E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34373
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1
1
1

Par kritērijiem pirmskrīzes parādu dzēšanai

J
jautā:
01. novembrī, 2024
Maija

Sveiki! 2008. gada finanšu krīzes laikā tika paņemts kredīts mājas būvniecībai. Nespējot tālāk maksāt, īpašums tika atsavināts, pārdots izsolē. Dēls bija kredīta līdzaizņēmējs. 2022. gadā stājoties spēkā likumam par krīzes laikā ņemto kredītu, man kredīts tika norakstīts 100% apjomā, jo atbildu visiem vajadzīgajiem kritērijiem. Savukārt dēlam tas tika uzlikts Latvijas Bankas Kredītu reģistrā kā parāds 100% apmērā. To viņš uzzināja, aizbraucot un izņemot izziņu. Vai tas ir likumīgi, ja bankā tas ir norakstīts 100%? Nekādas vēstules vai paziņojumi šo divu gadu laikā dēlam nav sūtīti. Dēls devās uz konkrēto banku, jautāja, vai ir ko parādā. Bankas darbiniece atbildēja, ka neko neatrod. Kad dēls uzrakstīja iesniegumu un lūdza, lai viņu izņem no Latvijas Bankas reģistra, banka atbildēja, lai maksā kredītu, jo viņam tas neesot norakstīts. Kā to izprast? Vai ir vajadzīgs tiesas lēmums, lai banka varētu prasīt šo kredītu maksāt? Vai šajā gadījumā ir kāds noilgums vai laika periods brīdinājuma vēstulēm? Dēls dzīvo ārpus Latvijas, vēlas atgriezties mājās, bet diemžēl parāds ir liels, tuvu 100 000 EUR, un nav reāli to atdot. Ļoti vēlētos izprast un atrisināt šo situāciju par kredītu bankā, kurš sen ir norakstīts.

A
atbild:
06. novembrī, 2024

Saskaņā ar Kredītiestāžu likuma Pārejas noteikumu 88. punktu kredītiestāde kā kreditors ir tiesīga vienpusēji pilnā vai daļējā apmērā dzēst tādas aizdevuma (kredīta) saistības fiziskajām personām, kuras nav izpildītas 2008. gada ekonomiskās lejupslīdes dēļ (turpmāk – saistības) un atbilst visiem šādiem nosacījumiem:

  1. aizdevuma (kredīta) līgums slēgts starp kreditoru un fizisko personu;
  2. fiziskā persona (attiecībā uz aizdevēju) nav un nav bijusi ar uzņēmumu saistīta persona likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē;
  3. saistības nodibinātas ar aizdevuma (kredīta) līgumu, kas noslēgts un stājies spēkā līdz 2008. gada 31. decembrim;
  4. saistību atmaksa bija nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku;
  5. parādnieks vai ķīlas devējs sakarā ar parādsaistībām pret kreditoru Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā vai saskaņā ar vienošanos ar kredītiestādi ir zaudējis īpašumtiesības uz ieķīlāto nekustamo īpašumu līdz 2018. gada 31. decembrim;
  6. aizdevuma (kredīta) saistības dienā, kad tās tiek dzēstas kreditora grāmatvedības uzskaitē saskaņā ar starptautisko finanšu pārskatu standartu Eiropas Parlamenta un Padomes 2002. gada 19. jūlija regulas (EK) Nr. 1606/2002 par starptautisko grāmatvedības standartu piemērošanu izpratnē prasībām ir atspoguļotas kā finanšu un kapitāla tirgus dalībnieka no bilances norakstīts aktīvs;
  7. attiecīgajai fiziskajai personai nav uzsākts maksātnespējas process.

Tas nozīmē, ka katrs pirmskrīzes saistību dzēšanas gadījums tika izvērtēts indivudāli, tostarp ņemot vērā objektīvus un pamatotus konkrētās kredītiestādes kritērijus, kā to nosaka Kredītiestāžu likuma Pārejas noteikumu 92. punkts. Šiem kritērijiem ir jābūt pieejamiem attiecīgās kredītiestādes tīmekļvietnē. Piemēram, saistības var netikt dzēstas, ja ir aktīvs tiesvedības process vai ja parādniekam ir maksātnespējas process, vai ja parāda atgūšanas procesā parādnieka rīcība ir bijusi negodprātīga (piemēram, viņš apzināti ir izvairījies no parāda segšanas) utt.

Ja kredītiestāde līdz 2022. gada 1. jūlijam izvērtēja un lēma par konkrēto saistību dzēšanu, tad tai paziņojumu par saistību vienpusēju dzēšanu vajadzēja nosūtīt Kredītu reģistram un tam kredītinformācijas birojam, kura dalībnieks tas ir, kā arī parādniekam (aizņēmējam vai galviniekam) uz adresi, kas kreditoram ir pieejama.

Ja kādu objektīvu iemeslu dēļ parāds netika dzēsts, tad tas ir jāatmaksā. Tādā gadījumā kreditors var arī vērsties tiesā, lai panāku parāda atmaksu piespiedu kārtā. Parādnieks var arī vērsties konkrētajā kredītiestādē un vienoties par lapbrātīgu parāda dzēšanas kārtību.

Kreditoram ir pienākums informēt parādniekus par parādsaistībām, pretējā gadījumā var iestāties noilgums. Turklāt saskaņā ar Komerclikuma 406. pantu no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 17 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas