E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3929
Lasīšanai: 3 minūtes

Paternitātes apstrīdēšanas iespējas

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
11. martā, 2014
Ieva Lapiņa

Sveiki! Situācija šāda - pirms diviem gadiem dzimis bērns, tēvs dzīvo Anglijā, māte ar bērnu Latvijā. Tēvs visu laiku maksā alimentus, pats ir atzinis paternitāti, bet ir radušās aizdomas, ka bērns tomēr varētu arī nebūt viņa. Tēvam jau ir jauna ģimene, ar iepriekšējo sievieti nav bijis laulībā. Vai ir kāda iespēja noskaidrot paternitāti, tēvam neierodoties Latvijā uz tiesu? Vai persona var atteikties no DNS analīžu veikšanas bērnam, ja to mēģinātu nokārtot ne tiesas ceļā?

A
atbild:
13. martā, 2014
Ieva Brante
juriste

Šajā gadījumā tam, ka bērna tēvam ir jauna ģimene, nav nozīmes. Tāpat kā nav nozīmes tam, ka ar iepriekšējo sievieti bērna tēvs nav bijis laulībā.

Labprātīgi atzītu paternitāti var apstrīdēt tikai tiesas ceļā, turklāt svarīgs ir laiks, kad uzzināts par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti. Likumdevējs gan laiku, gan apstākļus, pie kādiem tiesa brīvprātīgi atzītu paternitāti var atzīt par neesošu, ir ierobežojis - jebkurš iemesls nederēs. Likums nosaka, ka apstrīdēt paternitātes atzīšanu tiesā var paternitāti atzinusī persona vai bērna māte divu gadu laikā, skaitot no dienas, kad viņi uzzinājuši par apstākļiem, kas izslēdz paternitāti.

Paternitāti tiesa var atzīt par neesošu tikai tad, ja persona, kas bērnu atzinusi par savu, nevar būt viņa miesīgais tēvs un bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā.

Tātad tiesai ir jākonstatē, vai vīrietis bērna paternitāti ir atzinis, uzskatīdams, ka ir, vai zinādams, ka nav bērna bioloģiskais tēvs.

Ja interesē iespējas DNS analīžu veikšanai, sazinieties, piemēram, ar Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes DNS ekspertīžu nodaļu vai ar Sertificētu klīniski diagnostisko laboratoriju GenEra, lai noskaidrotu, vai viņi var piedāvāt iespējas noteikt paternitāti, tēvam neierodoties Latvijā uz tiesu. Jo, lai veiktu DNS analīzi, ir nepieciešams veikt abu (tēva un bērna) asins vai siekalu u.c. salīdzināšanu. Teorētiski varētu pastāvēt iespēja, ka tēvs var veikt pārbaudi Anglijā, nosūtot savus rezultātus tālākai izpētei Latvijas ekspertiem.

Uzsākot lietu par paternitātes apstrīdēšanu, otrai pusei (šajā gadījumā bērna mātei) vienmēr ir iespēja atzīt vai neatzīt prasību, t.i., faktu, vai tas ir vai nav bērna tēvs un neveikt DNS analīzi. Jo, kā zināms, DNS analīžu izdevumus būs jāapmaksā vainīgajai pusei.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 53 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas