E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34442
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Vai no laulātā var prasīt kompensāciju par ieguldījumiem īpašumā

J
jautā:
07. novembrī, 2024
Armands Eriņš

Labdien! Mums ar laulāto bija kopīgi iegādāts nekustamais īpašums, apbūves zemesgabals, kuram tika ņemts hipotekārais kredīts: es biju kredītņēmējs, sieva galvotāja. Nekustamais īpašums tika iegādāts vēl pirms laulības noslēgšanas un piederēja mums līdzīgās daļās. Kredītmaksājumus veicu es viens no saviem līdzekļiem, vairāk nekādi ieguldījumi īpašumā netika veikti. Šogad īpašums tika pārdots, un gandrīz visa pārdošanas summa novirzīta hipotekārā kredīta dzēšanai, atlikums ieskaitīts manā kontā. Šobrīd abi esam nolēmuši laulību šķirt, kopēju bērnu un kopīgas mantas mums nav. Vai man ir tiesības prasīt no laulātā kompensāciju par saviem ieguldījumiem, kuri veikti kopīgajā īpašumā? 

A
atbild:
13. novembrī, 2024

Jānorāda, ka Latvijā laulību iespējams šķirt pie zvērināta notāra vai tiesā. Ja abi laulātie vēlas šķirt laulību un viņu starpā nav strīda arī par mantas sadali, tad laulību var šķirt pie notāra, t. sk. var vienoties par ieguldījumu atlīdzināšanu, ja tādi ir, vai no īpašuma pārdošanas atlikušās naudas sadali. Savukārt, ja laulātie savā starpā nevar vienoties, tad ir jāvēršas tiesā. Attiecīgi konkrētajā tiesvedībā tiktu risināts jūsu jautājums. 

Jānorāda, ka tad, ja ar laulāto neesat noslēguši laulības līgumu, jūsu starpā šobrīd pastāv likumiskās laulāto mantiskās attiecības. Saskaņā ar laulāto likumisko mantisko attiecību regulējumu viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās (skat. Civillikuma 89. panta otro daļu).   

Atbilstoši Civillikuma 89. panta otrajai daļai ar ieguldījumu laulāto kopīgajā mantā saprot ne tikai katra laulātā ieguldītos tiešos līdzekļus, bet arī katra laulātā “darbības palīdzību”. Šāds paplašināts ieguldījuma tulkojums izriet no juridiskās literatūras, kurā atzīts, ka “otra laulātā darbības palīdzībai” Civillikuma 89. panta otrās daļas izpratnē nav obligāti jāizpaužas kā mantiski novērtējama ieguldījuma izdarīšanai. Ar šādu “darbības palīdzību” saprotamas arī tādas darbības kā, piemēram, mājsaimniecības vešana ikdienā un laulāto kopīgo bērnu ikdienas aprūpe un uzraudzība u. tml. (E. Kalniņš. Laulāto manta laulāto likumiskajās mantiskajās attiecībās. Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2010, 286. lpp.).   

Tā kā no situācijas apraksta nav saprotams, kādi ieguldījumi tika veikti nekustamajā īpašumā, par kuriem būtu jums jāizmaksā kompensācija, ieteicams vispirms konsultēties ar juristu vai zvērinātu advokātu, lai izvērtētu jūsu iespējamās prasības un to pamatojumu. Vēršoties tiesā, jums būs jāpierāda savi ieguldījumi, lai varētu pieprasīt laulātajam tos atlīdzināt (piemēram, jāpierāda, ka ieguldījumi tika veikti laulātās īpašuma daļā, nevis jūsu daļā utt.). 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 284 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas