E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34307
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Kā izšķirt laulību un nomainīt uzvārdu

J
jautā:
21. oktobrī, 2024
Andy

Sveicināti! Interesē procesu un darbību secība: laulības šķiršana, vecvecāku (ne vecāku) uzvārda pieņemšana. Šķirta otrā laulība, kas bija reģistrēta Latvijā. Pirmā laulība bija reģistrēta citā valstī, bet tika šķirta Latvijā. Paldies par atbildi! 

A
atbild:
Šodien

Laulību Latvijā ir iespējams šķirt pie zvērināta notāra vai tiesā. 

Zvērināts notārs šķir laulību, ja laulātie par to ir vienojušies un ja:

1) laulātajiem nav kopīga nepilngadīga bērna un kopīgas mantas;

2) laulātajiem ir kopīgs nepilngadīgs bērns vai kopīga manta un starp viņiem nepastāv strīds par kopīgā nepilngadīgā bērna aizgādību, saskarsmes tiesībām, bērna uzturlīdzekļiem un kopīgās mantas sadali. Rakstveida vienošanos par to sagatavos zvērināts notārs. 

Šeit varat uzzināt, kas jadara, lai šķirtu laulību pie notāra. 

Tiesa laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu. Tas nozīmē, ka jāiesniedz tiesā pieteikums par laulības šķiršanu, norādot laulības šķiršanas pamatojumu, kāpēc laulība ir izirusi. Piemēram, jānorāda laiks, no kura jums ar vīru nav kopīgas mājsaimniecības, vai citi iemesli, kā arī jāpievieno laulības reģistrācijas apliecība. 

Prasības pieteikumu tiesai jūs varat iesniegt attālināti portālā elieta.lvšeit vai arī pilsētas (rajona) tiesā klātienē pēc savas dzīvesvietas. Tiesu saraksts ar adresēm ir pieejams šeit. 

Vairāk par laulības šķiršanu tiesā varat uzzināt šeit. 

Civillikuma 82. panta otrā daļa noteic, ka laulātais, kas, dodoties laulībā, savu uzvārdu mainījis, ir tiesīgs arī pēc laulības šķiršanas saukties šai uzvārdā vai arī pēc viņa lūguma tiesa vai zvērināts notārs piešķir viņam pirmslaulības uzvārdu. 

Tas nozīmē, ka, šķirot laulību, varēsiet atgūt savu pirmslaulības uzvārdu, piesakot attiecīgu lūgumu tiesai vai notāram. Savukārt, ja vēlaties iegūt vecvecāku uzvārdu, kas nav jūsu pirmslaulības uzvārds, tad jums ir jādara saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. pantu. 

Šeit ir pieejama informācija, kā soli pa solim to iespējams izdarīt. 

Vairāk par vārda un uzvārda maiņu varat uzzināt šeit 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas