E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33478
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs, ja vienīgie ienākumi ir pensija

J
jautā:
04. augustā, 2024
Jānis

Labdien! Esmu 1. grupas invalīds, pensijā vēl neesmu, dzīvoju laukos, ir savs dzīvoklis ar malkas apkuri, un saņemu 367,00 eiro mēnesī. Ar sievu kopā nedzīvojam, viņa dzīvo Rīgā, bet mums ir kopīgs bērns. Tagad grasāmies šķirties. Cik lieli uzturlīdzekļi man katru mēnesi par bērnu būs viņai jāmaksā, ja mani ienākumi ir tikai minētā pensija? Invaliditātes pensija nesasniedz 700 eiro minimālās darba samaksas apmēru.

A
atbild:
04. septembrī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Dana Rone, zvērināta advokāte
Santa Galiņa
LV portāls

Valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru nosaka Ministru kabineta noteikumi “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam”. Saskaņā ar noteikumiem šogad minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir 175 eiro mēnesī katram bērnam no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai un 210 eiro mēnesī katram bērnam no septiņu gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai.   

Savukārt Civillikums paredz, ka minimālo uzturlīdzekļu apmēru ir pienākums nodrošināt katram no vecākiem, neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un mantas stāvokļa.  

Kā LV portālam norāda zvērināta advokāte Dana Rone, arī gadījumā, ja vecākam nav ienākumu un lieta nonāk tiesā, kura lemj par uzturlīdzekļu apmēru, lēmumā nebūtu iespējams norādīt mazāku uzturlīdzekļu summu par valsts noteikto minimālo apmēru. Ja pēc šāda tiesas sprieduma no personas nebūtu ko piedzīt ienākumu neesamības dēļ, otrs vecāks varētu vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fondā (UGF) un saņemt uzturlīdzekļus no fonda, kas ir mazāki par valsts noteikto minimumu (bērniem līdz septiņu gadu vecumam – 107,50 eiro, bērniem līdz 18 gadu vecumam – 129 eiro).  

Vienlaikus D. Rone akcentē: gadījumā, ja lieta nonāktu tiesā, tas vien, ka personas vienīgie ienākumi ir pensija un personai piešķirta invaliditāte, nenozīmē, ka tiesa lems bērnam ik mēnesi izmaksāt minimālo uzturlīdzekļu apmēru. Izvērtējot, cik lielus uzturlīdzekļus persona ir spējīga maksāt, tiek ņemti vērā divi kritēriji, proti, spējas un mantas stāvoklis.  

“Pat ja mantas stāvoklis ir slikts, iespējams, persona var gūt ienākumus citā veidā, piemēram, tai pieder īpašums, ar kuru varētu gūt peļņu,” paskaidro zvērināta advokāte.  

Tāpēc, tikai novērtējot visus apstākļus kopumā, iespējams noteikt uzturlīdzekļu apmēru, taču tie nevar būt mazāki par valsts noteikto minimumu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 64 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas