E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33797
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Vai viesu nams ir atbildīgs par ugunsgrēka dēļ pārtrauktu pasākumu

J
jautā:
04. septembrī, 2024
Pēteris

Labdien! Pirms pāris gadiem oficiāli ar līgumu biju nomājis viesu namu uz vienu diennakti. Viss bija labi un patika, tāpēc šogad nolēmu to nomāt atkārtoti, un mēs izvēlējāmies tur atkal nosvinēt svētkus. Kā iepriekš, pirms tam iemaksājām pusi naudas par viesu māju un nedēļu pirms tam arī samaksājām par ēdienu. Diemžēl izmantojot viņu sniegtos pakalpojumus, naktī izcēlās ugunsgrēks, un mums tika ne tikai pārtraukts pasākums, bet arī nebija naktsmāju. Bija ugunsdzēsēji un policija, bet liecības un dati netika prasīti. Šoreiz nebijām noslēguši līgumu, bet ir palicis gan vecais līgums, gan aktuālā sarakste par ēdienkarti utt. Uzrakstījām, ka vēlamies saņemt atpakaļ naudu par nesaņemtajiem pakalpojumiem, taču mums atbildēja, ka ar mums runāšot tikai pēc ekspertīzes. Paši sazinājāmies ar policiju, un mums pateica, ka lieta neesot uzsākta. Tagad viesu nams ar mums nekontaktējas. Vai un kādā veidā var atgūt naudu, ja pakalpojumu nesaņēmām (ne naktsmājas, ne brokastis, un atnestais vakara ēdiens palika neskarts), jo ieradās ugunsdzēsēji? Par laimi, neviens cilvēks necieta, tas notika naktī, jo ugunsgrēks, cik zināms, esot izcēlies īssavienojuma vai kā tamlīdzīga dēļ. Policija mūs informēja, ka nebijām vainīgi. Vai varam vērsties PTAC, ja nav līguma, bet ir tikai sarakste? Vai arī būs jāvēršas tiesā? Mums nav nekādu dokumentu par ugunsgrēku un tā cēloni. Paldies! 

A
atbild:
05. septembrī, 2024
Pauls Vasks
jurists

Ieviešot skaidrību par jūsu attiecībām ar viesu namu, uzreiz būtu jāprecizē, ka, spriežot pēc apraksta, līgums starp jums un viesu namu noteikti pastāv. No jautājumā norādītā secināms, ka viesu nams uz laiku jūsu rīcībā nodeva telpas un gādāja par ēdināšanu, turklāt jūsu starpā tika saskaņotas izmaksas par minētajiem pakalpojumiem. Tas viss liecina par līgumisku attiecību pastāvēšanu. Jāprecizē, ka atšķirībā no iepriekšējās reizes, kad tika noslēgts rakstveida līgums, šajā gadījumā jūs ar viesu namu noslēdzāt mutvārdu līgumu. Attiecīgajam līgumam ir tāds pats juridisks spēks kā rakstiski noslēgtam līgumam. Tiesa, praksē mutvārdos noslēgta līguma gadījumā mēdz būt apgrūtināta līguma nosacījumu pierādīšana, ja starp darījuma pusēm par to rodas strīds. 

Kas attiecas uz jautājumu par naudas atgūšanu par apmaksāto, bet nesaņemto pakalpojumu no viesu nama, tas, spriežot pēc apraksta, patlaban šķiet neviennozīmīgs. Proti, ir apsverama jūsu prasība pret viesu namu par nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu. Civillikuma 1779. pants nosaka: katram ir pienākums atlīdzināt zaudējumus, ko viņš ar savu darbību vai bezdarbību nodarījis. Tiesu prakse un tiesību zinātne attiecībā uz zaudējumu pamatošanu tomēr izvirza konkrētu pazīmju vienlaicīgu pastāvēšanu, tas ir: 1) konstatējama vainīgās personas prettiesiska rīcība (darbība vai bezdarbība); 2) ir nosakāms konkrēts zaudējumu apmērs; 3) pastāv cēloniskais sakars starp prettiesisko rīcību un zaudējumiem (skat. Torgāns, K. Saistību tiesības I daļa. Rīga, 2006, 209. lpp.; Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta spriedumi lietā Nr. SKC-143/2008, Nr. SKC-289/2011, Nr. SKC-178/2022 u. c.). Tātad, lai jūs varētu no viesu nama pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu, būtu jākonstatē viesu nama prettiesiskā rīcība, piemēram, būvniecības vai ugunsdrošības normu pārkāpums, kas izraisīja ugunsgrēku un bija cēloniskā sakarā ar jums nodarītajiem zaudējumiem. Ņemot vērā jautājumā minēto, viesu nama prettiesiskā rīcība konkrētajā gadījumā pagaidām nav konstatēta. 

Ja šajā situācijā esat uzskatāms par patērētāju, proti, fizisko personu, kas iegādājas preci vai pakalpojumu, kurš nav saistīts ar tās saimniecisko vai profesionālo darbību (skat. Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 1. panta pirmās daļas 3. punktu), jūs savu tiesību aizsardzības nolūkā varat vērsties pēc palīdzības Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. Ja strīdā ar viesu namu nevarēsiet panākt sev vēlamo iznākumu, zaudējumu atlīdzināšanas prasība jums būs jāceļ vispārējās jurisdikcijas tiesā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 93 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas