E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34147
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Tiesiskās attiecības pēc uztura līguma noslēgšanas

J
jautā:
08. oktobrī, 2024
Raivis

Labdien! Ar mammu dzīvojam īpašumā, kuram kopā ir četri īpašnieki: mamma, es, brālis, māsa. Brālis un māsa par mammu, kura ir 2. grupas invalīde, un par īpašumu neliekas ne zinis, prasa no manis, lai maksāju īri un atpērku viņu daļas, draud, ka metīs ārā un visu slēgs ciet. Mamma grib visu atstāt man, jo es par visu rūpējos. Esam lasījuši informāciju par uztura līgumu. Vai pārējie kopīpašnieki var apstrīdēt starp mani un mammu noslēgtu uztura līgumu? Vai pēc mammas nāves brālim un māsai no viņas kopīpašuma daļas pienākas neatņemamā daļa?  

A
atbild:
06. novembrī, 2024
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Civillikuma 2096. pantam ar uztura līgumu viena puse nodod otrai naudā vai graudā kādu mantisku vērtību, par ko otrā tai dod uzturu, kamēr uztura ņēmējs dzīvo, ja vien par šā pienākuma ilgumu nav norunāts citādi. 

Uztura līgumu var apstrīdēt, taču tikai pamatotu iemeslu dēļ, proti, pastāv dibināti iemesli, piemēram, pierādot, ka uztura devējs nav pildījis uztura līguma noteikumus, vai, kā jebkura līguma gadījumā, to var atcelt, abām līguma pusēm labprātīgi vienojoties.  

Ja tiks noslēgts uztura līgums, tad uztura ņēmēja mantinieki ar uztura līgumu nodoto īpašumu nemantos, jo mainīsies nekustamā īpašuma īpašnieks. Par īpašnieku kļūs uztura devējs. Tai skaitā izprasīt neatņemamo daļu no uztura līguma nevarēs atšķirībā no dāvinājuma vai ar testamentu novēlēta īpašuma.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 54 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas