija Kakstiņa

Esmu 1.grupas invalīde, vai man par ārstēšanos slimnīcā jāmaksā, ja ir, tad – cik?

A
atbild:
11. februārī, 2015
Edīte Brikmane
LV portāls

Ministru kabineta noteikumu Nr.1529 „Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” 23.15.punkts paredz, ka pirmās grupas invalīdi ir atbrīvoti no pacienta iemaksas. Pacienta iemaksa ir daļa no valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma izmaksām, kuru sedz pakalpojuma saņēmējs – pacients. Piemēram, pacienta iemaksa par ģimenes ārsta apmeklējumu praksē ir 1,42 eiro, bet par ārstēšanos slimnīcā neatliekamos vai plānveida (rindas kārtībā) gadījumos pacientu iemaksa ir 10 eiro dienā.

Tātad, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, pirmās grupas invalīdiem pacientu iemaksa nav jāmaksā.

Taču, ja pacients vēlas saņemt maksas pakalpojumus, piemēram, kādu izmeklējumu vai manipulāciju, negaidot, kad pienāks rindas kārta uz valsts apmaksātu pakalpojumu, tad tie jāsedz no saviem līdzekļiem atbilstīgi maksas pakalpojumu cenrādim, ko nosaka ārstniecības iestāde.

Konsultācijas par valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem iespējams saņemt, zvanot pa Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbdienās no plkst. 8.30 līdz 17.00).