Labdien! Es esmu pirmsskolas pedagogs. Grupu jau trīs gadus apmeklē bērns (šobrīd 5 gadus vecs) ar uzvedības traucējumiem. Esmu vērsusies pie administrācijas, un zēna vecākiem ir dots pienākums apmeklēt speciālistus. Vecāki nesadarbojas ar administrāciju, un māte uzmācas man ar kritiku, ka neprotu ar šo bērnu strādāt. Regulāri tiek apšaubīta mana kompetence, ietekmēts mans pašvērtējums un emocionālā labbūtība. Nupat šis bērns saskrāpēja citu bērnu. Esmu garīgi pārgurusi, nezinu, kur meklēt palīdzību. Esmu apsvērusi domu rakstīt atlūgumu.
Izglītības likuma 52. panta pirmās daļas 10. punktā noteikts, ka pedagogam ir tiesības rīkoties tā, lai novērstu personu drošības, veselības vai dzīvības apdraudējumu; savukārt 8. punktā noteikts, ka pedagogam ir tiesības vardarbības gadījumā saņemt izglītības iestādes vadītāja un dibinātāja atbalstu.
Atbilstoši Izglītības likuma 3.6. punktā noteiktajam izglītības iestādes vadītājam ir pienākums izvērtēt saņemto informāciju par vardarbību pret izglītības procesa īstenošanā iesaistīto personu, informēt izglītības iestādes dibinātāju un risināt situāciju izglītības iestādē.
Jūsu minētā informācija liecina, ka pirmsskolas izglītības iestādes vadītājs ir tikai daļēji pildījis savu pienākumu vardarbības novēršanai un nav pietiekami pievērsis uzmanību pedagoga darba pilnveidei. Vienlaikus tā liecina, ka arī jums būtu nepieciešams pilnveidot prasmes strādāt ar bērnu ar uzvedības traucējumiem un komunicēt ar izglītojamā vecākiem, lai novērstu konfliktsituācijas. Ar līdzīgām problēmām saskaras arī citu pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi.
Ieteicams pārrunāt ar pirmsskolas izglītības iestādes vadītāju iespējas pilnveidot savu profesionālo kompetenci tieši tādās jomās, kādas rada jums lielākās problēmas pedagoģiskajā darbā ar bērniem ar uzvedības traucējumiem un saskarsmē ar viņu vecākiem. Jāņem vērā Ministru kabineta noteikumu Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” 15. punktā noteiktais: “Vispārējās, profesionālās un interešu izglītības pedagogs ir atbildīgs par savas profesionālās kompetences pilnveidi. Profesionālo kompetenci pilnveido, triju gadu laikā apgūstot programmu vismaz 36 stundu apjomā, un to plāno sadarbībā ar tās izglītības iestādes vadītāju, kurā persona veic pedagoģisko darbību.”
Tāpat par situāciju ieteicams konsultēties ar pirmsskolas izglītības iestādes metodiķi.
Atbilstoša profesionālās kvalifikācijas pilnveide noteikti palīdzēs jums atrisināt pedagoģiskās problēmas un veiksmīgi turpināt darbu pirmsskolas izglītības iestādē.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!