E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35991
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Satiksme

Papildsodu – transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanu – nav iespējams samazināt

J
jautā:
02. aprīlī, 2025
Anonīms

Sveiki! Pirms diviem gadiem vadīju auto alkohola reibumā, auto bija izdzīts, un to vajadzēja nolikt atpakaļ. Mani apturēja policija, uzsāka kriminālprocesu, piesprieda naudas sodu, sabiedriskos darbus un piecu gadu tiesību liegumu. Tolaik man bija 16 gadu, tagad man ir 18 gadu. Vai ir iespēja lūgt samazināt vai atcelt šo liegumu, ja esmu labojies, kas ir pierādāms ar noteiktām darbībām? 

A
atbild:
07. maijā, 2025
Linda Ņikona
LV portāls
Pierīgas prokuratūra
Māris Garjānis, prokurors
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Pierīgas prokuratūras prokurors Māris Garjānis norāda: kaut arī persona noziedzīga nodarījuma izdarīšanas brīdī ir bijusi nepilngadīga, papildsodu – transportlīdzekļa vadīšanas tiesību atņemšanu – diemžēl nav iespējams samazināt, jo likums tādu iespēju neparedz. 

Papildus LV portāls vērš uzmanību, ka, vadot transportlīdzekli laikā, kad ir atņemtas tiesības kriminālprocesa ietvaros, pret personu tiks uzsākts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma (KL) 312. panta otro daļu:  

Par izvairīšanos no brīvības atņemšanas vai tiesību ierobežošanas soda izciešanas soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu.”  

Proti, minēto KL pantu piemēro gadījumos, kad tiesa vai prokurors ir pieņēmis lēmumu par tiesību atņemšanu kriminālprocesa ietvaros.  

Vienlaikus atgādinām laikus ieplānot atņemto tiesību atjaunošanu. Pēc termiņa beigām tās vienkārši tāpat neatdos. 

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr. 103 “Transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas un atjaunošanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas, atjaunošanas un iznīcināšanas kārtība” 39.1 punktam, ja personai KL noteiktajā kārtībā tiek atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības, personai, lai atjaunotu vadītāja tiesības, jānokārto B kategorijai atbilstošs teorētiskais un vadīšanas eksāmens vienā no CSDD klientu apkalpošanas centriem, kurā minētos eksāmenus pieņem. Ja vadītāja apliecībā atzīmēta tikai AM, A1, A2, A vai B1 kategorija, personai jānokārto attiecīgajai kategorijai atbilstošs teorētiskais un vadīšanas eksāmens, bet, ja vadītāja apliecībā atzīmēta tikai TRAM vai TROL kategorija, personai jānokārto attiecīgajai kategorijai atbilstošs teorētiskais eksāmens. 

Lai atjaunotu vadīšanas tiesības pēc to atņemšanas, neatkarīgi no kategorijas jāveic arī pirmstermiņa veselības pārbaude un jāapmeklē uzvedības korekcijas programma. Papildu informācija pieejama Ceļu satiksmes drošības direkcijas tīmekļvietnē. 

Turklāt Ceļu satiksmes likuma 22. panta pirmajā prim viens daļā paredzēts, ka transportlīdzekļu vadīšanas tiesības un transportlīdzekļa vadītāja apliecību līdz sodāmības dzēšanai vai noņemšanai nevar iegūt un atgūt persona, kura sodīta par noziedzīgu nodarījumu pret satiksmes drošību saskaņā ar KL 262. pantu (“Transportlīdzekļa vadīšana alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmē”) un 262.1 pantu (“Atteikšanās no alkohola, narkotisko, psihotropo, toksisko un citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes un ceļu satiksmes negadījuma vietas atstāšana”). 

Detalizētu informāciju par sodāmības dzēšanu vai noņemšanu var atrast Krimināllikuma 63. pantā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 269 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas